Co może spowodować puchnięcie kostek na stopach? Kilka wskazówek jak zapobiegać obrzękom

Co może spowodować puchnięcie kostek na stopach? Kilka wskazówek jak zapobiegać obrzękom

Obrzęk stóp i kostek jest spowodowany przez kilka różnych warunków. Niektóre z tych warunków obejmują choroby serca, obrzęk limfatyczny, infekcje, alkohol. Ale bez względu na to, co jest przyczyną, istnieją wskazówki, których możesz przestrzegać, aby zapobiec obrzękom i przywrócić funkcje stóp i kostek. Te wskazówki pomogą Ci określić najlepszy sposób leczenia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co może powodować puchnięcie stóp i kostek!

Choroba serca

Obrzęk kostek lub stóp jest objawem niewydolności serca. Gromadzenie się płynu w nogach i kostkach jest spowodowane słabym krążeniem krwi. Może to być oznaką pogarszającej się niewydolności serca. W takich przypadkach, zmniejszony przepływ krwi z serca powoduje cofanie się krwi w kończynach dolnych i brzuchu. Zwiększone ciśnienie krwi w kończynach dolnych jest pogłębiane przez grawitację. Połóż się, aby zmniejszyć obrzęk.

Przyczyną obrzęku kostek i stóp mogą być różne schorzenia, w tym choroby serca i problemy z nerkami. Gdy nerki nie wytwarzają odpowiedniej ilości albumin, krew może gromadzić się w nogach i kostkach. Prowadzi to do wycieku płynu i obrzęku. Płyn ten może również zbierać się w klatce piersiowej i brzuchu ze względu na grawitację. Wizyta u lekarza jest ważna dla właściwej diagnozy. W międzyczasie możesz samodzielnie wykonać proste testy, aby wykluczyć jakiekolwiek poważne schorzenia.

Podobne treści:  Olej rycynowy do stóp - Dlaczego się go stosuje? Co daje?

Obrzęk limfatyczny

Objawy obrzęku limfatycznego są podobne do objawów innych chorób zapalnych, ale mogą być nieco mniej zauważalne. Obrzęk w dotkniętych obszarach może rozpocząć się w dolnej części nogi lub stopy, a następnie przenieść się na tułów. Dotknięty obszar może czuć się ciężki i obolały, gdy jest podniesiony powyżej klatki piersiowej. Osoby cierpiące na obrzęk limfatyczny mogą również odczuwać ciężkość w nodze i mogą mieć trudności z samodzielnym ubieraniem się.

Objawy obrzęku limfatycznego mogą być kontrolowane dzięki odpowiedniej opiece medycznej. Leczenie obrzęku limfatycznego zazwyczaj polega na zmniejszeniu obrzęku i leczeniu infekcji leżących u jego podstaw. Oprócz fizykoterapii, leki na receptę, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), mogą pomóc zmniejszyć obrzęk i złagodzić ból. Pacjenci mogą również szukać profesjonalnej pomocy u terapeuty obrzęku limfatycznego, aby zminimalizować obrzęk.

Zakażenie

Zakażenie stopy może być bardzo poważnym powikłaniem. Podczas gdy wiele przypadków można leczyć antybiotykami dostępnymi bez recepty, cięższe przypadki wymagają poważniejszego leczenia. W wielu przypadkach infekcja może rozprzestrzenić się na inne części ciała. Jeśli zakażenie stanie się poważne, może nawet doprowadzić do amputacji kończyny dolnej. Jeśli infekcja się rozprzestrzeni, opcje leczenia mogą obejmować operację lub antybiotyki.

Podobne treści:  Masażer do stóp - co daje?

Obrzęk stopy lub kostki jest częstym objawem infekcji bakteryjnej. Ropień zwykle objawia się guzkiem, który jest czerwony i spuchnięty, a w dotyku jest ciepły. Zapalenie tkanki łącznej powoduje zazwyczaj uogólniony obrzęk kostki i stopy, a w miejscu zakażenia pojawia się ból. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, umów się na konsultację z lekarzem.

Alkohol

Jeśli wypiłeś zbyt dużo, możesz zauważyć obrzęk kostek i stóp. Jest to stan zwany obrzękiem. Stan ten występuje, gdy w tkankach gromadzi się nadmierna ilość płynu. Stan ten może wystąpić również w innych częściach ciała, takich jak ręce, nogi lub brzuch. Jeśli utrzymuje się przez kilka dni, należy zgłosić się do lekarza. Może to być oznaką ukrytego problemu zdrowotnego.

Objawy alkoholizmu mogą obejmować ból i drętwienie kostek i stóp. Może to również prowadzić do neuropatii. Stan ten może utrudnić chodzenie i inne czynności, a nawet doprowadzić do trwałego uszkodzenia nerwów. Jeśli cierpisz na neuropatię, należy skonsultować się z lekarzem w celu leczenia objawów. Lekarz wykorzysta objawy jako przewodnik do określenia planu leczenia, który może obejmować leki lub rehabilitację. Ponadto, lekarz może zalecić pewne rodzaje obuwia, które pomogą Ci uniknąć urazów stóp.

Podobne treści:  Pieczenie stóp - co mówi o tym lekarz?

Zakrzepica żył głębokich

Osoby z zakrzepicą żył głębokich (DVT) mogą doświadczać obrzęku i bólu w nogach, ramionach i kostkach. Obrzęknięty obszar jest często ciepły i czerwony, a żyły w pobliżu powierzchni skóry są większe niż zwykle. Niektórzy ludzie doświadczają bólu brzucha i boków, a nawet drgawek, gdy skrzepy krwi tworzą się głęboko w ciele. U niektórych osób może być konieczna operacja.

Jeśli masz zakrzep krwi w nodze, może on zablokować przepływ krwi z powrotem do serca, powodując obrzęk. Stan ten może dotyczyć jednej strony kończyny lub całej nogi. DVT jest niebezpieczne, a jeśli nie jest leczone, może przemieszczać się do innych części ciała, w tym serca i mózgu. Nieleczona może doprowadzić do zatoru płucnego.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *