Onycholiza paznokci – na czym polega procedura usuwania?

Onycholiza paznokci – na czym polega procedura usuwania?

Onycholiza jest częstym stanem medycznym, w którym paznokieć rośnie do wewnątrz zamiast na zewnątrz. Zazwyczaj jest to spowodowane infekcją grzybiczą, ekspozycją na światło słoneczne lub guzem. W tym artykule przeanalizujemy dostępne możliwości leczenia. Stan ten może być leczony za pomocą lakieru do paznokci. W niektórych przypadkach może jednak wymagać leczenia chirurgicznego. Jeśli jesteś zaniepokojony możliwością rozwoju guza, możesz skonsultować się z dermatologiem.

Onycholiza to bezbolesne oddzielenie się paznokcia u rąk lub nóg od łożyska

Onycholiza to stan, który powoduje oddzielenie się paznokcia u rąk lub nóg od łożyska. Może wystąpić w odpowiedzi na uraz, infekcję, długotrwałe przebywanie w wodzie. Może również wystąpić u osób, którym przy urodzeniu przypisano płeć żeńską. Osoby, które mają przewlekłe infekcje grzybicze mogą również doświadczyć tego stanu. Może być również wynikiem chemioterapii i niedoboru żelaza.

Onycholiza może być również spowodowana przez choroby skóry, takie jak łuszczyca, lub przez nadczynność tarczycy. Objawy onycholizy mogą obejmować nieprawidłowe różowe lub białe brzegi lub nierówną grubość w białych częściach paznokcia. Może jej również towarzyszyć przebarwienie łożyska paznokcia, które może być szare lub białe. Jeśli towarzyszy temu ból, należy skontaktować się z pracownikiem służby zdrowia. W zależności od nasilenia i lokalizacji, onycholiza może być objawem poważniejszego schorzenia.

Podobne treści:  Ile kosztuje wizyta u podologa?

Jest spowodowana zakażeniem grzybiczym

Onycholiza paznokci jest nieprzyjemnym objawem zakażenia grzybiczego. Stan ten jest zwykle spowodowany przez grzybicę paznokci. Choroba ta rozprzestrzenia się poprzez kontakt z zakażoną skórą, a także pośrednio, poprzez wspólne korzystanie z ręczników i cążek do paznokci. Oprócz kontaktu skóra do skóry, paznokcie mogą zostać zainfekowane poprzez dotykanie zainfekowanych przedmiotów, takich jak cążki do paznokci i nożyczki. Chociaż onycholiza paznokci jest łatwa do rozpoznania, musi być potwierdzona badaniami laboratoryjnymi, które wykonuje się przy użyciu mikroskopu.

Objawy onycholizy różnią się w zależności od lokalizacji. Paznokcie mogą wydawać się uniesione, z odbarwioną lub białą częścią płytki paznokciowej. Pod brzegiem płytki paznokciowej może pojawić się zgrubienie. Krawędź paznokcia może być zagięta lub mieć wżery. Jeśli problem nie ustępuje, natychmiast skontaktuj się z pracownikiem służby zdrowia. Może to być oznaka infekcji grzybiczej, ale może to być również objaw czegoś poważniejszego.

Podobne treści:  Rozdwajające się paznokcie - musisz to wiedzieć

Jest spowodowana ekspozycją na światło słoneczne

Onycholiza paznokci to stan, w którym tkanka pod płytką paznokcia grubieje z powodu zakażenia grzybiczego. Jest również wynikiem niektórych chorób skóry, takich jak łuszczyca. Do innych czynników powodujących onycholizę należy ekspozycja na niektóre leki, takie jak NLPZ i doksycyklina, które zawierają substancje chemiczne mogące powodować fotowrażliwość. Nadczynność tarczycy również może powodować onycholizę.

Lekarz może potwierdzić, czy pacjent ma onycholizę, badając paznokcie u rąk i nóg. Lekarz zwróci uwagę na cechy charakterystyczne paznokcia, w tym na wgłębienia w płytce paznokcia, oraz na wygląd skóry pod paznokciem. Sprawdzi również, czy nie występują problemy z tarczycą i wysypki skórne. Dostawca usług medycznych może również wykonać posiew na grzyby lub okresowe barwienie kwasem-Schiffa, aby określić obecność grzybów.

Leczenie onycholizy obejmuje leczenie choroby podstawowej i stosowanie lakieru do paznokci. Jeśli jednak cierpisz na onycholizę przez ponad sześć miesięcy, może ona prowadzić do trwałych zmian w łożysku paznokcia. Płytka paznokciowa nie będzie już połączona z łożyskiem. W ciężkich przypadkach może być konieczna operacja na łożysku paznokcia. W tych przypadkach pacjenci mogą zdecydować się jedynie na kamuflaż paznokci za pomocą lakieru.

Podobne treści:  Jak dbać o paznokcie na co dzień

Jest spowodowana przez guz podstawowy

Jeśli masz onycholizę, powinieneś skonsultować się z lekarzem. Najskuteczniejszą terapią w przypadku onycholizy jest leczenie choroby podstawowej. Leczenie jest również ważne, ponieważ onycholiza może prowadzić do trwałego uszkodzenia paznokcia. Lekarz może przyciąć paznokcie, aby zminimalizować uraz skóry. Jeśli stan ten będzie się utrzymywał lub pogarszał, konieczne może być również poddanie się operacji.

Onycholiza paznokci może być objawem głębszej choroby podstawowej. Może być wynikiem urazu, reakcji na leki lub nadmiernego obgryzania paznokci. Może być zaraźliwa, zwłaszcza jeśli masz zakażenie grzybami. Ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan swoich paznokci i szukać pomocy lekarskiej w przypadku utrzymujących się objawów. Możesz mieć infekcję grzybiczą, lub też stan ten może być spowodowany chorobą nowotworową.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *