Wzrost włosów u mężczyzn – jak szybko rosną?

Wzrost włosów u mężczyzn – jak szybko rosną?

Ogólnie rzecz biorąc, włosy mężczyzn rosną szybciej niż włosy kobiet. Inne czynniki wpływające na wzrost włosów to genetyka, pora roku i rodzaj włosów. Jednak żaden pojedynczy czynnik nie jest odpowiedzialny za różnice między kobietami a mężczyznami. Genetyczne nieprawidłowości strukturalne oraz używanie gorących narzędzi do suszenia włosów, takich jak suszarki, również mogą spowolnić wzrost włosów. Dodatkowo, cienkie włosy mogą się łatwo łamać.

Genetyka

W analizie trzech kohortowych badań GWAS, naukowcy znaleźli nowe locus na chromosomie 6, które jest związane z wczesnym łysieniem. W badaniu oszacowano również dziedziczność łysienia wczesnego przez SNPs. Odkrycia te mają wpływ na zrozumienie genetyki wzrostu włosów u mężczyzn. Ponadto, ustalenia te podkreślają znaczenie identyfikacji wspólnych determinantów genetycznych.

Pierwotny gen łysienia jest przekazywany mężczyźnie przez matkę. Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Bonn wykazało, że gen ten jest dominujący po stronie matki. Ten czynnik genetyczny może również tłumaczyć zróżnicowaną grubość włosów u mężczyzn. Naukowcy uważają, że genetyka może być czynnikiem wpływającym na gęstość i kolor włosów, ale potrzeba więcej badań, aby ustalić, czy konkretny gen jest odpowiedzialny za wzrost włosów. Genetyka może pomóc mężczyznom poprawić wzrost włosów poprzez zapobieganie ich utracie.

Podobne treści:  Skutki uboczne farbowania włosów - jakie są?

Dieta

Wśród pokarmów, które mogą pomóc we wzroście włosów są kwasy tłuszczowe omega-3. Zostały one powiązane ze wzrostem włosów, choć potrzeba więcej badań, zanim eksperci zdrowia będą mogli polecić konkretną dietę. Tłuste ryby są również doskonałym źródłem selenu, witaminy D3 i witamin z grupy B, które mogą przyczynić się do wzrostu silnych, zdrowych włosów. Niektóre badania wykazują również związek między niskim poziomem witaminy D a utratą włosów, dlatego osoby cierpiące na tę przypadłość powinny skupić się na zapewnieniu odpowiedniej ilości witaminy D w swojej diecie.

Podobne treści:  Sposoby na wyprostowanie włosów bez prostownicy w domu

Stan hormonalny

Stan hormonalny organizmu mężczyzny wpływa na wzrost włosów. Poziom hormonów u mężczyzny może być niski lub wysoki, w zależności od wieku, stylu życia, stanu emocjonalnego i warunków medycznych. Zmiany hormonalne są częstą przyczyną utraty włosów. Mężczyźni zaczynają doświadczać andropauzy, gdy osiągają wiek średni, a codzienne i miesięczne zmiany hormonalne mogą wpływać na nastrój i inne procesy biologiczne. Na szczęście istnieją bezpieczne terapie, które pomagają przywrócić równowagę hormonalną.

Wiek

Wiek mężczyzny może wpływać na tempo wzrostu i przerzedzania się włosów. Według badań Otsuki i Nemoto, średnica włosów na męskiej skórze głowy zwiększa się od późnych lat młodzieńczych do wieku średniego, a następnie gwałtownie maleje wraz z wiekiem. W innym badaniu Robbins i wsp. przebadali 1099 mężczyzn rasy kaukaskiej w wieku od 25 do 49 lat i stwierdzili, że średnica łodygi włosa zmniejsza się z wiekiem.

Podobne treści:  Aplikacja botoksu na włosy - jak pomaga?

W okresie nastoletnim możesz mieć gęste, ciemne włosy. Z wiekiem włosy stają się cieńsze i mają jaśniejszy kolor. Przerzedzenie włosów może pojawić się nawet na czubku głowy lub w okolicach skroni. Stan ten znany jest jako łysienie typu męskiego. Jest ono spowodowane spadkiem normalnego funkcjonowania męskiego hormonu – testosteronu. Ten rodzaj łysienia może również wpływać na zdrowie Twoich włosów.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *