Zstępująca skóra na stopach – co to znaczy?

Zstępująca skóra na stopach – co to znaczy?

Być może słyszałeś, że powszechne jest posiadanie suchej skóry na spodzie stóp. Niekoniecznie jest to wynik braku nawilżenia lub zapominania o stosowaniu balsamu. W rzeczywistości przyczyną może być wiele schorzeń ogólnoustrojowych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Opadająca skóra na stopach jest częstym objawem wielu różnych chorób skóry.

Kseroza

Gdy Twoje stopy dotknięte są kserozą, oznacza to, że Twoja skóra jest sucha i łuszczy się. Stan ten jest spowodowany zmniejszeniem wilgotności warstwy rogowej i macierzy międzykomórkowej. Może powodować szorstką, nierówną lub popękaną skórę i zwykle towarzyszy jej łuszczenie, łuszczenie się lub spierzchnięcie. Może również powodować swędzenie, zaczerwienienie lub ból.

Jeśli masz tę chorobę skóry, powinieneś spróbować regularnie używać kremu nawilżającego. Należy unikać pocierania dotkniętego obszaru lub używania silnie pachnących mydeł. Zalecane jest również branie prysznica po kąpieli. Ponadto, należy stosować krem nawilżający bezpośrednio po kąpieli. Podczas gdy większość ludzi może poradzić sobie z tym schorzeniem stosując środki nawilżające dostępne bez recepty, niektórzy mogą potrzebować wizyty u dermatologa w celu leczenia.

Grzybica stóp

Za grzybicę stóp odpowiada kilka rodzajów grzybów, w tym grzyb antropofilny Trichophyton tonsurans. Grzyb ten ma makrokonidia w kształcie pałeczek i przegrody. Grzyb ten może również powodować nawracające cellulitis lub wywoływać remisję w chorobach dróg oddechowych. W przypadku grzybicy dostępne są różne leki przeciwgrzybicze i sposoby leczenia.

Podobne treści:  Haluksy na stopach - leczenie inwazyjne krok po kroku

Miejscowe leki przeciwgrzybicze są najbezpieczniejszą formą leczenia grzybicy stóp, ale aby były skuteczne, muszą być przyjmowane przez długi czas. U osób przyjmujących itrakonazol 200 mg lub terbinafinę 250 mg doustnie raz dziennie przez dwa do sześciu tygodni może wystąpić długotrwała odpowiedź na lek przeciwgrzybiczy. Dodatkowo, równoczesne miejscowe leczenie przeciwgrzybicze wiąże się ze zmniejszeniem liczby nawrotów.

Łuszczyca

Jeśli zauważyłeś, że skóra na Twoich stopach ulega degradacji, możesz chcieć udać się do lekarza, aby uzyskać plan leczenia. Jeśli skóra jest popękana, łuszczy się lub jest szorstka, może to być oznaką łuszczycy palmoplantarnej. W takich przypadkach, skóra powinna być nawilżana, a dermatolodzy zalecają stosowanie kremu nawilżającego z wazeliny.

Najczęstszą przyczyną łuszczącej się skóry na stopach jest zakażenie grzybicze. Infekcji tej nie zawsze towarzyszy świąd. Jednak łuszcząca się skóra jest objawem infekcji i jest trudna do wyleczenia. Ta infekcja zwykle zaczyna się na paznokciu u stóp i może być trudna do leczenia. Możesz użyć peelingów do stóp, aby usunąć martwą skórę ze stóp. Jeśli nie masz czasu na zrobienie własnego peelingu do stóp, możesz użyć płynu do moczenia stóp, który złagodzi swędzenie i zapewni nawilżenie.

Podobne treści:  Bolące stopy - jak rozpoznać?

Młodzieńcza dermatoza podeszwowa

Schorzenie to charakteryzuje się błyszczącymi, szklistymi plamami rumieniowymi ze szczelinami, pęcherzykami gąbczastymi oraz naciekiem komórek zapalnych wokół akrosyringu. Najczęściej dotyczy stóp i częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Pojawia się zwykle między trzecim a czternastym rokiem życia, a szczególnie problematyczny jest w okresie letnim. Skutkuje bolesnymi szczelinami, zwłaszcza na piłce stopy i pod palcami. Gojenie się może trwać tygodniami.

Nie ma jednej metody leczenia młodzieńczej dermatozy podeszwowej, która konsekwentnie łagodziłaby objawy. Kilka ogólnych metod leczenia jest skutecznych, ale wiele z nich nie ma poparcia w badaniach. Zapobieganie zaostrzeniom obejmuje noszenie dobrze dopasowanych butów i dwóch par skarpet. W zimie dzieci z tym schorzeniem powinny zdejmować wilgotne skarpetki i obuwie. Jeśli skóra jest nadmiernie sucha lub zbyt popękana, należy zastosować gęsty emolient na dotknięte obszary. Pomocne może być również noszenie czystych, suchych skarpet. Postępowanie powinno koncentrować się na modyfikacji stylu życia. Większość przypadków ustępuje przed okresem dojrzewania i rzadko występuje u dorosłych.

Podobne treści:  Receptory na stopach - dowiedz się, gdzie ich szukać

Nadpotliwość

Jeśli cierpisz na nadmierne pocenie się stóp i dłoni, możesz cierpieć na nadpotliwość. Stan ten jest częstą przyczyną zakłopotania i wpływa na życie społeczne. Osoby cierpiące na nadmierną potliwość mogą czuć się zakłopotane w miejscach publicznych i martwić się o to, jak będą w nich wyglądać. Na szczęście istnieje kilka dostępnych opcji leczenia, które pozwalają skutecznie leczyć ten stan.

Aby poradzić sobie ze swoim stanem, powinieneś upewnić się, że nosisz wygodną, oddychającą odzież i warstwową bieliznę. Szukaj odzieży wykonanej z naturalnych materiałów, takich jak bawełna lub len. Wybierz materiały, które będą odprowadzać pot i pozwolą Ci czuć się chłodno i komfortowo przez cały dzień. Inną opcją leczenia jest skorzystanie z poradnictwa. W wielu przypadkach osoby cierpiące na to zaburzenie znajdują ulgę w grupie wsparcia osób, które doświadczyły tych samych objawów.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *