Maść na rany na stopach – jaki rodzaj kupić?

Maść na rany na stopach – jaki rodzaj kupić?

Zanim kupisz Maść na rany na stopie, musisz wiedzieć, która z nich jest dla Ciebie odpowiednia. Istnieją trzy różne rodzaje maści: Neosporin, SANTYL i maść z antybiotykiem. Powinieneś używać tej, którą zalecił Ci lekarz, chyba że Twój uraz zagraża życiu. Pęknięta skóra na stopach zwykle występuje na dużych palcach i piętach.

Maść na rany na stopach

Urazy i skaleczenia stóp mogą być bolesne i trudne do zagojenia. Właściwa pielęgnacja ran na stopach jest niezbędna do zapewnienia prawidłowego procesu gojenia. Dr Ariel Lepoff, podiatra z The Medical Group of South Florida, przedstawia wskazówki dotyczące pielęgnacji ran na stopie oraz porady dotyczące leczenia. Poniżej wymieniono niektóre z najczęstszych ran stóp i co należy zrobić, jeśli je masz.

o Wrzody żylne: Wrzody żylne są spowodowane przez żyłę, zwykle w dolnej części nogi powyżej kostki. Rany te mogą mieć nieregularny kształt, być zaczerwienione i mogą być pokryte włóknistą tkanką. Mogą również posiadać wydzielinę. Wrzody tętnicze są spowodowane stanem znanym jako wysokie ciśnienie krwi lub słabe krążenie. Najczęściej występują na czubkach palców, piętach lub między palcami.

Neosporin

Chociaż Neosporin to maść pierwszej pomocy, która jest dostępna bez recepty, ważne jest, aby stosować ją ostrożnie. Nie jest on odpowiedni na każde skaleczenie lub otarcie i może prowadzić do kontaktowego zapalenia skóry, które charakteryzuje się zaczerwienieniem, swędzeniem i pieczeniem. Możliwe jest również uczulenie na Neosporin, dlatego ważne jest dokładne przestrzeganie instrukcji.

Podobne treści:  Domowe sposoby na gładkie stopy

Ważne jest, aby oczyścić ranę stopy łagodnym mydłem i wodą oraz delikatnie ją osuszyć. Stosowanie maści lub kremu z antybiotykiem może zmniejszyć ryzyko zakażenia, ale nie jest to konieczne w przypadku większości ran. Lepiej zgłosić się do lekarza, jeśli rana ulegnie zakażeniu lub zacznie krwawić. Poza tym Neosporin nie powinien być stosowany na zbyt głębokie rany, ponieważ może to prowadzić do rozwoju antybiotykooporności.

Chociaż Neosporin może pomóc w zwalczaniu zakażeń i przyspieszeniu gojenia się ran, istnieje niewiele dowodów na poparcie tych twierdzeń. Nie zapewnia on żadnych dodatkowych korzyści w porównaniu z wazeliną. Ponadto wiele badań wykazało, że stosowanie maści Neosporin na rany na stopach jest nieskuteczne wobec zakażeń wywołanych przez bakterie. Zamiast tego lepiej jest stosować leki dostępne na receptę.

SANTYL

SANTYL maść jest maścią na receptę używaną do leczenia ran. Jest ona dostępna w firmie Smith and Nephew z Londynu, Wielka Brytania. Stosuje się ją do momentu, gdy cała zwłókniała łuska zostanie zastąpiona przez zdrową tkankę ziarnistą. Może to trwać nawet do dwunastu tygodni. W tym czasie pacjent może kontynuować terapię NPWT lub inne zabiegi.

Podobne treści:  Dlaczego potrzebna jest ortopedyczna poduszka na stopę

Maść SANTYL jest lekiem o działaniu miejscowo przeciwbakteryjnym i antybakteryjnym, który stosuje się na obszar objęty chorobą. Stosuje się ją w leczeniu oparzeń i przewlekłych owrzodzeń skórnych. Może jednak wywoływać pewne działania niepożądane i powinna być stosowana wyłącznie po konsultacji z pracownikiem służby zdrowia. U pacjentów może wystąpić łagodne zaczerwienienie lub lekka wysypka poza obszarem dotkniętym chorobą. Nie należy go stosować w połączeniu z kwasami lub zasadowymi roztworami oczyszczającymi, ponieważ może dojść do podniesienia lub obniżenia pH rany. Opiekun powinien ściśle monitorować miejsce aplikacji i omówić ewentualne działania niepożądane z dostawcą usług medycznych.

Santyl nie jest zalecany do stosowania u dzieci. Jeśli zmienione chorobowo miejsce nie zostanie odpowiednio oczyszczone, leczenie może być nieskuteczne. Jeśli ulegnie zabrudzeniu, należy je oczyścić i ponownie zastosować. Maść SANTYL na rany na stopach zawiera enzym, który może powodować, że organizm wytwarza więcej przeciwciał. Może to spowodować gorączkę, nudności i wymioty. W przypadku wystąpienia tych objawów należy natychmiast wezwać lekarza.

Maść antybiotykowa

Zwykła maść antybiotykowa OTC powinna być nakładana na obszar z zachowaniem ostrożności i nakładana na sterylny bandaż, jeśli to konieczne. Mimo że powinna ona zapewnić odpowiednią ochronę, może być skuteczna tylko w przypadku zakażeń bakteryjnych i może być nieskuteczna w przypadku zakażeń grzybiczych i wirusowych. Dodatkowo może spowodować, że bakterie staną się odporne na antybiotyki, przez co przyszłe infekcje bakteryjne będą trudniejsze do wyleczenia.

Podobne treści:  Jakie będą najmodniejsze kolory paznokci w 2022 roku?

Niektóre infekcje stóp są łagodne lub możliwe do wyleczenia za pomocą dostępnych bez recepty leków przeciwgrzybicznych. Inne wymagają bardziej inwazyjnego leczenia. Na przykład, jeśli zakażona rana jest stale czerwona i sączy się z niej ropa, może to być zakażenie bakteryjne zwane cellulitis. Nieleczona może rozprzestrzenić się do krwiobiegu i węzłów chłonnych. Może to zagrażać życiu. Diabetycy powinni również zasięgnąć porady lekarza, jeśli zauważą u siebie jakiekolwiek objawy infekcji stóp. Infekcja stóp może być poważniejsza niż wcześniej sądzono.

Popularną maścią z antybiotykiem dostępną bez recepty jest Neosporin. Produkt ten zawiera trzy środki antybakteryjne i jest powszechnie stosowany na drobne skaleczenia i zadrapania. Neosporin może zapobiegać zakażeniom i sprzyjać gojeniu. Alternatywnie, bandaż może osiągnąć te same wyniki. Upewnij się, że bandaż jest wilgotny i często się zmienia. Jeśli maść antybiotykowa OTC nie zapewnia wystarczającej ochrony, możesz udać się do lekarza.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *