Jak sobie radzić z łamliwymi paznokciami

Jak sobie radzić z łamliwymi paznokciami

Jeśli masz łamliwe paznokcie, ważne jest, aby wiedzieć, jak sobie z nimi radzić i zapobiegać ich łamaniu. Istnieje wiele różnych rzeczy, które możesz zrobić aby zapobiec łamaniu się paznokci. Oto szybki przewodnik, który pomoże Ci poradzić sobie z tym stanem. Po pierwsze, spróbuj zmniejszyć ilość wody, którą pijesz każdego dnia. Nadmiar wody może również przyczynić się do łamliwości paznokci.

Niedoczynność tarczycy

Wypadanie włosów, przerzedzenie brwi, sucha skóra i łamliwe paznokcie to tylko kilka z wielu objawów niedoczynności tarczycy. Podczas gdy niedoczynność tarczycy nie jest najczęstszą przyczyną łamliwych paznokci, może być ona oznaką choroby. Oprócz łamliwych paznokci, osoby z niedoczynnością tarczycy doświadczają również niskiego poziomu energii i słabej pamięci – Informacja jest efektem dogłębnych badań redakcyjnych serwisu zso2.edu.pl.

Osoby z niedoczynną tarczycą są bardziej narażone na rozwój suchych i łamliwych paznokci. Nadmierne pranie jest również związane z tym schorzeniem, ponieważ zmienia strukturę keratyny, głównej substancji w naszych włosach i paznokciach. Częste mycie również uszkadza skórę, choć zależy to od tego, jakiego mydła używasz. Staraj się wybierać detergenty niejonowe, gdyż te są najmniej szkodliwe. Możesz też używać mydła niejonowego.

Oprócz zmiany wielkości paznokci i włosów, u pacjenta z niedoczynnością tarczycy może pojawić się również żółtawa skóra i zmniejszone wydzielanie gruczołów ekrynowych. Dermatolog może być pierwszą osobą, która zauważy objawy niedoczynności tarczycy. Wypadanie włosów i łamliwe paznokcie to objawy niedoczynności tarczycy. Jeśli doświadczasz jednego z tych objawów, będziesz chciała od razu udać się do dermatologa, aby uzyskać diagnozę.

Chłodna pora roku może sprawić, że osoba z niedoczynnością tarczycy będzie bardziej podatna na suchość i głębokie pęknięcia skóry. Zmiana temperatury wpływa również na sposób, w jaki Twój organizm reaguje na pewne czynniki środowiskowe. W konsekwencji, niedoczynność tarczycy może sprawić, że pacjent będzie bardziej wrażliwy na niskie temperatury, co prowadzi do łamliwych paznokci i włosów. Na szczęście istnieje skuteczny sposób leczenia niedoczynności tarczycy bez powodowania dalszych szkód.

Brak żelaza

Jeśli Twoje paznokcie są łamliwe, może to być spowodowane brakiem żelaza. Ten niedobór witaminy może również powodować zmęczenie, bóle i zawroty głowy oraz pęknięcia po bokach ust. Możesz również doświadczyć częstych infekcji, a także możesz mieć kruche paznokcie, jeśli poziom żelaza we krwi jest niski. Suplementy żelaza mogą pomóc Ci skorygować ten problem. Łamliwe paznokcie mogą również wystąpić jako efekt uboczny niektórych chorób, w tym leczenia raka. Jeśli podejrzewasz, że masz niski poziom żelaza, skonsultuj się z lekarzem, zanim zaczniesz przyjmować jakiekolwiek suplementy.

Podobne treści:  Czerwona sukienka Vs kolor paznokci - który wybrać?

Łamliwe paznokcie mogą być również spowodowane przez kontakt z wodą. Skóra jest wodoodporna, ale paznokcie są chłonne, więc powtarzająca się ekspozycja może prowadzić do łamliwych paznokci. Ludzie, którzy spędzają dużo czasu w wodzie lub pracują w brudnym środowisku mogą być bardziej narażeni na rozwój łamliwych paznokci niż ci, którzy tego nie robią. Dodatkowo wiele środków czyszczących i chemikaliów domowych może powodować łamliwość paznokci. Poniżej wymieniono kilka innych przyczyn łamliwych paznokci.

Brak żelaza jest przyczyną łamliwych paznokci. Stan ten może być również spowodowany infekcją lub chorobą podstawową. Leczenie łamliwych paznokci może obejmować stosowanie rękawic, suplementów diety i leczenie podstawowego problemu zdrowotnego. Możesz być zaskoczony, aby dowiedzieć się, że możesz wzmocnić swoje paznokcie i zapobiec wszelkim przyszłym problemom. Można to zrobić poprzez spożywanie odpowiednich pokarmów i dużo odpoczynku, ale to zajmie trochę czasu. Jednak na dłuższą metę będzie to warte zachodu.

Podczas gdy niedobór żelaza może prowadzić do suchych, łamliwych paznokci, objawy braku tego minerału mogą być bardzo poważne. W ciężkich przypadkach może wystąpić szereg innych problemów, w tym arytmia serca, osłabienie mięśni oraz zimne dłonie i stopy. Ważne jest również, abyś regularnie wykonywał badania krwi, aby sprawdzić, czy masz niski poziom żelaza. Im wcześniej zajmiesz się anemią, tym łatwiejsze będzie leczenie tego stanu.

Niedobór witamin

Niedobór jednej lub więcej witamin może prowadzić do łamliwych paznokci. Folian jest jedną z takich witamin i przyczynia się do integralności tkanek. Odgrywa również rolę w podziale komórek i DNA. Niewystarczający poziom folianów spowoduje zmiany w paznokciach. Wiele pokarmów pochodzenia roślinnego jest dobrym źródłem folianów. Kilka przykładów tych pokarmów to szpinak, brokuły, brukselka i wzbogacone płatki śniadaniowe. Witamina C jest niezbędna do produkcji kolagenu, który jest głównym składnikiem włosów i paznokci. Bez wystarczającego poziomu witaminy C, paznokcie i włosy staną się suche i łamliwe. Na szczęście witamina C znajduje się w dużej ilości owoców i warzyw.

Niedobór żelaza to kolejna przyczyna łamliwych paznokci. Żelazo jest niezbędne dla zdrowych kości i zębów, a brak tego minerału może prowadzić do łamliwych paznokci. W przypadku osób z niedoborem żelaza, badanie krwi może określić, czy istnieje niedobór żelaza. W niektórych przypadkach doustne suplementy mogą skorygować problem. Biotyna, witamina B7, może również pomóc w leczeniu tego stanu. Jednak ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza przed podjęciem jakichkolwiek suplementów. Inne czynniki, które mogą prowadzić do kruchych paznokci to urazy, chemikalia i wilgoć. Ci, którzy spędzają dużo czasu w środowisku o takich warunkach powinni rozważyć użycie rękawic, które są grube i wyłożone bawełną, aby zapobiec wpływowi wilgoci na paznokcie.

Podobne treści:  Jakie są skutki stosowania parafiny na dłonie?

Poza tym, że jest to kwestia niedoboru żelaza, łamliwe paznokcie mogą być również oznaką niedoboru witamin. Szacuje się, że prawie 50% osób z łuszczycą ma łamliwe paznokcie. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn niedoboru witamin. W większości przypadków leczenie choroby podstawowej złagodzi objawy. Najczęstsze niedobory witamin powodują łamliwe paznokcie i jeśli tak jest w tym przypadku, należy je leczyć.

Nadmierna ekspozycja na wodę

Łamliwe paznokcie mogą być również wskaźnikiem niedoboru żelaza. Spożywaj pokarmy bogate w żelazo, takie jak wołowina karmiona trawą, szpinak, fasola i rośliny strączkowe. Ciemna czekolada jest również doskonałym źródłem żelaza. Jeśli nie jesteś pewna czy Twoje łamliwe paznokcie są wynikiem niedoboru żelaza, zapytaj swojego lekarza o przyjmowanie suplementu żelaza. Ważne jest również, aby być świadomym pewnych stanów zdrowia, takich jak problemy z tarczycą, które mogą powodować łamliwe paznokcie.

Inną częstą przyczyną łamliwych paznokci jest nadmierna ekspozycja na wodę. Kiedy Twoje ręce są zanurzone w wodzie, ich wilgotność wzrasta. Po okresie mokrym nadmiar wilgoci szybko wyparowuje. To powtarzające się moczenie i suszenie powoduje brak przyczepności między komórkami płytki paznokcia, co prowadzi do jej rozdwajania. Dłuższe paznokcie są szczególnie narażone na rozdwajanie, ponieważ mają większą powierzchnię.

Oprócz nadmiernej ekspozycji na wodę, do innych przyczyn należą choroby tarczycy i niedobór żelaza. Jednak łamliwe paznokcie są zazwyczaj tylko nieestetycznym problemem kosmetycznym i mogą być również objawem choroby podstawowej. Jeśli obawiasz się, że Twoje łamliwe paznokcie są spowodowane chorobą tarczycy lub niedoborem żelaza, udaj się do lekarza w celu postawienia diagnozy. Upewnij się również, że nie używasz ostrych mydeł ani wody na dłoniach i stopach.

Kolejnym czynnikiem przyczyniającym się do powstawania paznokci jest suchość skóry i paznokci. Nadmierne narażenie na działanie wody i środków chemicznych może powodować łamliwość paznokci. Oprócz długotrwałego kontaktu z wodą, regularne stosowanie produktów do pielęgnacji paznokci może prowadzić do ich łamliwości. Produkty te odwadniają skórę i sprawiają, że delikatne paznokcie stają się jeszcze bardziej kruche. Narażenie na działanie chemikaliów do czyszczenia może również powodować łamliwość paznokci. Jeśli nie jesteś pewien przyczyny, skonsultuj się z dermatologiem.

Podobne treści:  Stylizacja paznokci na wesele - zdjęcia

Uraz paznokcia

Objawy urazu paznokcia mogą być różne: od przebarwień do pogrubienia i zwiększenia krzywizny płytki paznokciowej. Niektóre z tych objawów mogą być związane z wieloma czynnikami, w tym z urazem spowodowanym kopaniem stołu, grą w piłkę nożną czy noszeniem ciasno dopasowanych butów. Jednak najlepszym sposobem na wykrycie urazu paznokcia jest sprawdzenie go przez lekarza. Wtedy będziesz wiedział, czy szukać leczenia i jaki jest odpowiedni sposób postępowania.

Jeśli doznałeś urazu paznokcia, powinieneś natychmiast zgłosić się do lekarza. Paznokieć stanowi ochronę organizmu przed infekcjami i uszkodzeniami, dlatego nie należy lekceważyć urazów. Złamany palec jest główną przyczyną urazów paznokci. Uraz paznokcia zatrzymuje produkcję nowych komórek paznokciowych na trzy tygodnie, a następnie mija 100 dni zanim paznokieć może się zregenerować w normalnym tempie. Może on wydawać się grubszy niż normalnie i może prowadzić do infekcji.

Jeśli doznałeś urazu jednostki paznokciowej, prawdopodobnie będziesz musiał poddać się zabiegowi chirurgicznemu. W większości przypadków uraz jednostki paznokciowej będzie miał charakter ostry lub przewlekły. Ostry uraz może powodować krwawienie, rany kłute i zrzucanie paznokci. Bardziej przewlekłe urazy mogą powodować zmiany w postaci rozdwojonych paznokci, tworzenie się pterygium i pasm pigmentowych. Im dłuższe opóźnienie, tym gorszy wynik.

Leczenie chirurgiczne urazu paznokcia nie jest natychmiastowym rozwiązaniem. W przypadku uszkodzenia łożyska paznokcia można zastosować zabieg chirurgiczny zwany trepanacją. Antybiotyki są często niezbędne do opanowania zakażenia, ważne są również zdjęcia rentgenowskie w celu wykluczenia złamań. Leczenie chirurgiczne może również obejmować zszycie łożyska paznokcia w celu odprowadzenia krwiaka podpaznokciowego. Powodem tego jest fakt, że pomaga to zachować macierz germinacyjną pod skórą. Jeśli rana nie zostanie zaszyta, blizny mogą uniemożliwić wzrost nowego paznokcia.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *