Jakie są objawy grzybicy stóp? Zwalcz to sam

Jakie są objawy grzybicy stóp? Zwalcz to sam

Czy znasz objawy grzybicy stóp? Dowiedz się więcej o przyczynach, objawach, leczeniu i zapobieganiu w tym artykule. Następnie możesz uzbroić się w wiedzę, aby zwalczyć infekcję w naturalny sposób. Zastosuj się do poniższych wskazówek, a będziesz na dobrej drodze do zwalczenia tej infekcji skóry. Następnym razem, gdy poczujesz się zgryźliwie, wypróbuj kroki zawarte w tym artykule:

Objawy

Chociaż dokładna liczba osób dotkniętych grzybicą stóp jest bardzo zróżnicowana, uważa się, że dotyka ona około jednej czwartej pacjentów klinik dermatologicznych. Jest to powszechna infekcja, a wiele osób nie jest świadomych, że ją ma. Przypisują oni swoje objawy innym przyczynom. Oto kilka sposobów na leczenie objawów grzybicy stóp. Gdy zrozumiesz, jak wpływa ona na Twoje stopy, możesz zwalczyć infekcję i zapobiec jej powrotowi.

Pierwszym krokiem jest konsultacja z lekarzem. Lekarz może zdiagnozować zakażenie grzybicą poprzez pobranie skrawka skóry. Zabieg ten nie boli, ale pomaga w identyfikacji grzyba. Jeśli infekcja jest oporna na leczenie, lekarz może przepisać leki przeciwgrzybicze, aby zwalczyć grzyba. Czasami leki są potrzebne przez tygodnie lub nawet miesiące, aby całkowicie pozbyć się infekcji. Ważne jest, aby nigdy nie wybierać ani nie drapać zainfekowanego miejsca, ponieważ może to prowadzić do dalszej infekcji i powstawania blizn.

Pomocne są również kremy przeciwgrzybicze. Kremy te należy stosować na podeszwy obu stóp i między palcami. Jeśli infekcja rozprzestrzeniła się na inne części stopy, należy podjąć środki ostrożności, aby uniknąć przeniesienia grzyba na resztę ciała. Jeśli masz zakażenie skóry na innej części ciała, ważne jest, aby trzymać się z dala od kąpieli na boso i miejsc publicznych.

Leczenie bez recepty grzybicy stóp może obejmować aplikacje miejscowe i leki doustne. Miejscowe kremy przeciwgrzybicze są bezpieczne, ale mogą powodować skutki uboczne i mogą wymagać długotrwałego stosowania. Leki przeciwgrzybicze są często wymagane, ponieważ stan ten zwykle nawraca. Leki przeciwgrzybicze mogą być stosowane na dotkniętym obszarze kilka razy w ciągu okresu czasu, a produkty miejscowe są zalecane, aby pomóc zminimalizować nawroty.

Leczenie

Pierwszą linią leczenia objawów grzybicy stóp powinny być środki ogólne, takie jak staranne osuszanie stóp i unikanie obuwia okluzyjnego. Pacjenci powinni również stosować środki ochronne podczas wizyt w łaźniach komunalnych. Miejscowe środki przeciwgrzybicze, takie jak azole, allilaminy i butenafina są skuteczne w zwalczaniu grzyba. Pojedyncze dawki tych środków są również skuteczne w przypadku łagodnych infekcji. Jeśli zakażenie jest odmianą rogowacenia, zaleca się leczenie kwasem salicylowym.

Podobne treści:  Domowe sposoby na gładkie stopy

Leczenie grzybicy zależy od zakażonego obszaru ciała. Może obejmować krem, roztwór miejscowy lub leki przyjmowane doustnie. Zapobieganie tej infekcji jest kluczową częścią profilaktyki i leczenia. Aby zapobiec jego powrotowi, ludzie powinni unikać dzielenia się osobistymi przedmiotami z innymi. Używanie butów pod prysznicem jest również świetnym pomysłem. Oprócz stosowania się do powyższych wskazówek, ludzie powinni unikać dłubania lub drapania wrzodów na stopach lub używania materiałów ściernych.

Leczenie bez recepty grzybicy stóp polega na stosowaniu miejscowo terbinafiny, butenafiny lub tolnaftatu. Pierwsza generacja tej terapii jest wskazana dla pacjentów w wieku 2 lat i starszych. Obejmuje ona dwa do czterech tygodni stosowania. Chociaż leczenie to jest skuteczne, ma wiele skutków ubocznych. Nie jest bezpieczna dla dzieci poniżej 12 roku życia. Jeśli jest stosowana prawidłowo, może wyleczyć grzybicę stóp między palcami w ciągu 1 tygodnia.

Istnieją dwie główne formy grzybicy stóp. Pierwsza forma jest pęcherzykowata i powoduje pęcherzykowate zmiany na skórze. Ten typ może być bardzo bolesny i może powodować towarzyszące mu zakażenie bakteryjne. W niektórych przypadkach grzybica stóp może prowadzić do powstania wrzodów. W przypadku zauważenia tych objawów należy zasięgnąć porady lekarza. Wynika to z faktu, że trudno jest leczyć grzybicę stóp samodzielnie, dlatego ważne jest, aby w przypadku tej choroby zasięgnąć porady lekarza.

Inny rodzaj grzybicy stóp nazywany jest grzybicą manuum i występuje częściej na jednej ręce. Z tego powodu produkty bez recepty mogą nie być skuteczne. Farmaceuta musi znać te oznaki i objawy, aby móc leczyć zakażenie. Powinien być w stanie udzielić Ci porady i zaleceń dotyczących tego, jak zapobiec jej powrotowi. Jeśli farmaceuta nie może zdiagnozować zakażenia u pacjenta, może on szukać pomocy u lekarza lub dermatologa.

Zapobieganie

Aby zapobiec zakażeniu i wystąpieniu odpowiednich objawów, osoba powinna utrzymywać stopy w stanie suchym. Noszenie butów lub skarpetek tworzy idealne środowisko dla grzybów do wzrostu i rozwoju. Ważne jest, aby nosić sandały lub chodzić boso, ponieważ te opcje utrzymują stopy w chłodzie i suchości. Jeśli stopy są narażone na kontakt z gorącymi butami lub obuwiem okluzyjnym, dana osoba powinna nosić sandały.

Podobne treści:  Czy warto robić paznokcie hybrydowe?

Grzyb, który powoduje to zakażenie jest bardzo zaraźliwy i może rozprzestrzeniać się z osoby na osobę. Osoba cierpiąca na tę infekcję zwykle zauważa drobne zgrubienia na powierzchni podeszwowej stopy. Objawy mogą być różne u różnych osób i nie zawsze są natychmiast zauważalne. Jeśli grzyb nie zostanie złapany natychmiast, jego rozwój trwa latami. Zapobieganie objawom grzybicy stóp jest kluczem do utrzymania tego schorzenia pod kontrolą.

Dbanie o stopy danej osoby jest ważną częścią leczenia grzybicy stóp. Choroba ta może rozprzestrzeniać się na inne części ciała, w tym na twarz, i często jest przenoszona przez kontakt bezpośredni. Zapobieganie objawom grzybicy stóp obejmuje noszenie czystych skarpet i butów, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia. Zmiana skarpet po pływaniu lub uprawianiu sportu powinna nastąpić przy pierwszych oznakach choroby, a następnie usunięcie butów i skarpet. Podobnie należy unikać dzielenia się przedmiotami osobistymi, takimi jak ręczniki i koszule.

Leczenie grzybicy stóp może być osiągnięte poprzez miejscowe lub systemowe terapie na receptę. Jednak ogólnoustrojowe leki doustne są ryzykowne i mogą powodować działania niepożądane, takie jak wysypka i biegunka. Stosowanie stosunkowo bezpiecznego produktu OTC powinno być początkowym wyborem terapeutycznym. Ponadto farmaceuci powinni podkreślać znaczenie przestrzegania schematu i zakończenia terapii. Istnieje wiele skutecznych metod leczenia, które pomagają zapobiegać lub leczyć objawy grzybicy stóp.

Leczenie grzybicy stóp wymaga stosowania kremów i tabletek przeciwgrzybiczych. Podczas gdy niektóre infekcje grzybicze dobrze reagują na krem przeciwgrzybiczny, niektórzy pacjenci wymagają stosowania tabletek przeciwgrzybiczych. Inne zapobieganie objawom grzybicy stóp obejmuje noszenie skarpet i butów oraz zapobieganie chodzeniu boso. Regularnie czyść łazienkę po użyciu wanny lub prysznica. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć tę infekcję, zasięgnij porady lekarza, ponieważ wczesne leczenie może zapobiec poważniejszym infekcjom.

Diagnoza

Dokładna ocena stóp pacjenta jest ważna dla dokładnego rozpoznania grzybicy stóp. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia, wyróżnia się cztery główne typy prezentacji. Diagnoza grzybicy stóp zależy od tego, czy między palcami zaobserwujesz pęcherze, sączący się płyn lub ropę. Może również wystąpić wtórna infekcja bakteryjna. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, możesz potrzebować pomocy medycznej.

Podobne treści:  Przyczyny egzemy na stopach i jak z nią walczyć

Często zaczyna się od rumieniowej plamy w proksymalnej części przyśrodkowej uda i rozprzestrzenia się odśrodkowo na krocze i okolicę okołoodbytniczą, rozszczep pośladków i pośladki. Mimo leczenia często dochodzi do nawrotów. W takich przypadkach codzienne stosowanie pudrów wysuszających, sucha odzież na stopy i częste mycie mogą pomóc w zmniejszeniu liczby nawrotów.

Pomimo trudności w rozpoznaniu grzybicy stóp, jest ona niezwykle częstym zakażeniem grzybiczym. Leczenie grzybicy stóp zwykle kończy się niepowodzeniem pomimo jej wysokiej skuteczności i często nie trwa wystarczająco długo, aby pozbyć się zakażenia. Jeśli masz ciężką grzybicę stóp, konieczne może być zastosowanie doustnych leków przeciwgrzybiczych. Diagnozę grzybicy stóp najlepiej postawić na podstawie konkretnego stanu i objawów.

Do postawienia ostatecznej diagnozy często potrzebny jest specjalista. Miejscowe środki przeciwgrzybicze mogą pomóc w leczeniu grzybicy stóp, ale mogą nie być wystarczające. Jeśli utrzymuje się ona mimo leczenia miejscowego, lekarz może przepisać doustny lek przeciwgrzybiczy. Leczenie miejscowe powinno obejmować 2 cm normalnej skóry. W kilku badaniach porównano różne miejscowe leki przeciwgrzybicze, ale żaden z nich nie wykazał wyraźnej przewagi nad pozostałymi.

Do rozwoju cellulitis mogą przyczynić się inne schorzenia. Oprócz grzybicy stóp, do innych stanów zapalnych tkanki międzypalcowej należą: erytrytmia, liszajec, rogowacenie plackowate i Candida intertrigo. Lekarz może również wykonać posiew lub badanie metodą Grama w celu odróżnienia grzybicy stóp od innych zakażeń tkanki międzypalcowej.

Skuteczne leczenie grzybicy stóp jest trudne, ale ważne. Miejscowy lek przeciwgrzybiczy, taki jak terbinafina, musi być stosowany w odpowiedniej dawce na zmienione chorobowo miejsce, aby był skuteczny. Chociaż skuteczne, leczenie grzybicy stóp często musi być przedłużone, zwłaszcza u osób z uporczywą infekcją. Terbinafina i itrakonazol 200 mg przyjmowane doustnie codziennie przez dwa do sześciu tygodni mogą zapewnić trwałą odpowiedź. Kontynuacja jednoczesnego stosowania miejscowych leków przeciwgrzybiczych może zmniejszyć prawdopodobieństwo nawrotów.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *