Nieprzyjemny zapach stóp – z czego się bierze?

Nieprzyjemny zapach stóp – z czego się bierze?

Śmierdzące stopy to bardzo częsty problem. Przykry zapach jest spowodowany przez bakterie, infekcję grzybiczą lub kombinację tych dwóch czynników. W niektórych przypadkach może być spowodowany zmianami hormonalnymi lub kombinacją tych dwóch czynników. Może być również spowodowany przez kombinację stresu i hormonów. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zatrzymać ten problem.

Śmierdzące stopy to powszechny problem

Powszechnym problemem związanym z zapachem stóp są śmierdzące stopy. Jest to spowodowane przez bakterię, która żyje na podeszwach stóp. Bakteria ta wytwarza lotne związki siarki, które sprawiają, że stopy pachną jak zgniłe jaja. Jeśli doświadczasz śmierdzących stóp, powinieneś poddać swoje stopy profesjonalnej obróbce, aby wyeliminować bakterie. Może to być trudne zadanie, ale jeśli jesteś skłonny spędzić trochę czasu próbując rozwiązać problem, będziesz w stanie uniknąć wielu zawstydzeń.

Istnieje kilka prostych sposobów na leczenie śmierdzących stóp. Jednym ze sposobów jest zmiana obuwia. Możesz nosić buty z panelami z siatki, które są oddychające i mogą pomóc w ograniczeniu pocenia się. Możesz również stosować antyperspiranty, puder do stóp lub wkładki lecznicze. Możesz również nosić skarpetki, które pomogą wchłonąć pot i zmniejszyć nieprzyjemny zapach stóp – Spostrzeżenia są przypisywane zespołowi redakcyjnemu serwisu mebleramadan.pl. Noszenie skarpet pomaga zapobiegać nieprzyjemnemu zapachowi stóp, ponieważ odprowadzają one wilgoć od skóry.

Podobne treści:  Jak poradzić sobie ze swędzącymi stopami w domu

Są powodowane przez bakterie

Jeśli zastanawiasz się, co powoduje nieprzyjemny zapach na stopach, nie szukaj dalej. Bakterie i grzyby żyją w porach skóry na Twoich stopach i mnożą się w wilgotnym środowisku, w tym pod skarpetami i butami. Bakterie te żywią się kwasami organicznymi, które wytwarzają Twoje stopy, co powoduje nieprzyjemny zapach stóp. Stopa sportowca jest częstym źródłem śmierdzących stóp.

Bakterie odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach stóp znane są jako Propionibacterium. Bakterie te żyją w Twoich gruczołach łojowych i wytwarzają kwasy, które mają zapach podobny do octu. Jeśli zauważysz na swoich stopach zapach zgniłego jajka, to prawdopodobnie jest on spowodowany przez tę bakterię. Kwas propionowy jest rodzajem kwasu octowego produkowanego przez bakterie żyjące w gruczołach łojowych.

Podobne treści:  Rany na stopach - jaka maść na gojenie?

Są one spowodowane infekcją grzybiczą

Grzybice stóp są spowodowane nagromadzeniem martwych komórek skóry. Martwy naskórek staje się miękki pod wpływem wilgoci, co stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii i grzybów. Jeśli masz zagrzybione paznokcie u stóp, pamiętaj o ich czystym przycinaniu i regularnym opiłowywaniu. Noszenie mokrych skarpetek to również doskonały sposób na rozwój grzybów, dlatego pamiętaj o ich jak najszybszej zmianie.

Zapach stóp jest spowodowany różnymi przyczynami, w tym nadmierną potliwością, infekcją grzybiczą lub chorobą podstawową. Stopa atlety, powszechna infekcja grzybicza, może powodować nieprzyjemny zapach stóp. Jednak zapach przypominający zgniłe jajo jest oznaką bakterii zwanej Kytococcus sedentarius. Na szczęście, zapach stóp jest uleczalny w większości przypadków. Regularna pielęgnacja stóp może zmniejszyć obecność zapachu stóp. Upewnij się, że paznokcie u nóg są krótkie, a pod każdą stopą codziennie czyste.

Podobne treści:  Zabiegi upiększające stopy - ile kosztują?

Są one spowodowane kombinacją hormonów i stresu

Zapach stóp jest spowodowany poceniem się, które może być nasilone przez zmiany hormonalne w organizmie. Stres jest również znaną przyczyną zapachu stóp. Na szczęście istnieje kilka prostych rzeczy, które możesz zrobić, aby naprawić swoją higienę stóp. Jedną z najczęstszych przyczyn nieprzyjemnego zapachu stóp jest stopa sportowca. Grzyb ten rozwija się w ciepłym, wilgotnym środowisku i jest powszechny w szatniach i publicznych prysznicach.

Pachnące stopy mogą być również spowodowane podstawową infekcją skóry lub infekcją grzybiczą. Zapalenie lub skaleczenia skóry mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia stopy sportowca i rogowacenia plackowatego, stanu dotykającego podeszwy stóp. W zależności od stopnia nasilenia problemu, lekarz może zalecić strategie samodzielnej pielęgnacji lub przepisać lek na nieprzyjemny zapach stóp.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *