Obrzęk kostek na stopach – jak z nim walczyć

Obrzęk kostek na stopach – jak z nim walczyć

Co powoduje obrzęk kostek? Istnieje kilka różnych przyczyn. Może to być oznaką poważniejszego stanu. Niektóre przyczyny to niewydolność nerek lub wątroby, niewydolność serca i ciąża. Podniesienie stóp w łóżku podczas snu pomaga promować żylny przepływ krwi z powrotem do serca. Dobry program ćwiczeń może również zmniejszyć obrzęk i złagodzić objawy – Fragment pochodzi z rozległej wiedzy fachowej zespołu serwisu https://jakpodlaczyc.pl. Ponadto należy unikać ekstremalnego ciepła i odwodnienia.

Odwodnienie

Obrzęk kostek i stóp może być spowodowany przez wiele różnych przyczyn. Na szczęście często jest on przejściowy i można go łatwo leczyć domowymi sposobami i pończochami uciskowymi. Należy również kontrolować spożycie sodu i pić dużo wody, a także przyjmować suplementy moczopędne, jeśli jest to konieczne. Należy również regularnie ćwiczyć, a regularne spacery są świetne dla krążenia. Możesz nawet spróbować zastosować sól Epsom na dotkniętym obszarze, aby zmniejszyć obrzęk.

Przyczyny obrzęku stóp i kostek są różne, ale wszystkie wiążą się z nadmiernym zatrzymywaniem płynów w tkankach. Podczas gdy zwichnięcia i naciągnięcia są powszechnymi przyczynami, przyczyny ogólnoustrojowe, takie jak wysokie ciśnienie krwi, ciąża i zbyt duża ilość soli w diecie mogą powodować nadmierny obrzęk. Należy również zwrócić się o pomoc medyczną, jeśli zauważysz spuchnięte kostki lub stopy. W niektórych przypadkach obrzęk może wskazywać na poważniejszy stan.

Podobne treści:  Jakie zabiegi na stopy można wykonać w domu?

Unikanie ciepła

Jeśli chcesz zminimalizować obrzęk stóp, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest unikanie ciepła. Dzieje się tak, ponieważ ciepło rozszerza naczynia krwionośne, co oznacza, że więcej płynu zbiera się w tym obszarze. Płyn sprawia również, że skóra wygląda na błyszczącą i napiętą. Objawem obrzęku jest wgłębienie w skórze. Osoby aktywne fizycznie są bardziej narażone na obrzęk związany z upałem. Ponadto u osób narażonych na działanie wysokich temperatur może wystąpić udar cieplny i inne poważne problemy zdrowotne.

Innym sposobem na zmniejszenie obrzęku jest uniesienie stóp. Możesz to robić trzy lub cztery razy dziennie, przez trzydzieści minut za każdym razem. To złagodzi ból i sprawi, że krew zacznie płynąć, a płyn przemieści się do góry. Możesz również stosować okłady z lodu lub moczyć stopy w soli Epsom, co poprawi krążenie i zmniejszy obrzęk. Unikaj noszenia ciasnych butów, ponieważ będą one przecinać skórę i ograniczać krążenie.

Ćwiczenia

Najlepsze ćwiczenie do walki z obrzękiem kostek na stopach polega na wykonywaniu okrężnych ruchów kostki. Polega to na podnoszeniu i opuszczaniu dotkniętej kostki i stopy w powolnych ruchach. To pomaga przenieść płyn ze stopy i kostki do serca. Spróbuj wykonać to ćwiczenie trzy razy dziennie. Jeśli obrzęk utrzymuje się, należy zobaczyć podiatrę. Ten specjalista może udzielić Ci więcej instrukcji, jak prawidłowo wykonywać to ćwiczenie.

Podobne treści:  Brodawki na stopach - skąd się biorą? Jak usunąć?

Oprócz ćwiczeń, możesz również używać olejków eterycznych, aby zmniejszyć obrzęk. Jeśli masz skłonność do obrzęku stóp, powinieneś spróbować użyć skarpet kompresyjnych. Mogą one pomóc poprawić krążenie krwi i zmniejszyć obrzęk. Ponadto, możesz nosić skarpety kompresyjne, jeśli jesteś zobowiązany do stania przez długi czas. Dodatkowo, jeśli masz inne warunki medyczne, możesz również użyć skarpet kompresyjnych, aby pomóc zmniejszyć obrzęk. Ponadto, zginanie kostek może zmniejszyć obrzęk. I nie zapomnij podnieść swoje stopy, kiedy tylko możesz, aby wspomóc krążenie.

Obrzęk limfatyczny

Układ limfatyczny jest odpowiedzialny za odprowadzanie nadmiaru płynów z tkanek i równoważenie ilości płynów we krwi i tkankach. Jest również odpowiedzialny za zwalczanie infekcji i pomoc w usuwaniu ciał obcych. Jeśli układ limfatyczny zostanie osłabiony lub zablokowany, nadmiar płynu gromadzi się w różnych obszarach ciała. Obszary te mogą stać się trudno dostępne i mogą przeszkadzać w codziennych czynnościach. Na szczęście dostępne są zabiegi, które pomagają w walce z obrzękiem.

Pończochy uciskowe są często noszone w celu zmniejszenia obrzęku poprzez zapewnienie równomiernego ucisku i pomoc w przenoszeniu płynu w górę nogi. Niektóre leki są również przepisywane w celu kontrolowania obrzęku, takie jak diuretyki tiazydowe, diuretyki pętlowe i diuretyki oszczędzające potas. Mogą być również przepisane pewne leki, w tym te, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu i zakrzepy krwi oraz antybiotyki.

Podobne treści:  Peeling stóp - dlaczego się go robi?

Zapalne choroby stawów, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów

Zapalenie stawu skokowego jest spowodowane zapalną chorobą stawów, która najczęściej jest spowodowana reumatoidalnym zapaleniem stawów. Zapalenie stawu skokowego jest bolesną i wyniszczającą dolegliwością. Staw skokowy składa się z trzech kości: kości talowej, drugiego i trzeciego palca oraz samego stawu skokowego. Stawy te są smarowane przez płyn maziowy. Płyn ten przesuwa się po stawie podczas ruchu. Gdy dochodzi do zapalenia stawu, dochodzi do uszkodzenia mazi stawowej, więzadeł i chrząstek, które odpowiadają za sprawne funkcjonowanie stawu. Ostatecznie, kości stają się słabe i ocierają się o siebie. RZS może utrudniać chodzenie i powodować niestabilność ruchów.

Chirurgia może pomóc poprawić objawy związane z RZS. Niesteroidowe leki przeciwzapalne i DMARDs są powszechne opcje leczenia. Niesteroidowe leki przeciwzapalne łagodzą ból i obrzęk. Środki biologiczne blokują sygnały układu odpornościowego. Biologics są często stosowane z DMARDs i mogą być stosowane w leczeniu RA w stopie i kostce. Fizykoterapia i rozciąganie są również ważnymi elementami planu leczenia.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *