Jak dbać o paznokcie w domu

Jak dbać o paznokcie w domu

Jeśli zastanawiasz się jak dbać o paznokcie w domu, nie jesteś sama. Większość kobiet to robi, ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, które mogą zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy. Pierwszym krokiem jest unikanie skrobania lub obierania paznokci. Innym sposobem zapobiegania skrobaniu i obieraniu jest unikanie wycinania lub usuwania skórek. Wreszcie, przycinaj i kształtuj paznokcie co tydzień, aby utrzymać ich najlepszy wygląd.

Unikaj skrobania i złuszczania paznokci

Istnieje wiele sposobów na uniknięcie skrobania i złuszczania paznokci w domu, ale jednym ze sposobów na utrzymanie ich silnych i zdrowych jest zapobieganie ich kształtowaniu przez ostre środki chemiczne. Regularne nakładanie ciepłego oleju na łuszczące się paznokcie sprawi, że będą one elastyczne i nawilżone. Upewnij się, że wmasowujesz go w paznokcie i skórki, aby zapobiec łuszczeniu się paznokci i innym przypadłościom. Masuj olej co najmniej dwa razy w tygodniu. Oliwa z oliwek jest skuteczniejsza niż kremy i balsamy, więc stosuj ją na noc.

Zawsze myj ręce wodą z mydłem po kontakcie z ostrymi przedmiotami. Pamiętaj, aby używać czystych cążek do paznokci i często myć ręce. Używaj cążek do paznokci, które są wolne od zanieczyszczeń. Zawsze używaj cążek do paznokci, które zostały dokładnie umyte w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń. Po obcięciu paznokci starannie je spiłuj drobnym lub średnim papierem ściernym. Używaj kremu nawilżającego do rąk, aby zapobiec wysuszeniu i łuszczeniu się skóry.

Najczęstszą przyczyną łuszczących się i skrobiących paznokci jest zbyt duża wilgotność lub powtarzające się zwilżanie. Powtarzające się zwilżanie paznokcia może powodować, że staje się on miękki i łuszczy się. Aby uniknąć łuszczenia się paznokci, chroń je, nakładając bezbarwny lakier do paznokci. Wybierz taki z włóknami nylonowymi, aby je wzmocnić. Unikaj używania palców jako narzędzia do podnoszenia przedmiotów i zamiast tego używaj opuszek.

Podobne treści:  Jakie kosmetyki stosować na skórę, aby zapobiec starzeniu się

Niedobór witamin może być kolejną przyczyną łuszczących się paznokci. Niedobór żelaza jest jednym z najczęstszych. W skrajnych przypadkach może być potrzebna pilna pomoc medyczna. Suplementy witaminowe pomogą zmniejszyć ryzyko złuszczania i skrobania. Multiwitaminy mogą nie zawierać wystarczającej ilości żelaza, aby pomóc Ci osiągnąć ten cel. Jeśli Twoje paznokcie łuszczą się, możesz spróbować zmywacza do paznokci bez acetonu i sprawdzić, czy jest skuteczny.

Unikaj wycinania lub usuwania skórek

Jest kilka powodów, dla których nie powinnaś wycinać lub usuwać skórek podczas pielęgnacji paznokci w domu. Po pierwsze, wycinanie lub usuwanie skórek może spowodować infekcje, grzybicę lub podrażnienie tego obszaru. Istnieje również ryzyko, że uszkodzisz barierę skórną wokół paznokci, powodując infekcje i rozdarcia. Lepiej więc pozostawić skórki tak jak są i po prostu poddać je manicure.

Innym powodem, dla którego nie należy usuwać skórek jest to, że jest to nieprzyjemny nawyk, w który można popaść. Tę praktykę można skorygować za pomocą urządzenia do usuwania skórek. Innym powodem jest to, że nie trzeba całkowicie wycinać skórek – można je po prostu odsunąć wraz z łożyskiem paznokcia. Jest to lepszy sposób na usunięcie paznokcia wiszącego niż jego wyrywanie.

Innym dobrym powodem, aby nie wycinać skórek jest to, że pomagają one chronić obszar paznokcia przed infekcjami. Wycinanie skórek może powodować sztywne i popękane paznokcie. Jeśli nie jesteś pewna czy powinnaś przycinać skórki, powinnaś skonsultować się z lekarzem. Dermatolog może pomóc Ci znaleźć odpowiedni plan leczenia. Jeśli nie masz infekcji łożyska paznokcia, nie próbuj samodzielnie usuwać skórki.

Kiedy dbasz o swoje paznokcie w domu, unikaj wycinania lub usuwania skórek. Choć kuszące jest pozbycie się martwego naskórka, najlepiej zostawić go na jakiś czas w spokoju. Pozostawienie go może sprawić, że będzie on podatny na infekcje, a nawet pogorszyć ich przebieg. Aby temu zapobiec, upewnij się, że używasz środka do usuwania skórek, a następnie nałóż na ten obszar balsam nawilżający.

Podobne treści:  Kiedy stosuje się maści sterydowe na skórę?

Innym powodem, dla którego nie należy wycinać ani usuwać skórek podczas pielęgnacji paznokci jest to, że eponychium może poparzyć tak samo łatwo jak skóra. Dlatego tak ważne jest stosowanie kremu z filtrem lub kremu do rąk na zewnątrz. Poza tym zawsze należy dokładnie umyć ręce po wycięciu skórki. Ścinanie naskórka otwiera również drzwi dla patogenów, które mogą dostać się do organizmu.

Przycinaj i kształtuj paznokcie co tydzień

Aby zachować zdrowy wygląd paznokci, należy je co tydzień przycinać i kształtować. Aby zrobić to prawidłowo, warto najpierw przyjrzeć się swojej skórce. Jeśli jest ona długa, można ją przyciąć trzy do czterech razy idąc w poprzek. Aby zachować schludny kształt, należy dążyć do odzwierciedlenia kształtu naskórka. Możesz to zrobić mocząc ręce w zwykłej wodzie lub wodzie z mydłem przez kilka minut. Przed obcinaniem paznokci należy usunąć nadmiar wody.

Do nadania kształtu paznokciom możesz użyć szarej deski lub pilnika. Uważaj na miękkie i mokre paznokcie, ponieważ może to spowodować ich uszkodzenie. Zazwyczaj paznokcie rosną 2,5 milimetra na miesiąc. Po odpadnięciu potrzebują one około sześciu miesięcy aby odrosnąć. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy przycinać paznokcie co najmniej raz w tygodniu. Jeśli chcesz mieć długie paznokcie, powinieneś obcinać je rzadziej, ale powinieneś je spiłować, aby uniknąć uszkodzeń.

Po obcięciu paznokci należy nadać im odpowiedni kształt za pomocą pilnika. Pomoże to zapobiec ich łamaniu i pozostawianiu poszarpanych krawędzi. Uważaj, aby nie spiłować paznokci, gdy są jeszcze mokre, ponieważ spowoduje to ich rozdwajanie i poszarpane krawędzie. Użyj pilnika z teksturowaną powierzchnią i spiłuj je delikatnie, aż staną się równe i gładkie. Nie spiłowuj ich zbyt głęboko, ponieważ może to spowodować rozdwajanie się paznokci.

Podobne treści:  Jak codziennie oczyszczać skórę twarzy

Jeśli zdecydujesz się na przycinanie i kształtowanie paznokci w domu, powinieneś używać odpowiednich cążek do paznokci. Ważne jest, aby obcinać paznokcie powoli i ostrożnie, aż pozostanie niewielka biała część. Upewnij się, że nie nacinasz skóry. Podczas przycinania należy również podążać za naturalną krzywizną paznokci. Dzięki temu manicure będzie trwał dłużej a paznokcie będą w idealnym stanie. Poświęć trochę czasu, aby nauczyć się jak prawidłowo kształtować paznokcie i cieszyć się zdrowym manicure.

Unikaj usuwania grzbietowego łożyska paznokcia

Jeśli kusi Cię, aby spróbować usunąć grzbietowe łożysko paznokcia w domu, powinieneś najpierw skonsultować się z lekarzem. Musisz znać anatomię łożyska paznokcia, aby móc odpowiednio leczyć ten uraz i zapobiec późnym deformacjom. W niektórych przypadkach konieczna jest amputacja, ale najlepiej jej unikać ze względu na ryzyko powstania blizny lub napięcia na zamknięciu paznokcia.

Łoże paznokcia jest w rzeczywistości szeregiem małych naczyń krwionośnych. Naczynia te biegną równolegle do powierzchni skóry i są zorientowane w podobnej osi. Taka orientacja może prowadzić do krwotoków odłamkowych. Ważne jest, aby używać rękawiczek i stosować specjalistyczne środki do pielęgnacji rąk i paznokci. Nie należy próbować stosować w domu gorących drutów i dużych igieł.

Chociaż nie ma bezpośredniego leczenia zapobiegawczego dla grzbietowego łożyska paznokcia, możliwe jest zmniejszenie nasilenia problemu poprzez unikanie powszechnie stosowanych praktyk. Manicure często wykonywany na tym samym palcu może powodować grzbiety. Nadmierna ekspozycja na wodę również może nasilić problem. Używanie czystego acetonowego zmywacza do paznokci może również pogorszyć problem. Aby uniknąć tych potencjalnych zagrożeń, korzystaj tylko z profesjonalnego salonu paznokci, aby uzyskać leczenie problemu.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *