Jak dbać o skórę głowy po chemioterapii

Jak dbać o skórę głowy po chemioterapii

Musisz wiedzieć, jak dbać o skórę głowy podczas i po chemioterapii. Twój dermatolog będzie mógł udzielić Ci wskazówek dotyczących szamponów i produktów do pielęgnacji skóry głowy. Zmiany w Twoim ciele i skórze głowy mogą być zniechęcające, ale te wskazówki mogą pomóc zmniejszyć Twój niepokój i poprawić jakość życia. Niezależnie od tego, czy cierpisz z powodu utraty włosów, czy łuszczącej się, swędzącej skóry głowy, ważne jest, abyś dowiedział się, jak dbać o skórę głowy po chemioterapii.

Wypadanie włosów spowodowane chemioterapią

Choć wypadaniu włosów po chemioterapii nie można zapobiec, można je zminimalizować. Jeśli jesteś w trakcie leczenia, upewnij się, że przestrzegasz właściwego schematu pielęgnacji włosów. Używaj delikatnych produktów do włosów i powstrzymaj się od rozjaśniania, farbowania lub trwałej. Aby ukryć łysinę lub przerzedzone włosy, stosuj produkty wzmacniające włosy, takie jak Bumble(tm) Hair Powder – Cytat został skomponowany przez ekspertów portalu Poradnik Wędkarza. Można go kupić w Sephorze lub na różnych stronach internetowych z artykułami kosmetycznymi. Ponadto, unikaj noszenia warkoczy, spinek i kucyków.

Tak długo, jak będziesz przestrzegać zasad odrastania włosów, będą one stopniowo wracać. Włosy mogą jednak odrastać bardziej miękkie niż wcześniej. Jeśli utrata jest gwałtowna, możesz ograniczyć lub pominąć mycie włosów. Peruka jest doskonałym rozwiązaniem dla osób cierpiących z powodu utraty włosów w wyniku chemioterapii. Po zakończeniu leczenia, włosy prawdopodobnie zaczną odrastać w ciągu kilku miesięcy. Prawdopodobnie będą bardziej kręcone niż wcześniej i mogą mieć inny kolor.

Podobne treści:  Poradnik, jak dbać o skórę twarzy

Odrośnięcie pełnej głowy włosów zajmie od sześciu miesięcy do jednego roku po leczeniu chemioterapią. Ilość odrastających włosów zależy od zastosowanych leków i ich dawki. Na szczęście większość leków chemioterapeutycznych powoduje tymczasową utratę włosów, a odrost włosów jest trwały w kilku przypadkach. W fazie odrostu należy unikać uszkadzania włókien włosów poprzez stosowanie środków chemicznych, które mogą uszkodzić nowe włosy. Ponadto należy unikać trwałego farbowania włosów do czasu zakończenia ich odrastania.

Możesz zauważyć utratę włosów po leczeniu chemioterapią i może to wpłynąć na Twój styl. Możesz jednak odwrócić uwagę od tego problemu, nosząc akcesoria do włosów, które podkreślą Twój styl. Dodatkowo, Twoje włosy mogą zmienić kolor lub teksturę. Niektórzy pacjenci po chemioterapii doświadczają “chemo loków”, czyli włosów, które odrastają bardziej kręcone niż wcześniej. Odrastanie włosów po chemioterapii zależy od rodzaju leczenia, liczby zabiegów i obszaru ciała dotkniętego przez nowotwór. Zazwyczaj odrastanie włosów rozpoczyna się trzy do sześciu miesięcy po leczeniu.

Jeśli cierpisz na raka i martwisz się utratą włosów, ważne jest, aby omówić plan leczenia ze swoim lekarzem. Wiele metod leczenia raka ma szkodliwy wpływ na normalne komórki, w tym komórki mieszków włosowych. Dlatego ważne jest, aby omówić plan leczenia z lekarzem i upewnić się, że jesteś wygodny z opcji dostępnych dla Ciebie. Ważne jest, aby pamiętać, że utrata włosów spowodowana chemioterapią jest stanem przejściowym, ale nadal nieprzyjemnym. Istnieją sposoby, aby zminimalizować utratę włosów i chronić je podczas odrastania.

Podobne treści:  Jak oczyścić skórę głowy za pomocą glinki

Oprócz leków i poradnictwa wspierającego, możesz spróbować chłodzenia skóry głowy i kompresji skóry głowy, aby zapobiec utracie włosów podczas chemioterapii. Oba te sposoby mogą pomóc zredukować stres i pomóc Ci poradzić sobie z tym procesem. Możesz również zapytać swojego lekarza o skutki uboczne utraty włosów związane z leczeniem chemioterapią. Możesz również porozmawiać z grupą wsparcia, aby pomóc Ci zarządzać emocjami podczas leczenia. Mogą one pomóc Ci poczuć się lepiej i uniknąć negatywnych doświadczeń podczas leczenia chemioterapią.

Unikanie chemikaliów w szamponach

Przed i po przejściu chemioterapii ważne jest, aby używać łagodnego rytuału pielęgnacji włosów, który nie zawiera ostrych chemikaliów, które mogłyby uszkodzić włosy. Konserwanty takie jak parabeny i PEGi również nie są odpowiednie dla osób, które właśnie przeszły chemioterapię. Te substancje chemiczne są znane z tego, że hamują reprodukcję komórek i mogą powodować toksyczność układu organicznego. Fenoksyetanol, powszechny konserwant stosowany w kosmetykach, również nie jest odpowiedni dla osób przechodzących chemioterapię. Może on powodować wymioty, wyłączenie ośrodkowego układu nerwowego, kontaktowe zapalenie skóry i podrażnienie skóry. Na koniec należy unikać palmitynianu retinylu, czyli formy witaminy A. Chociaż produkty te nie zawierają wysokiego stężenia retinolu, mogą uszkodzić włosy i spowodować kontaktowe zapalenie skóry.

Zarządzanie swędzącą, łuszczącą się skórą głowy

Podczas gdy lekarz przepisze różne rodzaje leków, proste zabiegi, takie jak odżywka do skóry głowy lub czapka, mogą przynieść pewną ulgę. Podczas chemioterapii skóra głowy może być szczególnie narażona na szkodliwe działanie leku. Istnieje jednak kilka kroków, które możesz podjąć, aby chronić swoją skórę głowy i uniknąć okropnego swędzenia. Aby to zwalczyć, należy przedsięwziąć środki ostrożności, takie jak noszenie kapelusza lub kremu z filtrem. Niektórzy pacjenci zgłaszali, że te niewielkie zmiany znacznie zmniejszyły swędzenie i łuszczenie się skóry głowy.

Podobne treści:  Jak stosować sok z cytryny na skórę głowy

Po pierwsze, zastanów się, jaki rodzaj chemioterapii otrzymujesz. Być może lekarz przepisał Ci miejscową maść, która pomaga złagodzić dyskomfort skóry głowy. Wielu pacjentów doświadczyło swędzącej, łuszczącej się skóry głowy podczas leczenia. Należy pamiętać, że leczenie zabija komórki rakowe, więc swędząca, łuszcząca się skóra głowy może być jednym ze skutków ubocznych. Niemniej jednak należy pamiętać, że łagodne swędzenie lub łuszczenie się skóry głowy może wydawać się ogromnym problemem.

Zarządzanie swędzącą, łuszczącą się skórą głowy po leczeniu raka może być wyzwaniem. Jest jednak wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zminimalizować swędzenie. Stosowanie naturalnego kremu do skóry głowy, takiego jak Puriya Mother of All-Cream, pomoże ukoić dotknięty obszar i zmniejszyć jego stan zapalny. Innym skutecznym domowym środkiem jest nakładanie żelu aloesowego na dotknięte obszary. Oprócz stosowania produktów miejscowych, możesz również zastosować świeże nakrycie głowy, aby uniknąć gromadzenia się olejów z ciała.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *