Egzema na stopach – jak rozpoznać i jak radzić sobie samemu w domu

Egzema na stopach – jak rozpoznać i jak radzić sobie samemu w domu

Egzema na stopach to częsta choroba skóry, która może być trudna do zdiagnozowania. Dowiedz się jak ją rozpoznać i jak sobie radzić w domu. W tym artykule dowiesz się jak radzić sobie z objawami, zrozumieć opcje leczenia i przerwać cykl swędzenie-drapanie. Ponadto dowiesz się, jak wybrać dobry krem do stóp. Należy jednak zachować ostrożność przy samodiagnozowaniu swojego stanu. Możesz skończyć z niedoborami żywieniowymi, a może nawet będziesz musiał zmienić swoją dietę.

Symptomy

Jednym z najważniejszych kroków, jakie należy podjąć w celu leczenia egzemy na stopach, jest rozpoznanie objawów. Jest to powszechny stan, którego większość ludzi doświadcza w pewnym momencie. Sucha, swędząca skóra jest oznaką egzemy. Jeśli masz tę chorobę skóry, konieczne jest, aby uniknąć korzystania z pachnących kremów lub balsamów. Unikaj również używania gorącej wody, zwłaszcza jeśli dotknięty nią obszar jest wrażliwy. Zamiast tego używaj ciepłej wody do kąpieli. Możesz również użyć nawilżacza w swoim pokoju, co pomoże utrzymać wyższy poziom wilgotności.

Objawy egzemy na stopach mogą wahać się od łagodnych do ciężkich – Ten fragment przedstawia badania zespołu redakcyjnego strony internetowej poradniksocialmedia.pl. U niektórych osób pojawiają się czerwone, swędzące zgrubienia, a u innych przezroczyste, wypełnione płynem. Te guzki dodają wyglądu i mogą stać się bolesne. U niektórych osób mogą również wystąpić pęknięcia skóry, które również są oznaką egzemy.

W ciężkich przypadkach wysypka na stopach może ulec zakażeniu i dostać się do krwiobiegu. Na szczęście większość typowych wysypek na stopach można leczyć za pomocą leków dostępnych bez recepty lub na receptę. Ważne jest, aby wysypka była leczona jak najszybciej, aby zapobiec jej rozprzestrzenianiu się i pogorszeniu. Najlepiej jest dokładnie wysuszyć stopy przed noszeniem butów i przykryć bandażem, jeśli to możliwe.

Leczenie

Istnieje wiele opcji leczenia dostępnych dla egzemy na stopach, które są zwykle określane jako atopowe zapalenie skóry. Ten rodzaj egzemy jest reakcją zapalną w skórze i może być wywołany przez alergeny, słońce, słabe krążenie lub stres. Wspólne objawy egzemy na stopach obejmują zaczerwienienie i swędzenie, a skłonność do drapania może prowadzić do infekcji i bliznowacenia.

Podobne treści:  Łuszczyca na stopach - maści sterydowe to zły pomysł

Pierwszą opcją leczenia jest stosowanie maści lub kremu zawierającego miejscowo stosowane kortykosteroidy. Leki te są bardzo skuteczne w zmniejszaniu świądu i stanu zapalnego. Ważne jest, aby stosować krem lub balsam zgodnie z zaleceniami lekarza, aby zapobiec nawrotom choroby. Kortykosteroidy są również dostępne w postaci tabletek doustnych lub zastrzyków. Główną wadą kortykosteroidów jest to, że mają one skutki uboczne i powinny być przyjmowane przez krótki czas.

Inną opcją leczenia jest krem lub lotion do stóp. Ten miejscowy lotion jest nakładany na dotknięty obszar po kąpieli, aby zmniejszyć swędzenie. Ważne jest, aby stosować krem lub balsam do stóp natychmiast po kąpieli lub prysznicu, aby zapobiec zakażeniu egzemy. Zabieg powinien być bezzapachowy i wolny od barwników. Jeśli objawy nie ustępują, można również rozważyć zastosowanie specjalnych bandaży leczniczych lub mokrych okładów.

Inną opcją leczenia egzemy na stopie jest nakładanie kremu nawilżającego na dotknięty nią obszar. Krem stosowany miejscowo sprawi, że dotknięty obszar będzie nawilżony i zapobiegnie rozprzestrzenianiu się wysypki. Balsam powinien być stosowany po prysznicu i przed pójściem do łóżka. Należy również unikać noszenia ciasno dopasowanych ubrań, aby zapobiec zbytniemu wysuszeniu skóry. Ponadto, upewnij się, aby uniknąć drapania dotkniętego obszaru, jeśli wybuchnie. W przypadku ponownego pojawienia się wysypki, należy unikać forsownych zajęć przez krótki okres czasu.

Kąpiel

W czasie pojawienia się egzemy, ważne jest, aby kąpać się delikatnie. Europejscy eksperci sugerują utrzymywanie temperatury wody w wannie pomiędzy 27 a 30 stopni Celsjusza. Kąpiel może być stresującym wydarzeniem dla każdego, kto cierpi na tę przypadłość, dlatego unikanie ostrych środków chemicznych i silnych detergentów jest kluczowe. Aby utrzymać skórę miękką i ukojoną, używaj płynnego emolientu.

Podczas kąpieli staraj się przebywać pod prysznicem lub w wannie przez krótki czas. Ważne jest również, aby bezpośrednio po kąpieli nawilżyć zmienioną chorobowo skórę. Po kąpieli ważne jest, aby nałożyć balsam lub krem na dotknięte miejsce. Należy starać się unikać używania narzędzi prysznicowych, które skrobią skórę, takich jak loofahs lub gąbki. Skórę należy myć rękami.

Ważne jest używanie kremu nawilżającego wyprodukowanego specjalnie dla skóry skłonnej do wyprysków. Lotiony są mniej tłuste, ale są mniej skuteczne. Amerykańska Akademia Dermatologii zaleca stosowanie kremów nawilżających bez zapachu i barwników. Jeśli nie jest to opcja, istnieją specjalne kąpiele, które mogą pomóc. Poniżej wymieniono kilka najskuteczniejszych metod leczenia egzemy na stopach.

Podobne treści:  Polecane maski na stopy - ranking najlepszych

NEA zaleca stosowanie niewielkiej ilości naturalnego olejku w wodzie do kąpieli. Oleje te mogą zmniejszyć podrażnienia wywołane przez wodę. Olej kokosowy z pierwszego tłoczenia, olej słonecznikowy i olej jojoba to dobre oleje do kąpieli, chociaż oliwa z oliwek nie jest zalecana dla osób z egzemą ze względu na zawarte w niej kwasy tłuszczowe. Innym sposobem na nawilżenie stóp jest dodanie do wody w kąpieli środka bakteriostatycznego.

Zarządzanie cyklem świąd-drapanie

Aby zarządzać cyklem świąd-drapanie stóp, można spróbować kilku metod. Leki bez recepty, takie jak kremy z difenhydraminą i hydrokortyzonem, mogą zmniejszyć swędzenie i stan zapalny wywołany cyklem świąd-drapanie. Oprócz leków bez recepty można spróbować nosić wełniane lub obcisłe ubrania, które mogą powodować więcej podrażnień i jeszcze bardziej nasilać cykl świąd-drapanie.

Bariera skórna jest naruszona u osób z egzemą i prowadzi do transepidermalnej utraty wody. Eliminacja suchości jest ważnym krokiem w zatrzymaniu cyklu swędzenie-drapanie. Środki nawilżające, znane również jako emolienty, tworzą cienką warstwę na skórze, aby zapobiec utracie wody. Środki nawilżające powinny być stosowane dwa razy dziennie, w zależności od potrzeb. Chłodzący krem nawilżający może pomóc zmniejszyć swędzenie i podrażnienie.

Zanim zaczniesz stosować produkt bez recepty, pamiętaj, aby porozmawiać z dermatologiem o cyklu świąd-drapanie stóp. Mieszanie różnych substancji może powodować niezamierzone interakcje i może nie działać skutecznie. Dermatolog będzie w stanie doradzić Ci bezpieczne produkty i może pomóc Ci zdecydować, które z nich są dla Ciebie odpowiednie. Zarządzanie cyklem swędzenie-drapanie stóp to trudna sprawa, ale mała pomoc ze strony lekarza może ułatwić życie.

Leki na receptę nie kontrolujące egzemy

Dla osób z egzemą na stopach, dostępne są różne opcje leczenia. Leki takie jak kortykosteroidy i leki przeciwhistaminowe mogą zmniejszyć stan zapalny i zapobiec nawrotom. Mogą one szczypać podczas stosowania, ale to uczucie zniknie po kilku dniach. Ziołowe środki zaradcze mogą również pomóc. Jednak badania wykazały, że istnieje niewiele dowodów na to, że terapie uzupełniające są skuteczne. Aby uniknąć efektu ubocznego, przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii uzupełniającej należy skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia. Ważne jest również, aby nadal stosować przepisane leki.

Podobne treści:  Zabiegi upiększające stopy - ile kosztują?

Oprócz leków doustnych, istnieją miejscowe kremy i maści dostępne w leczeniu egzemy. Miejscowe sterydy są bardzo skuteczne i mogą zmniejszyć nasilenie objawów, ale mogą mieć również skutki uboczne. Kortykosteroidy mogą powodować stan zwany odstawieniem sterydów miejscowych (TSW). Chociaż ten efekt uboczny jest rzadki, może być wyniszczający dla niektórych osób. Obecnie nie ma jasnych kryteriów diagnostycznych dla TSW.

Niektórzy ludzie mają egzemę na dłoniach lub stopach. Do częstych przyczyn tego stanu należą detergenty i perfumy. Narażenie na ekstremalne ciepło lub zimno może wywołać ogniska choroby. Długotrwałe narażenie na działanie klimatyzatorów lub urządzeń grzewczych może pogorszyć objawy. Niektórzy ludzie uważają, że unikanie tych czynników może pomóc w zmniejszeniu liczby wybuchów i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wysypki.

Unikanie samodiagnozy

Jeśli chodzi o egzemę stóp, ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza u specjalisty. Należy pamiętać, że ten stan nie jest zaraźliwy. Stan ten nie jest spowodowany alergią pokarmową, chociaż powinieneś sprawdzić swoją dietę pod kątem możliwych przyczyn. Należy również unikać drapania dotkniętego obszaru długim paznokciem, który może zranić skórę.

Leczenie egzemy stóp ma na celu zmniejszenie swędzenia i wspieranie nawilżenia dotkniętego obszaru. Pomoże to zmniejszyć częstotliwość i nasilenie objawów. Istotne jest również codzienne nawilżanie dotkniętego obszaru. Jeśli swędzenie nie zniknie samo z siebie, można zastosować kortykosteroidy w celu leczenia tego stanu. Należy również stosować światło ultrafioletowe, aby wspierać produkcję witaminy D w skórze. Zmiany stylu życia mogą również pomóc w zmniejszeniu częstości zaostrzeń wyprysku stóp.

Poza leczeniem objawów, należy również przyjrzeć się kolorowi skóry w dotkniętym obszarze. Podczas gdy osoby o jaśniejszej skórze mogą zauważyć czerwone plamy, osoby o ciemniejszej skórze mogą zauważyć fioletowe lub szare plamy. W niektórych przypadkach schorzeniu mogą towarzyszyć również wrzody na nogach. Są to długotrwałe rany na skórze, które mogą prowadzić do zakażenia.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *