Lotion przeciwgrzybiczny na skórę głowy – jak działa?

Lotion przeciwgrzybiczny na skórę głowy – jak działa?

Istnieje kilka sposobów zapobiegania infekcjom grzybiczym i leczenia pleśniawek. Lotiony z terbinafiną (Benemid) są ukierunkowane na ścianę komórkową i błonę grzybów, które powodują pleśniawki. Produkty te działają poprzez usuwanie grzybów i ich zarodników ze skóry głowy i włosów, ale nie przenikają do korzenia mieszka włosowego.

Terbinafina jest lekiem przeciwgrzybiczym

Dawkowanie Terbinafiny zależy od nasilenia i miejsca zakażenia. W przypadku dużych obszarów skóry farmaceuta może zalecić stosowanie sprayu. W przypadku obszarów owłosionych należy stosować krem lub żel raz lub dwa razy na dobę. Tabletki terbinafiny należy przyjmować codziennie o tej samej porze, z jedzeniem lub bez. Okres leczenia wynosi zazwyczaj od sześciu do dwunastu tygodni. W niektórych przypadkach kurs terbinafiny może wymagać kilku miesięcy.

Terbinafina jest dobrze wchłaniana, osiągając szczyt w osoczu w ciągu 2 godzin. Wiąże się z chylomikronami i jest związana z silnym wiązaniem z białkami osocza. Preferencyjnie gromadzi się również w tkankach tłuszczowych, co oznacza, że może pozostawać w skórze przez dwa miesiące po zakończeniu terapii. Jest metabolizowana poprzez N-demetylację i utlenianie pierścieni aromatycznych. Niezależnie od tego, czy terbinafina powoduje uszkodzenie wątroby, czy nie, lek pozostaje skuteczny w leczeniu zakażeń grzybiczych.

Terbinafina jest lekiem przeciwgrzybiczym do skóry głowy i jest skuteczna w przypadku różnych zakażeń grzybiczych skóry głowy i ciała. Jest powszechnie stosowana w leczeniu stopy atlety, grzybicy, świądu dżokejskiego i pityriasis i ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Chociaż jest to silny lek, ma poważne skutki uboczne i może wchodzić w interakcje z innymi lekami. Z tego powodu ważne jest, aby przestrzegać zaleceń lekarza przed przyjęciem Terbinafine.

Ze stosowaniem leku Terbinafine wiąże się wiele działań niepożądanych. Najczęściej powoduje ona dolegliwości żołądkowe i biegunkę. U niektórych pacjentów może jednak prowadzić do wydłużenia odcinka QT. Jest przeciwwskazana w ciąży, a także zaliczana do kategorii C leków. Terbinafina nie jest długotrwałym leczeniem zakażenia grzybiczego. W rzadkich przypadkach może jednak powodować nadwrażliwość na światło u niektórych użytkowników. W związku z tym użytkownicy powinni unikać intensywnego światła słonecznego.

Podobne treści:  Jaki powinien być skład kremu do rąk?

Celuje w błonę komórkową grzyba i ścianę komórkową grzyba

Ściana komórkowa grzybów jest podstawowym celem dla środków przeciwgrzybiczych. W komórkach ssaków ściana komórkowa nie posiada bariery ochronnej, dlatego środki przeciwgrzybicze działają w celu zniszczenia ściany komórkowej grzybów. Kilka składników ściany komórkowej jest zaangażowanych we wzrost grzybów, w tym b-glukan, chityna i mannoproteiny. Kompleks białek błonowych zwany syntazą glukanu jest odpowiedzialny za kontrolę biosyntezy b-glukanu. Posiada on również właściwości antygenowe i adhezyjne.

Składnikiem śródmiąższowym ściany komórkowej grzybów jest łańcuch jednostek mannozy połączonych z białkami za pośrednictwem N-acetyloglukozaminy. Białka te mogą być zaangażowane w rozpoznawanie komórek i procesy rozrodcze. Kilka leków skierowanych jest na biosyntezę mannoprotein poprzez kompleksowanie z cząsteczką sacharydową mannoprotein powierzchni komórki.

Kilka innych typów leków przeciwgrzybiczych to octany, terbinafina i echinokandyny. Typ aliloaminowy zakłóca działanie enzymu potrzebnego do wytworzenia ściany komórkowej grzyba. Inne leki przeciwgrzybicze celują w błonę komórkową grzyba i ścianę komórkową grzyba. Flucytozyna hamuje zdolność komórki grzyba do wytwarzania kwasów nukleinowych i białek. Zabija również zakażenia ogólnoustrojowe.

Miejscowe leki przeciwgrzybicze są dostępne bez recepty w postaci kremów, żeli i maści. Te leki przeciwgrzybicze są zaprojektowane tak, aby celować w składniki błony komórkowej i ściany komórkowej grzybów, i mogą być stosowane doustnie, miejscowo lub dożylnie. Dawki tych produktów są różne. Dawkowanie każdego kremu przeciwgrzybicznego powinno być uzależnione od ciężkości zakażenia.

Skuteczne miejscowe leczenie przeciwgrzybicze zależy od przenikania leku przez tkanki docelowe. Problem polega na tym, że miejscowe leki przeciwgrzybicze muszą przeniknąć przez warstwę rogową naskórka, aby dotrzeć do warstwy docelowej. Ponadto, skład leku stosowanego miejscowo może odgrywać rolę w jego skuteczności. Badane są różne podejścia do poprawy penetracji leków przeciwgrzybiczych do skóry.

Podobne treści:  Olej konopny do skóry głowy - jakie ma właściwości?

Oczyszcza grzyby i zarodniki grzybów z włosów i powierzchni skóry głowy

Zakażenie przez grzyby może wystąpić na każdej powierzchni, w tym na skórze. Niektóre grzyby żyją tylko na powierzchni skóry człowieka, inne mogą być przenoszone przez kontakt z zanieczyszczonym zwierzęciem. Osoby, które dotykają klatki lub bramy skażonego zwierzęcia, również mogą zarazić się tą chorobą. Zarodniki grzybów mogą wylądować na skórze głowy i rozwinąć się w grzyby.

Miejscowo stosowane szampony i płyny przeciwgrzybicze nie oczyszczają w pełni zakażenia grzybiczego. Nie docierają do grzybów, które znajdują się głęboko w łodygach włosów. Dlatego mogą być stosowane w połączeniu z lekami przeciwgrzybicznymi. Szampony i kremy przeciwgrzybicze mogą szybko usunąć grzyby powierzchniowe i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się grzyba na inne dzieci.

Jeśli podejrzewasz, że możesz być zarażony infekcją grzybiczą, powinieneś natychmiast udać się do dermatologa. Infekcje grzybicze rozwijają się w wilgotnym, brudnym środowisku, dlatego pamiętaj o utrzymaniu czystości i higieny swoich ubrań i przedmiotów higieny osobistej. Ponadto nie należy dzielić się ręcznikami i grzebieniami z osobami z infekcjami grzybiczymi. Nigdy też nie dziel się z innymi osobami przedmiotami do higieny osobistej, takimi jak szczoteczki do zębów, żele pod prysznic i mydła – mogą one przenosić z nimi infekcję.

Grzybica skóry głowy jest niezwykle zaraźliwą infekcją, która dotyka dzieci i osoby pochodzenia afrykańskiego lub karaibskiego. Leczenie obejmuje doustne leki zabijające grzyba, szampon leczniczy zapobiegający dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby oraz miejscowy lotion przeciwgrzybiczy, który usuwa zarodniki z włosów i powierzchni skóry głowy.

Nie dociera do korzenia mieszków włosowych

Jednym z powodów, dla których szampony i kremy przeciwgrzybicze nie mogą usunąć leżącej u ich podstaw infekcji bakteryjnej, jest fakt, że nie są one w stanie przeniknąć do korzenia mieszka włosowego. Szampony i kremy przeciwgrzybicze działają poprzez usuwanie grzybów na powierzchni skóry głowy i włosów. Można je również stosować w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się grzyba na inne dzieci.

Podobne treści:  Czy kremy na zmarszczki działają? Opinia lekarzy jest podzielona

Może zwiększyć wskaźnik wyleczenia grzybicy

Chociaż stosowanie lotionów i szamponów przeciwgrzybiczych w leczeniu grzybicy może poprawić wskaźnik wyleczenia choroby, nie są one skuteczne wobec grzybów, które żyją u nasady mieszków włosowych. Miejscowe leki przeciwgrzybicze są zwykle podawane w połączeniu z lekami doustnymi. Niektóre z powszechnie przepisywanych leków przeciwgrzybiczych to chlorowodorek terbinafiny, gryzeofulwina i itrakonazol.

Podczas gdy leczenie grzybicy różni się w zależności od miejsca zakażenia, niektóre środki są dostępne bez recepty. Na zaatakowane miejsca można stosować płyny, szampony i pudry. Może być zalecane miejscowe stosowanie kremu przeciwgrzybicznego, balsamu lub proszku przez dwa do czterech tygodni. Regularne stosowanie tych produktów zmniejszy prawdopodobieństwo ponownego pojawienia się grzybicy w przyszłości.

Miejscowe leczenie przeciwgrzybicze grzybicy jest skuteczne w przypadku stopy sportowca, świądu po goleniu i grzybicy skóry głowy. Lotiony i szampony przeciwgrzybicze mogą zwiększyć odsetek wyleczeń nawet o 30 procent. Ważne jest, aby pamiętać, że nie ma ostatecznych lekarstw na grzybicę i nie ma gwarantowanego leczenia. Aby zwiększyć wskaźnik wyleczenia, pacjenci powinni stosować leczenie grzybicy zgodnie z zaleceniami lekarza.

Doustne leki przeciwgrzybicze są podstawą leczenia grzybicy. Szampon z lekiem może zabić grzyba, który wywołuje chorobę, ale nie może jej wyleczyć. Szampony lecznicze muszą być połączone z doustnymi lekami przeciwgrzybicznymi, aby były skuteczne. Szampon leczniczy powinien być stosowany kilka razy w tygodniu przez miesiąc, aby zobaczyć rezultaty. Szampony lecznicze powinny być pozostawione na dotkniętym obszarze przez pięć minut przed umyciem go. Całkowite usunięcie infekcji może jednak potrwać miesiąc.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *