Jak szybko rosną paznokcie? Lekarze wyjaśniają

Jak szybko rosną paznokcie? Lekarze wyjaśniają

Jeśli zastanawiasz się jak szybko rosną Twoje paznokcie, nie jesteś sam. W rzeczywistości, ostatnie badania wykazały, że tempo wzrostu paznokci jest bezpośrednio związane z długością paliczków końcowych palców. Jednak dokładna przyczyna tego tempa wzrostu jest niejasna. W tym artykule poznamy normalne tempo wzrostu, dowiemy się, jak paznokcie zmieniają się latem i jakie inne warunki wpływają na wzrost paznokci.

Normalny wzrost paznokci

Na wzrost Twoich paznokci może wpływać wiele czynników. Niektóre z tych czynników to nawykowe obgryzanie paznokci, które zwiększa tempo wzrostu i grubość paznokci. Niektóre praktyki zawodowe również mogą powodować zwiększenie grubości paznokci. Wzrost paznokci jest szczególnie wrażliwy na pewne zmiany fizjologiczne, a długotrwała choroba może spowodować, że paznokcie będą zrzucane lub ulegną deformacji. Również długotrwałe narażenie na działanie niektórych leków, w tym szkodliwych substancji chemicznych, może powodować puchnięcie i deformację paznokci.

Jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń paznokci jest wywieranie przez dłuższy czas nacisku na płytki i łożysko paznokcia. Stres jest kolejnym częstym czynnikiem, podobnie jak zbyt małe lub ciasne buty – Ta sekcja jest owocem starań specjalistów serwisu ekokonopia.pl. W rzadkich przypadkach możesz doświadczyć grubych paznokci z powodu zaburzeń wpływających na krew. Akromegalia, stan spowodowany zbyt dużą ilością hormonu wzrostu, może również powodować, że paznokcie będą grube lub zdeformowane. Łuszczyca to kolejny stan, który może powodować grubość paznokci.

Podobne treści:  Jak przestać obgryzać paznokcie

Wolniejszy wzrost w dzieciństwie

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma wolne tempo wzrostu, powinieneś zgłosić się do lekarza. Różne przyczyny mogą przyczynić się do tego problemu, w tym genetyka, problemy hormonalne lub nieodpowiednie wchłanianie składników odżywczych. Dzieci normalnie rosną od 5 do 10 centymetrów w pierwszym roku życia. W drugim roku życia rosną około 3,5 cala rocznie. Hormony odgrywają ważną rolę w procesie wzrostu i rozwoju.

We wczesnych latach dzieciństwa typowa krzywa wzrostu jest szybka, po czym następuje okres powolnego wzrostu. Jednak do czasu osiągnięcia przez dziecko wieku dojrzewania tempo wzrostu znacznie zwalnia. Wczesne rozpoznanie niewydolności wzrostowej dziecka jest kluczowe dla zapewnienia, że dziecko osiągnie odpowiedni wzrost w dorosłym życiu. Oto kilka wskazówek dla rodziców, jak radzić sobie z powolnym wzrostem u dzieci.

Wzrost latem

Czy wiesz, że pory roku i klimat wpływają na wzrost Twoich paznokci? W lecie paznokcie rosną szybciej niż w zimie? Podczas gdy zimne środowisko spowalnia wzrost paznokci, latem zwiększony dopływ krwi może przyspieszyć ich wzrost. Oprócz zwiększonego dopływu krwi, zdrowa dieta i regularne ćwiczenia mogą pomóc twoim paznokciom rosnąć szybciej.

Podobne treści:  Rosnące paznokcie - zastosuj się do tych wskazówek

Ilość światła słonecznego, które otrzymują Twoje paznokcie przyczynia się do ich wzrostu. Światło słoneczne wyzwala produkcję witaminy D, która jest niezbędna do wzrostu paznokci. Badania wykazują również, że paznokcie rosną szybciej u rąk dominujących i na najdłuższych palcach. Długość paznokci zmienia się w zależności od pory roku, ale lato jest najszybsze dla wszystkich trzech. Jeśli jesteś ciekaw długości swoich paznokci, możesz spróbować zmniejszyć ekspozycję na światło słoneczne, które stymuluje wzrost paznokci.

Warunki, które wpływają na wzrost paznokci

Chociaż zaburzenia paznokci są dość powszechne, mogą być trudne do zdiagnozowania. Niektóre z nich są spowodowane tymczasowym zaburzeniem wzrostu paznokci, podczas gdy inne są trwałe i towarzyszy im zdeformowany wygląd. Częstym zaburzeniem paznokci jest linia Beau, która charakteryzuje się małymi, wyraźnymi pęknięciami w środku paznokcia. Inne przyczyny to choroby płuc, egzema i reumatoidalne zapalenie stawów.

Do najczęstszych przyczyn anonychii należą zaburzenia tkanki łącznej i leki teratogenne. Zaburzenia te powodują nieprawidłowości we wzroście paznokci, takie jak szczelinowatość podłużna i centralna depresja. Zmiany te świadczą o zaburzeniach dotyczących telomerów, a także wzrostu paznokci i mogą wymagać leczenia. Leczenie ma na celu rozwiązanie podstawowego schorzenia i zapobieganie przyszłym problemom. Jeśli problem jest postępujący, może być zalecany zabieg chirurgiczny.

Podobne treści:  Łuszczyca paznokci - jak ją leczyć?

Zdrowa żywność dla zdrowych paznokci

Utrzymanie zdrowych paznokci jest łatwiejsze niż myślisz, a właściwe wybory żywieniowe mogą pomóc Ci w osiągnięciu tego celu. Oprócz picia wody, możesz również spróbować jeść dużo pokarmów o wysokiej zawartości wody. Ogórki i arbuz zawierają 92% wody. Jeśli jesteś zainteresowany poprawą zdrowia swoich paznokci, to jest to żywność dla Ciebie! Dzięki nim Twoje paznokcie będą rosły długie i mocne!

Warzywa są doskonałe dla zdrowych paznokci. Spożywanie pomidorów zwiększy spożycie witaminy C, która wspomaga wzrost kolagenu. Słodkie ziemniaki i marchewki są bogate w witaminę A, która dostarcza przeciwutleniaczy. Spróbuj włączyć te pokarmy do swojej diety co najmniej raz w tygodniu. Im więcej będziesz jeść tych pokarmów, tym lepiej będą wyglądać Twoje paznokcie! I nie zapominaj o awokado! Nigdy nie pójdziesz źle z tym superfood!

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *