Ile centymetrów rocznie rosną paznokcie?

Ile centymetrów rocznie rosną paznokcie?

Czy wiesz, że średni wzrost paznokci u stóp i u nóg wynosi od 3 do 6 centymetrów rocznie? Jeśli nie, to powinieneś to wiedzieć zanim zaczniesz obcinać paznokcie. Możesz zmierzyć najszerszą część swoich paznokci, zapisując datę i pomiar w tabeli. Następnie podziel pomiary przez cztery i dodaj je do siebie. Będziesz mógł określić średnie tempo wzrostu swoich paznokci.

Średnie tempo wzrostu paznokci

Tempo wzrostu paznokci jest inne dla każdej osoby, ale może być tak szybkie jak jeden milimetr na miesiąc u dzieci i dziesiąta część cala na dzień u dorosłych. W miarę jak paznokcie stają się dłuższe, średnie tempo wzrośnie do około 0,216 cala (5,5 mm) w ciągu jednego roku. Ale jest kilka powodów, dla których należy dbać o paznokcie, aby rosły w szybkim tempie.

Badania wykazały, że wzrost paznokci może wpływać na wiele aspektów ludzkiego zdrowia, w tym na dietę i ekspozycję środowiskową. Wzrost paznokci jest wykorzystywany jako biomarker w badaniach epidemiologicznych od około 20-30 lat, ale dane są ograniczone. Większość badań przeprowadzono kilkadziesiąt lat temu i dlatego nie są one tak aktualne, jak powinny być. Istnieje jednak ogólna zasada, że wzrost paznokci jest najwyższy na kciuku i wielkich palcach. Stwierdzono związek między zwiększonym wzrostem paznokci a onchofagią.

Podobne treści:  Poradnik Jak zrobić paznokcie hybrydowe krok po kroku

Średnie tempo wzrostu paznokci wynosi od trzech do sześciu milimetrów na miesiąc, a paznokcie u stóp rosną około jednego milimetra na miesiąc. Paznokcie rosną dwutorowo, ale paznokcie u stóp mają tendencję do trzykrotnie wolniejszego wzrostu. W tym czasie może się okazać, że ciągle zbierasz nowe, które mogą potrzebować półtora roku, aby w pełni odrosnąć. Tempo wzrostu paznokci u stóp jest jednak bardzo zróżnicowane, więc bądź świadomy, co każde tempo wzrostu paznokci oznacza dla Ciebie i Twojego dziecka.

Ogólnie rzecz biorąc, paznokcie u rąk rosną szybciej niż paznokcie u nóg. Jeśli obetniesz paznokieć, jego odrastanie potrwa sześć miesięcy. Paznokciowi u nogi potrzeba od jednego do półtora roku od skórki do czubka. Jeśli zauważysz nietypowy wzrost paznokci, ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Paznokcie nie są bardzo długie, więc mogą szybko rosnąć.

Podobne treści:  Matowe paznokcie - jak zrobić? Poradnik

Średnie tempo wzrostu paznokci u stóp

Według badań, przeciętny paznokieć u stóp rośnie około 1 mm miesięcznie. To tempo wzrostu zależy od kształtu lunuli, czyli wolnego brzegu paznokcia. Wzrost nowego paznokcia przebiega równolegle do księżyca, co decyduje o tempie wzrostu. Należy również pamiętać, że tempo wzrostu paznokci jest około dwukrotnie szybsze niż paznokci u stóp.

Średnie tempo wzrostu paznokci u stóp jest różne u różnych osób. Na przykład, środkowy paznokieć może rosnąć nawet o ćwierć cala miesięcznie. Przeciętny paznokieć u nogi rośnie w tempie 0,1 milimetra na miesiąc, natomiast największy paznokieć u nogi może rosnąć nawet do dwóch centymetrów na miesiąc. Wzrost paznokci zależy również od pory roku oraz od ilości ćwiczeń i diety, jaką stosuje dana osoba.

Wzrost paznokci jest związany z dietą i genetyką. Badania wykazały również, że przewlekły nawyk obgryzania paznokci jest związany z szybszym tempem ich wzrostu. Powodem tego jest fakt, że obgryzanie paznokci pobudza krążenie w łożysku paznokcia. Częste obcinanie nie niesie jednak ze sobą podobnego ryzyka. Poza częstym obcinaniem paznokci, średnie tempo wzrostu paznokci u stóp wynosi około 1,62 milimetra na miesiąc.

Podobne treści:  Jakie są skutki stosowania parafiny na dłonie?

Właściwe odżywianie i pielęgnacja paznokci sprzyjają ich wzrostowi. Witamina B i biotyna to niezbędne związki witaminowe, które wspomagają wzrost paznokci. Substancje te są obecne w komórkach organizmu i pomagają organizmowi przekształcać pożywienie w energię. Są one korzystne dla wzrostu paznokci, ponieważ pomagają również zapobiegać łamaniu się skórek. Odpowiednia dieta i pielęgnacja paznokci sprawią, że będą one również mocniejsze.

Istnieje wiele czynników, które wpływają na wzrost paznokci, ale jednym z najczęstszych jest wiek. Paznokcie młodszych kobiet rosną w szybszym tempie niż u osób dorosłych. Niektóre stany chorobowe mogą wpływać na tempo wzrostu paznokci, np. zespół Raynauda – stan, w którym przepływ krwi do rąk i palców ulega zwężeniu. Z tego powodu paznokcie zazwyczaj rosną szybciej w okresie letnim.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *