Łuszczyca na stopach – maści sterydowe to zły pomysł

Łuszczyca na stopach – maści sterydowe to zły pomysł

Maści sterydowe są zwykle pierwszą linią leczenia łuszczycy. Jednakże, miejscowe sterydy rzadko całkowicie usuwają objawy. Jeśli tak się dzieje, są one często stosowane w połączeniu z silniejszymi lekami. Ogólnie, miejscowe leki steroidowe są stosowane do łagodzenia objawów łagodnej i umiarkowanej łuszczycy, a silniejsze leki są zarezerwowane dla ciężkich i grubych blaszek.

maści sterydowe

Chociaż miejscowe maści sterydowe mogą pomóc w zmniejszeniu objawów łuszczycy, istnieje kilka zagrożeń związanych ze stosowaniem tych leków. W niektórych przypadkach, miejscowe sterydy mogą faktycznie pogorszyć stan, więc ważne jest, aby dowiedzieć się ryzyka i korzyści przed rozpoczęciem leczenia. Leki te nie są zalecane dla osób z łuszczycą na stopach.

Sterydy są często przepisywane w celu leczenia łuszczycy. Leki te są pochodną naturalnych hormonów kortykosteroidowych produkowanych przez nadnercza. Substancje te tłumią układ odpornościowy organizmu i zmniejszają stan zapalny, co z kolei zmniejsza nasilenie zmian chorobowych. Najczęstszą formą leków sterydowych na łuszczycę są sterydy stosowane miejscowo. Maści sterydowe są bardziej skuteczne niż inne miejscowe sterydy, jednak nie są one bezpieczne do stosowania na stopy.

Podobne treści:  Codzienna pielęgnacja stóp przed snem - poradnik

Maści mogą być skuteczne w przypadku łagodnej do umiarkowanej łuszczycy plackowatej, ale mogą być szkodliwe dla skóry – Ten cytat jest odzwierciedleniem pracy redakcji serwisu Sutra Serca. Niektóre z leków, jak inhibitory kalcyneuryny, mogą powodować podrażnienie i tolerancję i powinny być stosowane tylko wtedy, gdy inne sposoby leczenia nie są wystarczające. Miejscowe maści sterydowe mogą być drogie, więc najlepiej najpierw spróbować innych metod leczenia.

Balsamy do ciała

The National Psoriasis Foundation popiera krem, który zawiera 3 procent kwasu salicylowego, który pomaga złagodzić swędzenie i łuski na dotkniętym obszarze. Zawiera również olej z awokado, masło shea i bisabolol, który pomaga zmniejszyć świąd. Ten krem może być stosowany w dowolnym miejscu na ciele i jest nietłusty. Wykazano, że pomaga w leczeniu łuszczycy plackowatej.

Nie zaleca się stosowania balsamu do ciała na łuszczącą się, suchą skórę. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy nałożyć krem nawilżający na obszar dotknięty chorobą. Ważne jest, aby używać preparatów zawierających ceramidy, które zwiększają elastyczność skóry. Stosowanie balsamów zawierających ceramidy może pomóc złagodzić objawy, ale nigdy nie należy nakładać żadnego balsamu na stopy.

Podobne treści:  Zstępująca skóra na stopach - co to znaczy?

Oprócz unikania wazeliny, ważne jest również, aby unikać stosowania emolientów na dotkniętych obszarach. Chociaż wazelina jest najpopularniejszym środkiem leczniczym, grube kremy lub maści są najlepszym rozwiązaniem dla łuszczycy na stopach. Ponadto, kortykosteroidy są podstawą leczenia miejscowego łuszczycy, ponieważ hamują odpowiedź immunologiczną i zmniejszają stan zapalny.

Łuszczyca odwrócona

Jeśli cierpisz na łuszczycę odwróconą, możesz się zastanawiać, czy maści sterydowe są najlepszym sposobem jej leczenia. Stan ten występuje na fałdach i obszarach skóry, które ocierają się o siebie. Warunki te mogą pojawić się na każdej części ciała z zagnieceniami lub fałdami. Objawy łuszczycy odwróconej obejmują swędzenie i podrażnienie. Osoby cierpiące na to schorzenie mogą również doświadczyć pocenia się i zakażenia drożdżakami.

Podobne treści:  Grzybica stóp - rozpoznanie i leczenie stopy sportowca

Łuszczyca odwrócona może rozwinąć się u każdego, kto ma inne formy łuszczycy. Często występuje u osób, które były leczone miejscowymi kortykosteroidami. Plamy, które się rozwijają są zazwyczaj czerwono-białe i nie będą się łuszczyć. Niektórzy ludzie doświadczają pęknięć lub krwawiących miejsc w skórze, gdy je drapią. Ten znak, znany jako znak Auspitza, może również pojawić się w innych rodzajach chorób skóry. Niektóre łaty rozwiną się w pierścienie, podczas gdy inne mogą być płaskie, wężowate lub owalne.

Chociaż maści sterydowe mogą pomóc w łagodnych przypadkach łuszczycy, nie są one najlepszym rozwiązaniem dla tego schorzenia. Maści i kremy sterydowe będą tylko tymczasowo łagodzić objawy. Podstawowy problem powinien być leczony. Dla ciężkich przypadków, zabiegi całego ciała są potrzebne. Mogą one obejmować acitretin, apremilast lub metotreksat.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *