Bolące stopy – jak rozpoznać?

Bolące stopy – jak rozpoznać?

Bolące stopy mogą wskazywać na kilka różnych problemów. W tym artykule poznamy przyczyny i leczenie typowych bólów stóp, takich jak zapalenie powięzi, zjawisko Raynauda i zwichnięcia kostek. Ważne jest jednak również, aby rozpoznać objawy innych schorzeń, takich jak zapalenie kości i stawów czy skręcenie kostki.

Skręcenie kostki

Jeśli cierpisz na poważne skręcenie kostki i Twoje stopy są obolałe przez ponad trzy dni, powinieneś udać się do lekarza w celu uzyskania dalszej opieki. W ciężkich przypadkach potrzebna będzie konsultacja ortopedy, który wykluczy złamania i stwierdzi, czy zwichnięcie kostki jest poważne. Powinieneś również zacząć wykonywać ćwiczenia rozciągające i wzmacniające, aby pomóc zagoić się dotkniętemu obszarowi. Jeśli nadal odczuwasz ból, powinieneś skonsultować się z lekarzem, aby zdecydować, czy powinieneś poddać się operacji.

Fizykoterapia może być wymagana w przypadku poważniejszych skręceń kostki. Fizykoterapia może poprowadzić Cię przez program ćwiczeń rozciągających i wzmacniających, które pomogą wyleczyć nadwyrężone więzadła i mięśnie. Korzystanie z usług fizykoterapeuty może pomóc w jak najszybszym powrocie do normalnej aktywności. NLPZ mogą być również stosowane do łagodzenia bólu. Fizykoterapeuta może również przepisać receptę na środek przeciwbólowy na receptę.

Skręcenie kostki jest najczęstszym urazem stopy. Może wystąpić u osób w każdym wieku i jest główną przyczyną opuszczonych zajęć sportowych lub fizycznych. Skręcenie kostki występuje, gdy silne więzadła wokół kostki zostają rozciągnięte poza swoje granice. Stopień rozdarcia zależy od liczby zaangażowanych więzadeł. W zależności od ciężkości zwichnięcia, kostka będzie spuchnięta i bolesna. Stopa może być obolała przez kilka dni do tygodni i należy zachować ostrożność podczas chodzenia lub stawiania ciężaru na dotkniętej stopie.

Istnieją dwa główne rodzaje zwichnięć kostki: boczne i przyśrodkowe. Przyśrodkowe jest najczęstszym typem zwichnięcia kostki, natomiast zwichnięcia boczne występują, gdy stopa toczy się do wewnątrz lub na zewnątrz. Przyśrodkowe zwichnięcia kostki dotyczą więzadeł bocznych po zewnętrznej stronie kostki, podczas gdy boczne zwichnięcia dotyczą kostki przyśrodkowej.

Plantar fasciitis

Ważne jest, aby rozpoznać objawy plantar fasciitis przed rozpoczęciem leczenia. Ból pięty jest jednym z najczęstszych objawów i może być łagodny lub przewlekły. Często towarzyszy mu napięcie lub obrzęk. Nieleczone zapalenie powięzi może stać się przewlekłe i uniemożliwić Ci prowadzenie aktywnego trybu życia. Jeśli zauważasz u siebie te objawy, być może nadszedł czas, aby odwiedzić podologa.

Podobne treści:  Podkładki pod stopy - jak działają?

Najczęstszym objawem plantar fasciitis jest ból w pięcie lub spodzie stopy. Jest to kłujący ból, często nasilający się w godzinach porannych. Jeśli odczuwasz ten ból przez ponad pięć minut, prawdopodobnie masz zapalenie powięzi. Ten rodzaj bólu nie ustępuje samoistnie i powraca w miarę upływu dnia.

Innym objawem zapalenia powięzi jest kłujący ból na spodzie stopy w pobliżu pięty. Ból ten jest często gorszy podczas stawiania pierwszych kroków rano, ale może również wystąpić po dłuższym staniu lub siedzeniu. Plantar fasciitis jest spowodowane zapaleniem powięzi podeszwowej, grubego pasma tkanki, która łączy kość piętową z podstawą palców. To pasmo tkanki podtrzymuje łuk stopy i absorbuje wstrząsy podczas chodzenia.

Lekarz może przepisać odpowiednie leczenie, aby zmniejszyć ból i stan zapalny oraz promować gojenie. Leczenie plantar fasciitis zależy od nasilenia i czasu trwania objawów. Pacjenci mogą wybrać pomiędzy leczeniem zachowawczym a operacją. Jeśli stan nie reaguje na leczenie, lekarz może przepisać dodatkowe leki, które zmniejszą stan zapalny. W niektórych przypadkach ból może utrzymywać się nawet przez 18 miesięcy. Ważne jest, aby traktować to powoli i uzyskać diagnozę medyczną.

Osteoarthritis

Jeśli odczuwasz ból stóp, możesz cierpieć na osteoarthritis, chorobę, która dotyka jedną na sześć osób w wieku 50 lat. Pierwsze objawy zapalenia kości i stawów pojawiają się zazwyczaj w stopie i kostce. Stan ten charakteryzuje się stanem zapalnym i bólem w stawach, a także często powoduje uszkodzenia zwyrodnieniowe. Choroba powoduje, że chrząstka ulega zużyciu, powodując ocieranie się kości o siebie.

Istnieje kilka przyczyn tej choroby. Najczęstszą jest choroba zwyrodnieniowa stawów, czyli osteoarthritis. Charakteryzuje się ona bólem stawów i ograniczonym zakresem ruchu. Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów mogą się różnić w zależności od obszaru objętego chorobą i nasilenia objawów. Początek objawów jest zazwyczaj powolny i stopniowy i często rozpoczyna się w dużym palcu u nogi, znanym również jako pierwszy staw śródstopno-paliczkowy. W miarę postępu choroby ból może przenosić się na inne części stopy i na łuk.

Podobne treści:  Zrogowacenia na stopach - popularne kosmetyki

Zapalenie stawów w stopie i kostce może być sklasyfikowane jako pourazowe, reumatoidalne lub zwyrodnieniowe. Pourazowe zapalenie stawów występuje w wyniku niedawnego urazu lub zdarzenia traumatycznego dla stawu. Może to spowodować uszkodzenie chrząstki stawowej lub przedwczesne pogorszenie stanu stawu. Niezależnie od przyczyny, ważne jest, aby jak najwcześniej zgłosić się do lekarza w celu upewnienia się, że choroba nie postępuje.

Choroba zwyrodnieniowa stawów stopy i kostki może być również diagnozowana poprzez zabiegi chirurgiczne. Jeśli leczenie niechirurgiczne nie przynosi ulgi w bólu i nie przywraca funkcji, lekarz może zalecić wymianę stawu lub artroskopię. Procedura ta polega na usunięciu chorego stawu i naprawieniu uszkodzonej tkanki. Operacje te mogą poprawić zakres ruchu stopy lub kostki. Po wykonaniu tego zabiegu pacjent powinien być w stanie powrócić do normalnych czynności bez bólu.

Zjawisko Raynauda

Osoby, które cierpią na zjawisko Raynauda w sorach często doświadczają uczucia zamarzania na stopach. Temu schorzeniu może towarzyszyć drętwienie, szpilki i igły oraz biały lub niebieski wygląd. Może nawet spowodować złamanie skóry i gangrenę w dotkniętym palcu lub palcu. Nieleczona może prowadzić do owrzodzenia stopy i amputacji.

Inne objawy to biała lub niebieska skóra, mrowienie, pieczenie lub drętwienie w dotkniętym obszarze. Dotknięta część ciała może również stać się bolesna po około 15 minutach ekspozycji. Pomimo faktu, że stan ten jest najczęściej spotykany w palcach, może również uderzyć w nos, usta lub uszy. Zwykle występuje, gdy przepływ krwi jest przerwany lub całkowicie zatrzymany. Powrót przepływu krwi do normy może trwać do piętnastu minut.

Chociaż przyczyna Raynauda nie jest do końca poznana, istnieją dowody, że zjawisko to występuje u osób narażonych na działanie zimnego klimatu. Badania wskazują, że występuje ono częściej u kobiet i osób starszych. Historia rodzinna tego schorzenia zwiększa ryzyko jego rozwoju, a także jest ono bardziej powszechne u osób starszych. Może być również objawem choroby podstawowej, w tym twardziny lub tocznia.

Nie jest znane lekarstwo na zjawisko Raynauda, ale zmiana stylu życia może pomóc złagodzić objawy i zarządzać stanem. Zmiana stylu życia i unikanie substancji powodujących zwężenie naczyń krwionośnych to pierwsza linia leczenia. W cięższych przypadkach może być konieczna operacja lub leki. Może to nawet wpłynąć na jakość życia. Dla tych, którzy chcą spróbować alternatywnych metod leczenia, lekarz może pomóc im wprowadzić zmiany w stylu życia.

Podobne treści:  Jak obcinać paznokcie u nóg

Zapalne zapalenie stawów

Zapalne zapalenie stawów stóp, zwane również reumatoidalnym zapaleniem stawów, to stan, w którym układ odpornościowy błędnie atakuje własne tkanki. Zapalenie w stawach prowadzi do uszkodzenia stawów i deformacji. Opcje leczenia mogą obejmować leki, okłady z lodu i rzucenie palenia. Konieczna może być również interwencja chirurgiczna. Najlepszym sposobem na ustalenie, czy zapalne zapalenie stawów stóp jest przyczyną Twojego bólu, jest wizyta u lekarza.

Stan ten charakteryzuje się zapaleniem chrząstki i innych struktur w stopie i powoduje głęboki, bolesny ból. Czasami powoduje powstanie kostnych narośli na stawie, które zakłócają ruchy stawu i nasilają ból. Może również powodować deformacje i trudności w chodzeniu. Zapalne zapalenie stawów stóp jest częstą przyczyną bólu stóp i kostek. Najlepiej skonsultować się z lekarzem, ponieważ wczesna diagnoza jest ważna dla skutecznego planu leczenia.

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą formą zapalenia stawów. Doświadcza jej mniej więcej jedna na sześć osób w wieku powyżej 50 lat. Podczas gdy choroba zwyrodnieniowa dotyka wszystkich stawów, zapalne zapalenie stawów stopy jest najczęściej wywoływane przez chorobę autoimmunologiczną w organizmie. Objawy zapalnego zapalenia stawów stopy często nie są widoczne, co czyni diagnozę trudną. Jednak lekarze mogą wykonać badania laboratoryjne, zdjęcia rentgenowskie i MRI, aby zdiagnozować przyczynę zapalenia.

Opcje leczenia zapalenia stawów stopy obejmują oblodzenie stopy, co może pomóc złagodzić ból i poprawić krążenie. Stosowanie ciepłych pryszniców, okładów z lodu i zimnego okładu może pomóc zmniejszyć stan zapalny. Inną opcją jest torba z mrożonym groszkiem, która pomoże zmniejszyć obrzęk. Podjęcie diety przeciwzapalnej może również pomóc. Może to sprawić, że objawy zapalnego zapalenia stawów będą znacznie mniej dotkliwe.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *