Bardzo ważne fakty o pielęgnacji skóry głowy po chemioterapii

Bardzo ważne fakty o pielęgnacji skóry głowy po chemioterapii

Podczas gdy przechodzisz chemioterapię, musisz poznać kilka bardzo ważnych faktów na temat pielęgnacji skóry głowy po leczeniu. Te informacje pomogą Ci zadbać o włosy i zapobiec ich wypadaniu po chemioterapii. Chemioterapia może sprawić, że Twoje włosy będą suche i podrażnione. Aby chronić skórę głowy przed podrażnieniami, powinnaś nosić czapkę perukarską. Czapki z peruką pomagają zmniejszyć ilość leku docierającego do mieszków włosowych, co pomaga zapobiegać utracie włosów. Inną alternatywą może być nasmarowanie głowy lub maść.

Czapki z peruką chronią skórę głowy przed podrażnieniami

Po chemioterapii, czapki z peruką mogą pomóc chronić skórę głowy przed skutkami ubocznymi leczenia raka. Są one wykonane z miękkiego materiału i są wygodne w noszeniu. Są również świetną opcją dla osób, które obawiają się o swoje włosy. Ponadto mogą pomóc w pytaniach, takich jak to, czy trzeba ogolić głowę przed chemioterapią – Fragment pochodzi z wnikliwych badań przeprowadzonych przez autorów serwisu Domowe Kompozycje. Jeśli nie czujesz się komfortowo w peruce, możesz poprosić fryzjera o rekomendacje.

Niektóre osoby wybierają peruki po chemioterapii, ponieważ chcą zachować swoją fryzurę. Przed przejściem przez chemioterapię, ważne jest, aby porozmawiać z dostawcą usług medycznych o opcjach. Jeśli to możliwe, postaraj się o perukę zanim włosy zaczną wypadać. Jeśli potrzebujesz peruki, możesz przynieść zdjęcie swojej normalnej fryzury lub pukiel włosów, aby pomóc styliście dopasować nową perukę do Twojej fryzury.

Jeśli chodzi o mycie peruki, pamiętaj, by dokładnie przestrzegać instrukcji mycia. Mycie peruki może spowodować przyklejenie się jej do skóry głowy i podrażnienia. Zawsze stosuj się do instrukcji pielęgnacji podanych na metce i pierz ją w delikatnym cyklu. Jeśli masz wrażliwą skórę, wybierz perukę, która ma bazę z naturalnych włosów i pozwala na przepływ powietrza nad skórą głowy. Następnie, nie używaj suszarki, ponieważ może to spowodować suchość i podrażnienia.

Podobne treści:  Oczyszczanie skóry głowy w domu - jakich kosmetyków najlepiej używać?

Jeśli zamierzasz przebywać na zewnątrz przez dłuższy czas, rozważ użycie kapelusza lub szalika, aby utrzymać słońce z dala od głowy. Możesz również zastosować krem z filtrem przeciwsłonecznym na skórę głowy. Jeśli nie możesz znaleźć peruki, która pasowałaby do Twojego koloru i struktury włosów, możesz zamiast niej nosić treskę. Peruka jest wydatkiem, który można odliczyć od podatku, a wiele firm ubezpieczeniowych pokrywa część kosztów. Możesz również rozważyć wypożyczenie treski, dopóki nie poczujesz się z nią komfortowo.

Podczas gdy chemioterapia może powodować przerzedzenie i wysuszenie włosów, czepek perukarski może chronić skórę głowy przed podrażnieniami i zapobiegać utracie włosów. Alternatywnie, możesz kupić maść lub krem do nałożenia na skórę głowy, aby zapobiec jej nadmiernemu wysuszeniu. Dobrym rozwiązaniem może być również Headlube. Jedynym minusem noszenia czapki z peruką jest to, że włosy mogą zacząć wypadać.

Czapki perukarskie zmniejszają ilość leku docierającego do mieszków włosowych

Pacjenci noszący czapki perukarskie po chemioterapii unikają narażania skóry głowy na dodatkowe ciepło i tarcie, które mogą ją podrażniać. Peruki powinny być dobrze dopasowane, aby zminimalizować te efekty. DigniCap nie jest odpowiedni dla dzieci lub pacjentów z nowotworami hematologicznymi. Jest również przeciwwskazany u pacjentów otrzymujących chemioterapię z intencją leczniczą.

Pomimo ryzyka, czepki perukarskie mogą pomóc w zmniejszeniu utraty włosów u pacjentów otrzymujących chemioterapię. Szwedzka firma opracowała czepek perukarski, w którym podczas chemioterapii na skórze głowy krąży schłodzony płyn. Ten schłodzony płyn zwęża naczynia krwionośne w skórze głowy i zmniejsza ilość leku docierającego do cebulek włosów. Oprócz zmniejszenia ekspozycji na chemioterapię, czepki perukarskie zmniejszają aktywność mieszków włosowych i zmniejszają podatność na uszkodzenia przez leczenie.

Aby ograniczyć wypadanie włosów, leczenie chemioterapią powinno być prowadzone za pomocą zimnych czepków. Działanie tych czepków polega na zmniejszeniu przepływu krwi do skóry głowy i uniemożliwieniu dotarcia leku chemioterapii do mieszków włosowych. Oznacza to, że mniej leku dociera do mieszków włosowych i mniej leków chemioterapii dotrze do nich. Oprócz chłodzenia skóry głowy, czepki chłodzące zmniejszają również aktywność metaboliczną. Wolniejszy podział komórek zapobiega uszkodzeniom mieszków włosowych wywołanym chemioterapią.

Podobne treści:  Jaką piankę do oczyszczania twarzy stosować? Tanie i dobre

Cold capping jest jedną z alternatyw dla utraty włosów po chemioterapii, ale wymaga od pacjenta wzięcia odpowiedzialności za czepek perukarski. Sukces cold cappingu zależy od rodzaju chemioterapii. Podczas gdy lekarze mieli dobre wyniki z zimnymi czapkami dla pacjentów z rakiem piersi i okrężnicy, wiele leków chemioterapii jest niezwykle silnych. Jest to jeden z powodów, dla których peruki stały się popularne w ostatnich latach. Czapki z peruką są dostępne w wielu różnych, naturalnie wyglądających stylach, dzięki czemu pacjent może wybrać styl, który pasuje do jego utraty włosów.

Golenie się zapobiega utracie włosów

Jednym ze sposobów uniknięcia utraty włosów po chemioterapii jest golenie się. Wielu osobom łatwiej jest poradzić sobie z utratą włosów po chemioterapii, jeśli pominą etap, w którym włosy zaczynają wypadać w kępkach. Golenie się nie jest tak drastyczne, jak mogłoby się wydawać. Możesz zacząć golić głowę już po pierwszym zabiegu chemioterapii. Ostatni kawałek zarostu zmyje się pod prysznicem.

Aby utrzymać głowę w czystości i bez plątaniny włosów, przed rozpoczęciem leczenia zrób fryzurę jak najbardziej zbliżoną do łysiny. Włosy powinnaś myć co najmniej dwa razy dziennie, ponieważ zbyt rzadkie mycie może spowodować ich nagromadzenie. Jeśli chodzi o delikatny szampon, używaj tego bez dodatków. Możesz również stosować specjalne produkty do włosów afro-karaibskich lub innych rodzajów włosów. Przed goleniem włosów najlepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym chemioterapię.

Aby uniknąć wrastających włosków, upewnij się, że ogolisz głowę przed rozpoczęciem chemioterapii. Osoby mające problemy z wypadaniem włosów mogą również doświadczyć większego niż zwykle wypadania włosów. Ważne jest, aby upewnić się, że myjesz głowę po leczeniu chemioterapią. Spróbuj także nosić perukę lub kapelusz, który nie pasuje do Twojego naturalnego koloru włosów. Możesz również dowiedzieć się o różnych rodzajach dostępnych peruk, w tym o tym, jak je pielęgnować. Oprócz golenia głowy, możesz regularnie myć skórę głowy łagodnym szamponem.

Podobne treści:  Aloe Vera For Scalp Cleansing - Czy oczyszcza?

Czepek chłodzący może pomóc zmniejszyć wypadanie włosów na skórze głowy podczas chemioterapii. Czepek chłodzący jest podłączony do urządzenia chłodzącego, które wypełnia czepek zimnym płynem. Ten zimny płyn zmniejsza ilość krwi dopływającej do skóry głowy i zapobiega przedostawaniu się leku chemioterapii do skóry głowy. Zimne czepki są skuteczne tylko w przypadku niektórych rodzajów nowotworów i leków i nie mogą całkowicie zapobiec utracie włosów. Mogą jednak pomóc w zmniejszeniu wypadania włosów, ale są one tylko tymczasowe.

Prowadź zapisy dotyczące leczenia chemioterapią

Po chemioterapii skóra głowy może być nadal sucha i swędząca, ale delikatne strategie dotyczące włosów pomogą Ci przejść przez ten proces. Delikatne szczotkowanie i używanie łagodnego szamponu to dwie z wielu rzeczy, które możesz zrobić. Niektórzy ludzie odczuwają również swędzenie skóry głowy, ale golenie głowy może pomóc zmniejszyć podrażnienia i zapobiec zrzucaniu włosów. Może to oszczędzić Ci zakłopotania związanego z samoświadomością w kwestii zrzucania włosów.

Należy prowadzić zapisy dotyczące pielęgnacji skóry głowy po chemioterapii, aby mieć pewność, że nie trzeba będzie ponownie powtarzać tej samej procedury. Twój zespół medyczny doradzi Ci w sprawie szczególnej pielęgnacji skóry głowy. Ważne jest, aby unikać ekspozycji na słońce, ponieważ niektóre terapie nowotworowe mogą sprawić, że skóra głowy będzie bardziej wrażliwa na promienie słoneczne. Jeśli musisz wystawić głowę na słońce, upewnij się, że prowadzisz rejestr swoich zabiegów.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *