Powietrze pod paznokciami – dlaczego się dostaje?

Powietrze pod paznokciami – dlaczego się dostaje?

W świecie zdrowia paznokci, jeśli zauważysz, że twoje paznokcie mają pęcherzyki, może to być oznaką choroby podstawowej, takiej jak COVID-19 lub łuszczyca. Dobrą wiadomością jest to, że zazwyczaj ustępuje on w ciągu kilku miesięcy. Istnieją jednak pewne warunki, które mogą powodować onycholizę i ważne jest, aby jak najszybciej udać się do lekarza.

Onycholiza jest częstym objawem łuszczycy paznokci

Onycholiza jest reakcją zapalną płytki paznokciowej, która prowadzi do powstania białego pierścienia wokół paznokcia. Stan ten jest zwykle spowodowany nadmiernym rozrostem łożyska paznokcia i może dotyczyć całej płytki paznokciowej lub tylko jednego palca. Choroba może dotyczyć również łożyska paznokcia, które jest bogato unaczynione i może powodować krwotoki odłamkowe.

Nasilenie łuszczycy paznokci można ocenić za pomocą Nail Psoriasis Severity Index. W przypadku podejrzenia grzyba należy uzyskać wycinki paznokci na posiew grzybów. W przypadku stwierdzenia grzyba można zastosować leki immunosupresyjne. Biopsja macierzy proksymalnej paznokcia jest kolejnym badaniem pozwalającym na rozpoznanie schorzenia.

Podobne treści:  Jakie są zalety manicure z monofazą?

Może to być również objaw COVID-19

Powietrze pod paznokciami jest jednym z charakterystycznych objawów zakażenia COVID-19. Objawy te występują najczęściej dwa do trzech tygodni po zakażeniu. Objaw ten pojawia się zwykle nad lunulą (białą częścią podstawy paznokcia). W przypadku zauważenia tych objawów należy od razu skontaktować się z lekarzem w celu zapewnienia właściwego leczenia i opieki. Możesz również rozważyć zdystansowanie społeczne lub maskowanie dłoni i paznokci do czasu ustąpienia infekcji. Ten wirus może być zaraźliwy, więc upewnij się, że podejmujesz niezbędne kroki, aby chronić się przed dalszą infekcją.

Linie Beau to również częsty objaw zakażenia wirusem COVID. Pojawiają się one w łożysku paznokcia i są najbardziej zauważalne około czterech do pięciu tygodni po zakażeniu. Linie te wyglądają jak wgłębienia, które pojawiają się wraz ze wzrostem paznokcia. Nie ma na nie konkretnego leczenia i zwykle wyrastają po ustąpieniu choroby podstawowej. Nie oznacza to jednak, że zakażenie jest szczególnie ciężkie.

Może być spowodowane wrażliwością na produkty

Jeśli doświadczasz powietrza pod paznokciami, możliwe, że jesteś wrażliwy na niektóre składniki produktów wzmacniających paznokcie. Do najczęstszych winowajców należą żele UV, płynne monomery, owijki i kleje do tipsów. Inne składniki mogą również powodować alergie skórne. Pomimo niebezpieczeństw związanych z nadmierną ekspozycją na niektóre produkty, często powodują one proste podrażnienia, które mogą zniknąć po usunięciu produktu. Jeśli masz historię reakcji alergicznych, powinieneś skonsultować się ze specjalistą od paznokci, aby uniknąć tych produktów.

Podobne treści:  Nabłyszczanie płytki paznokcia - jak prawidłowo wykonać?

Może powodować powstawanie pęcherzyków

Podczas nakładania lakieru do paznokci ważne jest, aby odpowiednio przygotować płytki paznokciowe. Brudne lub tłuste paznokcie nie pozwolą lakierowi do paznokci usadowić się prawidłowo, co prowadzi do powstawania pęcherzyków. Unikaj nakładania lakieru do paznokci w gorącym lub wilgotnym środowisku. Dzieje się tak dlatego, że wysokie temperatury spowodują powstawanie pęcherzyków pod lakierem do paznokci. Innym sposobem na zapobieganie powstawaniu pęcherzyków jest unikanie robienia paznokci w klimatyzowanym pomieszczeniu lub z szybkim wentylatorem. Ważne jest również, aby upewnić się, że pomieszczenie jest dobrze wentylowane.

Podczas nakładania lakieru do paznokci upewnij się, że lakier bazowy jest suchy. Bąbelki mogą pojawić się z kilku powodów, m.in. jeśli lakier do paznokci jest zbyt gęsty, baza jest zbyt gruba lub lakier jest nakładany zbyt szybko. Upewnij się również, że odczekałeś odpowiednią ilość czasu przed nałożeniem drugiej warstwy. I nie trzymaj suszarki do paznokci zbyt blisko paznokci, ponieważ może to również spowodować powstawanie pęcherzyków.

Podobne treści:  Plastry na wrastające paznokcie - które stosować?

Może spowodować, że kawałek pyłu poleci na twój jeszcze mokry lakier

Podczas gdy nie możesz zobaczyć pyłu na twoim jeszcze mokrym lakierze, możesz poczuć jego cząsteczki na swoich paznokciach. Jest to bardzo drobny proszek, który może dostać się do nosa, płuc i oczu. Pył może być drażniący i powodować reakcje alergiczne, ponieważ składa się z resztek mikroorganizmów i elementów grzybów. Pył, który gromadzi się na paznokciach składa się z małych cząstek paznokci, lakieru do paznokci i sztucznych paznokci. Niektóre cząsteczki mogą być tak małe, że nie pozostają długo w powietrzu.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *