Onycholiza paznokci

Onycholiza paznokci

Jeśli zauważysz, że twoje paznokcie są żółte lub odbarwione, może to być oznaką poważnego stanu medycznego, takiego jak onycholiza. Podczas gdy onycholiza paznokci zazwyczaj ustępuje samoistnie, czasami może być oznaką poważniejszego problemu. Jeśli zauważysz te objawy, powinieneś jak najszybciej odwiedzić lekarza. Na szczęście, stan ten zwykle ustępuje w ciągu kilku miesięcy.

Formaldehyd

Nieprawidłowo stosowany formaldehyd może powodować onycholizę paznokci. Ten związek chemiczny jest obecny w wielu produktach do paznokci i występuje w śladowych ilościach. Jest to potencjalny alergen i rozpuszczalnik, który w rzadkich przypadkach może powodować onycholizę. Oto główne sposoby, w jakie formaldehyd powoduje onycholizę:

Onycholiza proksymalna: Jest to częste powikłanie lakieru do paznokci, które powoduje oddzielenie się płytki paznokcia. Stan ten rozpoczyna się na samym brzegu paznokcia i postępuje w dół w kierunku skórek. Proksymalna onycholiza częściej zaczyna się przy skórce i rozszerza się w górę paznokcia. Proces ten jest graficzny i u niektórych osób może powodować blizny, ale nie zagraża życiu i może być leczony dermatologicznie.

Ciąża

Istnieje wiele oznak, że ciąża zmienia Twoje paznokcie. Zmiany te mogą obejmować łamliwość, tworzenie się rowków, a nawet oddzielanie się paznokcia od łożyska. Zmiany te znane są jako onycholiza. Jeśli zauważysz te zmiany, powinnaś skonsultować się z lekarzem. W międzyczasie unikaj zabiegów na paznokciach, dopóki nie poznasz w pełni choroby podstawowej. Możesz również odwiedzić lekarza, jeśli zauważysz jakiekolwiek nietypowe zmiany w swoich paznokciach.

Podobne treści:  Usuwanie skórek z płytki paznokcia krok po kroku

Chociaż patofizjologia onycholizy nie jest jasna, istnieją choroby ogólnoustrojowe, które są związane z tym zaburzeniem. Niektóre z tych chorób obejmują choroby tarczycy, zaburzenia tkanki łącznej, cukrzycę i toczeń rumieniowaty. Podczas ciąży, kobieta może być bardziej podatna na onycholizę niż wcześniej. Należy wykonać pełną morfologię krwi i badanie hormonu stymulującego tarczycę, aby wykluczyć inne przyczyny.

Porfiria

Porfiria paznokci jest częstą chorobą skóry, której głównym objawem jest ból, który może powodować uczucie pieczenia lub kłucia. Stan ten jest spowodowany ekspozycją na promieniowanie widzialne, takie jak światło słoneczne lub promienie UV-B z panelu słonecznego. Osoba dotknięta tym schorzeniem będzie często wycofywać się ze słońca i próbować różnych metod, aby złagodzić dyskomfort. Istnieją leki bez recepty, takie jak balsam tygrysi, które zapewniają tymczasową ulgę.

Leczenie porfirii paznokci zależy od rodzaju porfirii, z jaką boryka się dana osoba. Leczenie zależy od przyczyny i ciężkości choroby, a także od obecności czynnika wyzwalającego w środowisku. Zmiany w stylu życia są dobrym sposobem na uniknięcie rozwoju zaburzenia. Na przykład, unikać nadmiernej ekspozycji na słońce i perfumowane mydła. Jeśli nie jest to opcja, rozważ noszenie biżuterii z alertami medycznymi. Dodatkowo, należy unikać niektórych leków i operacji, ponieważ mogą one wywołać objawy porfirii.

Podobne treści:  Plastry na wrastające paznokcie - które stosować?

Kiła

Chociaż kiła i onycholiza paznokci są rzadkimi chorobami, mają szerokie spektrum kliniczne. Kluczowe znaczenie ma wczesne rozpoznanie i leczenie. W trakcie progresji choroby często występują zmiany skórne. Zmiany w obrębie aparatu paznokciowego mogą być również obecne w kile wtórnej, ale nie są tak częste. Aby postawić trafne rozpoznanie, dermatolog powinien mieć dużą wiedzę na temat prezentacji kiły.

Choroba jest przenoszona drogą płciową i charakteryzuje się nawracającymi ogniskami zakażenia oraz wydłużonym okresem latencji. W około 30% przypadków dochodzi do zajęcia skóry i rozwoju blaszek wrzodziejących. Zakażenie może również powodować zmiany w kolorze paznokci. W ciężkich przypadkach kiła może przejść w stadium trzeciorzędowe. Ta postać może być śmiertelna. Oznaki i objawy onycholizy różnią się u poszczególnych osób.

Nadczynność tarczycy

Jeśli masz wiszące lub wyszczerbione paznokcie, możesz potraktować to jako normalną część życia. Ale te objawy mogą świadczyć o zaburzeniach pracy tarczycy. Nadczynność tarczycy może być sprawcą onycholizy paznokci. Oto niektóre z objawów tego stanu, a także sposoby na ich zauważenie. Możesz być zaskoczona, że nadczynność tarczycy może powodować onycholizę paznokci.

Jednym z najbardziej zauważalnych objawów niedoczynności tarczycy są łamliwe paznokcie. Niedoczynność tarczycy powoduje, że organizm zwalnia, a hormony odpowiedzialne za regulację pocenia stają się niewystarczające. Brak hormonów T3 spowalnia wszystkie procesy w organizmie, w tym wzrost paznokci. Prowadzi to do tego, że paznokcie są kruche i zaczynają rosnąć powoli, lub “paznokcie Plummera”, z grzbietami i kruszeniem. Skóra wokół paznokcia jest sucha i obrzęknięta, co jest kolejnym objawem niedoczynności tarczycy.

Podobne treści:  Jak rosnąć paznokcie - 5 pokarmów bogatych w niezbędne składniki odżywcze dla zdrowych paznokci

Hiperkeratoza podpaznokciowa

Hiperkeratoza podpaznokciowa to zaburzenie skóry, które powoduje, że między łożyskiem paznokcia gromadzi się nadmierna ilość komórek skóry. Powoduje to pogrubienie i uniesienie paznokcia. Paznokieć staje się żółtawo-biały i może łuszczyć się na swojej najbardziej zewnętrznej powierzchni, a nawet może odrywać się od łożyska paznokcia. Grubość paznokcia i jego kolor zależą od stopnia zaawansowania choroby.

W jednym z badań naukowcy porównali wyniki biopsji paznokci z hiperkeratozą podpaznokciową z wynikami z grupy kontrolnej pacjentów zakażonych HIV. Stwierdzili, że barwienie H&E nie wykazało obecności grzybów w paznokciach grupy zakażonej HIV, natomiast barwienie PAS było mniej czułe. W grupie kontrolnej dziesięciu pacjentów miało dodatni wynik biopsji, podczas gdy tylko trzech miało dodatnie badanie mikologiczne.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *