Podagra na stopie – z jakiej choroby się wywodzi?

Podagra na stopie – z jakiej choroby się wywodzi?

Być może zastanawiasz się, co powoduje podagrę na stopie. Istnieje kilka czynników, które mogą wywołać tę dolegliwość. Jeśli masz tę chorobę, możesz również odczuwać dreszcze i gorączkę. Ponadto, możesz odczuwać pewien ból i tkliwość na stopie. Objawy podagry mogą obejmować gorączkę i dreszcze. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, skontaktuj się z lekarzem. Twój lekarz określi najlepsze leczenie dla Twojego stanu.

Objawy

Objawy podagry na stopie mogą rozpocząć się zanim osoba zda sobie z tego sprawę. W niektórych przypadkach, podagra może pojawić się w innych stawach, w tym w łokciu, kolanie i stopach. Gorączka i dreszcze są również powszechne wśród pacjentów z podagrą. Mogą oni również doświadczyć bólu, obrzęku i ciepła. Oprócz bólu i obrzęku, podagra może powodować silny ból stawów.

Chociaż podagra nie jest tak powszechnie znana jak inne formy zapalenia stawów, istnieje wiele jej objawów, które mogą pomóc w postawieniu diagnozy. Podagra występuje, gdy poziom kwasu moczowego w organizmie jest zbyt wysoki. Ciało naturalnie wydala ten związek chemiczny przez mocz. Ale u niektórych osób, dieta wysokopurynowa lub niewydolność nerek może prowadzić do nagromadzenia kwasu moczowego. W rezultacie w stawach tworzą się kryształki przypominające igły.

Podagra może dotyczyć mężczyzn, kobiet lub obu płci. Objawy podagry na stopie mogą nie być tak widoczne u kobiet, jak u mężczyzn. W rzeczywistości, kobiety mają tendencję do rozwoju podagry po menopauzie. Podczas gdy podagra może wystąpić u każdego, jest bardziej powszechne u mężczyzn. Co ciekawe, mężczyźni zazwyczaj rozwijają podagrę znacznie wcześniej niż kobiety. Co więcej, zazwyczaj zaczyna się ona w średnim wieku. Kobiety osiągają wysoki poziom kwasu moczowego po osiągnięciu menopauzy. Podagra jest jednak rzadkim schorzeniem u młodych ludzi, a ci, u których się rozwinie, mają zwykle cięższy przebieg.

W zależności od nasilenia objawów, konieczne może być zastosowanie leków. Leczenie podagry może obejmować przyjmowanie leków na receptę i/lub poddawanie się zastrzykom. Lekarz może również zalecić picie dużej ilości płynów, aby pomóc organizmowi wypłukać kwas moczowy. Należy unikać napojów alkoholowych, ponieważ mogą one odwodnić. Unieruchomienie stopy może również zmniejszyć obrzęk. Ale podczas gdy leczenie jest dostępne, istnieje również kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby opanować objawy podagry.

Niektóre leki mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia podagry. Niektóre osoby z wysokim poziomem kwasu moczowego mogą przyjmować lek moczopędny lub pić alkohol. Podobnie osoba z wysokim ciśnieniem krwi lub chorobą przewlekłą może być w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju podagry. Objawy podagry na stopie mogą być bardzo podobne do objawów typowej infekcji stawów. Ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza na objawy podagry na stopie.

Podobne treści:  Katalog ćwiczeń na bolące stopy

Przyczyny

Podagra na stopie jest częstym, przewlekłym zapaleniem stawów. Charakteryzuje się obrzękiem, zaczerwienieniem i wyraźną tkliwością w stawie. Zazwyczaj dotyka małego stawu stopy, u podstawy dużego palca, ale może również zaatakować inne stawy, w tym kostkę. Chociaż u większości osób cierpiących na podagrę dochodzi do nawracających ataków, ból często ustępuje w ciągu kilku godzin. Większość osób cierpiących na podagrę będzie doświadczać powtarzających się ataków przez całe życie.

Ataki podagry dotyczą zwykle tylko jednego stawu, a zaostrzenia mogą trwać kilka dni lub tygodni. Objawy podagry mogą być różne, od łagodnych do ciężkich, ale zazwyczaj dotyczą stopy, kostki lub kolana. Ryzyko wystąpienia podagry wiąże się również z występowaniem jej w rodzinie. Jeśli niedawno przeszedłeś operację lub doznałeś urazu stopy, jesteś bardziej narażony na wystąpienie podagry.

Ponieważ podagra jest stanem spowodowanym przez nadmierny poziom kwasu moczowego, wczesna diagnoza i leczenie są kluczowe. Różne leki mogą zmniejszyć ilość kwasu moczowego w organizmie i poprawić wydalanie kwasu moczowego ze stawów. Opcje leczenia mogą obejmować odpoczynek, terapię fizyczną i leki. Pacjenci powinni regularnie ćwiczyć, aby pomóc kontrolować objawy i zminimalizować ryzyko wystąpienia flare-upów. Należy dążyć do 150 minut umiarkowanej aktywności aerobowej tygodniowo. Porozmawiaj ze swoim podiatrą o bezpiecznych ćwiczeniach.

Inne potencjalne przyczyny podagry obejmują syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy i nadmierne spożycie alkoholu. Osoby z nadwagą mają tendencję do wytwarzania większej ilości kwasu moczowego i trudniej jest im go wyeliminować. Ludzie z nadwagą powinni również unikać leków na wysokie ciśnienie krwi lub cukrzycę, ponieważ zakłócają one zdolność organizmu do usuwania kwasu moczowego. Osoby stosujące dietę wysokofruktozową powinny przyjmować suplementy niacyny, będącej formą witaminy B.

Podagra, znana również jako ostre zapalenie stawów wywołane przez pirofosforan wapnia, jest spowodowana przez kryształy wapnia, które gromadzą się w chrząstce stawowej i przedostają się do przestrzeni stawowej. Ogólnie rzecz biorąc, osoby z chorobą zwyrodnieniową stawów są bardziej podatne na rozwój pseudogout, która jest najczęstszą przyczyną podagry na stopie. Tworzący się pod skórą tophi (małe kryształki) można łatwo zidentyfikować dzięki badaniu ultrasonograficznemu.

Podobne treści:  Peeling stóp - dlaczego jest wykonywany?

Leczenie

Podagra na stopie jest częstym rodzajem zapalenia stawów i często rozwija się w dużym palcu u nogi. Występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet i Afroamerykanów. Zazwyczaj zaczyna się od epizodu intensywnego bólu stawów i obrzęku. Może być również czerwony i ciepły w dotyku. Objawy będą się nasilać przez pewien czas i mogą wymagać pomocy medycznej. W niektórych przypadkach pacjent może doświadczać powtarzających się ataków.

Chociaż leczenie podagry na stopie jest stosunkowo proste, należy pamiętać, że leki mają skutki uboczne. Leki mogą powodować rozstrój żołądka, ból głowy, wysypki skórne, a nawet wrzody. Jeśli doświadczasz częstych ataków, rozważ przejście na niesteroidowe leki przeciwzapalne, które złagodzą ból i zapobiegną nawrotom. Leki mogą również pomóc w zapobieganiu powstawaniu kamieni nerkowych z kwasu moczowego.

Podczas ataku podagry, dotknięty nią staw staje się czerwony, tkliwy i obrzęknięty. Ból i obrzęk ustępują zazwyczaj w ciągu kilku dni, ale mogą powrócić. Większość ludzi doświadcza tylko jednego ataku w swoim życiu, a kolejny pojawia się w ciągu sześciu do 12 miesięcy. Jeśli jednak objawy się nasilą lub wystąpi gorączka, najlepiej odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli objawy nadal się pogarszają lub pojawia się wysoka gorączka, być może cierpisz na inną chorobę.

Podagra jest zapalną formą zapalenia stawów, która powoduje bolesne zapalenie w stawach. Podagra zazwyczaj zaczyna się w dużym palcu u nogi, ale może również rozwinąć się w kolanie, kostce, nadgarstku, palcu, ramieniu, a nawet w łokciu. Objawy mogą wahać się od łagodnych do ciężkich i mogą dotyczyć każdego z tych stawów. Podagra nie jest częstą chorobą i może wystąpić w każdym wieku. Najlepszym sposobem leczenia podagry na stopie jest jak najszybsze zasięgnięcie porady lekarza.

Istnieje kilka metod leczenia dostępnych w przypadku podagry. Zmiany w diecie mogą zmniejszyć poziom kwasu moczowego we krwi. Osoby z podagrą powinny ograniczyć spożycie mięsa i mięs narządowych. Jednak ścisłe ograniczenia dietetyczne nie są zalecane dla wszystkich. Większość pacjentów doświadczy jedynie niewielkiego obniżenia poziomu moczanów. Dodatkowo, utrata masy ciała może zmniejszyć ryzyko wystąpienia ataków podagry.

Zapobieganie

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec podagrze na stopie. Najbardziej oczywistym z nich jest pozostanie nawodnionym. Kiedy jesteś odwodniony, twój organizm ma trudniejszy czas eliminowania kryształów kwasu moczowego. Dlatego należy pić co najmniej 8 szklanek wody dziennie. Inną świetną rzeczą do zrobienia jest picie herbaty z liści pokrzywy, która ma właściwości przeciwzapalne i może pomóc w zapobieganiu flar-ups podagry.

Podobne treści:  Domowe sposoby na spuchnięte stopy - radź sobie sam

Inną rzeczą, którą możesz zrobić, jest wizyta u podiatry, jeśli uważasz, że możesz mieć podagrę. Może on zbadać Twoje stopy pod kątem oznak podagry i może zlecić badanie obrazowe, aby wykluczyć inne schorzenia. W ciężkich przypadkach mogą również zlecić badanie krwi, aby sprawdzić ilość kwasu moczowego w organizmie. Jeśli odczuwasz objawy, powinieneś spróbować podnieść stopę i odpocząć.

Oprócz odpoczynku stopy, gdy podagra atakuje, można również spróbować zastosować okłady z lodu, aby zmniejszyć ból. Możesz stosować okłady z lodu przez maksymalnie 30 minut jednorazowo i przykładać je do dotkniętego obszaru. Stosowanie lodu do dotkniętego palca będzie również złagodzić stan zapalny. Stosowanie okładów z lodu na dotkniętym obszarze pomoże zmniejszyć stan zapalny i ból. Można również podnieść stopę, aby uniknąć wywierania nacisku na dotknięty obszar.

Innym sposobem zapobiegania podagrze jest obniżenie poziomu kwasu moczowego. Zbyt dużo kwasu moczowego we krwi może powodować tworzenie się kryształów wokół stawów. Kryształy te mogą powodować różne problemy, w tym kamienie nerkowe i zniszczenie stawu. Twój podiatra może pomóc Ci zapobiec temu zjawisku. Zdrowa dieta bogata w owoce, warzywa i pełne ziarna może również zapobiec podagrze. Dodatkowo zaleca się również unikanie czerwonego mięsa i wysokotłuszczowych produktów mlecznych.

Możesz być również zagrożony operacją, jeśli podagra jest zbyt ciężka lub jeśli spowodowała problemy z chodzeniem lub noszeniem butów. Gdy kryształy kwasu moczowego przebiją się przez skórę, mogą spowodować zakażenie i doprowadzić do uszkodzenia stawów. Twój lekarz może wykonać zabieg chirurgiczny, aby usunąć dotknięty obszar. Atak podagry jest bolesnym i uciążliwym doświadczeniem, które może wpływać na Twoje codzienne życie. Nieleczony może prowadzić do powstania kamieni nerkowych, a nawet niewydolności nerek.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *