Zimne stopy – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Zimne stopy – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Istnieje wiele powodów, dla których możesz doświadczać tej przypadłości. Poniżej wymieniono zjawisko Raynauda, chorobę Buergera i cukrzycową neuropatię obwodową. Zidentyfikowanie przyczyny tego stanu jest pierwszym krokiem do rozwiązania problemu. Często stopy mogą być zbyt ciepłe lub zbyt zimne. Jeśli tak się dzieje, należy porozmawiać z lekarzem o możliwościach leczenia.

Zjawisko Raynauda

Istnieje wiele różnych metod leczenia dostępnych dla zjawiska Raynauda. Ogrzewanie ciała i kończyn jest ważne dla złagodzenia ataków. Noś kilka warstw odzieży, w tym wełniane skarpety, aby utrzymać ciepło rąk. Można również kupić ogrzewacze do rąk, które mogą być używane do łagodzenia objawów. Terapeuci zajęciowi mogą pomóc Ci nauczyć się technik zapobiegania lub zarządzania atakami Raynauda. Jeśli dolegliwość jest wywoływana przez stres, należy rozważyć wizytę u lekarza w celu uzyskania recepty.

Diagnoza zjawiska Raynauda obejmuje badanie fizyczne i wywiad medyczny. W zależności od nasilenia objawów, lekarz może zalecić wykonanie testu na zimno lub użyć mikroskopu do obejrzenia drobnych naczyń krwionośnych w paznokciach. Badanie krwi jest również konieczne, aby określić, czy objawy są spowodowane fenomenem Raynauda czy innym stanem chorobowym.

Niedoczynność tarczycy

W przypadku, gdy masz zimne stopy i niedoczynność tarczycy, będziesz musiał skonsultować się z lekarzem, który przepisze leki w celu zastąpienia hormonu tarczycy. Lekarz przepisze lek znany jako lewotyroksyna, który jest hormonem tarczycy, w postaci tabletek. Istnieją również miękkie kapsułki żelowe i wersje płynne. Jeśli masz trudności z wchłanianiem leku, możesz skonsultować się z lekarzem w sprawie przyjmowania go przed lub po posiłkach.

Podobne treści:  Jak poradzić sobie ze swędzącymi stopami w domu

Niedoczynność tarczycy jest spowodowana dwoma różnymi przyczynami: zaburzeniem przysadki mózgowej lub niedoborem tarczycy. Niedoczynność tarczycy może być wynikiem niedoboru jodu, ale może być również spowodowana przez wirusy lub ciążę. Inne przyczyny to brak jodu w diecie, niewydolność przysadki mózgowej i choroba Hashimoto.

Choroba Buergera

Istnieje kilka przyczyn zimnych stóp, w tym słabe krążenie i choroby serca. Brak czerwonych krwinek w organizmie może również powodować zimne stopy. Stan ten może być spowodowany niedoborem żelaza, witaminy B12 lub folianów, a nawet może być objawem przewlekłej choroby nerek. W większości przypadków anemię łatwo leczy się za pomocą zmian w diecie i suplementów. W cięższych przypadkach konieczna może być konsultacja lekarska. Wysoki poziom stresu może również przyczynić się do zimnych stóp. Stres może powodować ograniczone krążenie i może powodować zakrzepy krwi, co może skutkować infekcją.

Słabe krążenie jest przyczyną zimnych stóp, które mogą być również spowodowane przez niektóre stany chorobowe. Osoby z cukrzycą typu 2 doświadczają zmniejszenia przepływu krwi w stopach, ponieważ wysoki poziom glukozy uszkadza małe naczynia krwionośne w stopach. Ponieważ naczynia te są wąskie, nie mogą przenosić odpowiedniego przepływu krwi do stóp. Pacjenci z chorobą Raynauda mogą doświadczać zimnych stóp oprócz zmniejszonego przepływu krwi do stóp.

Cukrzycowa neuropatia obwodowa

Dla osób cierpiących na cukrzycę, neuropatia obwodowa może być niezwykle dokuczliwa. Ponieważ nerwy kontrolujące ból są uszkadzane przez przewlekle podwyższony poziom cukru we krwi, objawy neuropatii obwodowej mogą obejmować brak odczuwania bólu lub brak reakcji na ciepło lub zimno. Inne objawy mogą obejmować przesadne odczucia lub ból, zwłaszcza gdy dotykasz palców u nóg lub rąk. Może to utrudnić chodzenie, chwytanie przedmiotów, a nawet wstawanie lub upadek. Często osoby z tą przypadłością nie szukają pomocy medycznej, dopóki nie stanie się ona problemem. Ból i dyskomfort związane z neuropatią cukrzycową są powszechne w nocy i często sprawiają, że noc jest trudna.

Podobne treści:  Co może spowodować puchnięcie kostek na stopach? Kilka wskazówek jak zapobiegać obrzękom

Chociaż istnieje wiele różnych przyczyn neuropatii obwodowej, najczęstszą przyczyną jest cukrzyca. Cukrzyca powoduje uszkodzenie włókien nerwowych w nogach, rękach i stopach. Cukrzycowej neuropatii obwodowej można zapobiec poprzez kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Inne przyczyny neuropatii obwodowej to niedobór witaminy B12, alkoholizm, chemioterapia i narażenie na działanie toksyn. Choroba ta może również prowadzić do powikłań w obrębie pęcherza moczowego, dłoni i ramion.

Choroba Raynauda

Istnieją różne sposoby leczenia choroby Raynauda, a objawy zazwyczaj nie zagrażają życiu. Dostępne są leki przynoszące ulgę, a zmiana stylu życia może pomóc w zapobieganiu przyszłym epizodom. Na przykład ważne jest utrzymywanie ciepłej temperatury ciała. Noszenie kilku warstw grubej odzieży zatrzymuje więcej ciepła niż jedna lub dwie cienkie warstwy odzieży. Innym sposobem zapobiegania zimnym stopom jest noszenie ciepłych skarpet i czapki. Kiedy jesteś na zewnątrz, powinieneś nosić rękawiczki. Pamiętaj, by rozgrzać dłonie przed założeniem rękawiczek.

Podobne treści:  Nadmierna potliwość stóp - dlaczego występuje?

Innym sposobem leczenia choroby Raynauda jest przyjmowanie leków blokujących kanały wapniowe. Blokery kanału wapniowego rozluźniają mięśnie gładkie i rozszerzają małe naczynia krwionośne. Leki te zmniejszają częstotliwość i nasilenie ataków i mogą również leczyć owrzodzenia skóry. Jednak te zabiegi mogą powodować skutki uboczne, takie jak spuchnięte stopy i bóle głowy. Jeśli to leczenie nie pomaga, może być konieczna konsultacja z lekarzem.

Zespół Raynauda

Chociaż dokładna przyczyna zjawiska Raynauda nie jest znana, wiadomo, że niektóre czynniki mogą je wywołać. Zimna pogoda, stres emocjonalny i niektóre leki mogą wywołać ten stan. Na szczęście, zwykle ustępuje on samoistnie bez żadnych dalszych komplikacji. Jednak czasami ten stan może rozwinąć się w bardziej poważną chorobę. Wtórny Raynauda występuje, gdy zaburzenie jest związane z innymi warunkami. Niektóre z tych schorzeń to toczeń i skleroderma.

Podczas konsultacji z lekarzem, można omówić swoje objawy i ustalić, czy Raynauda jest przyczyną. Lekarz może wykonać badanie krwi i określić, czy masz przypadek pierwotny czy wtórny. Może również przeprowadzić profil chemiczny i pełną morfologię krwi. Jeśli objawy są wystarczająco ciężkie, lekarz może przepisać antybiotyki lub nawet chirurgicznie usunąć dotknięty chorobą palec u nogi lub stopy.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *