Brodawki na palcach – kłopotliwa przypadłość

Brodawki na palcach – kłopotliwa przypadłość

Brodawki na palcu to małe, mięsiste narośla na spodzie stopy. W ich obrębie mogą znajdować się czarne punkty, które są zakrzepłymi naczyniami krwionośnymi. Są wynikiem infekcji wirusem HPV w zewnętrznej warstwie skóry. Infekcja ta dostaje się do organizmu przez słabe miejsca lub drobne skaleczenia, a istnieją różne szczepy wirusa, które mogą powodować powstawanie brodawek na stopach.

Brodawki podłużne

Brodawki nie są rzadkością u dzieci i nastolatków. Chorobę wywołuje wirus zwany HPV, który wkrada się do zewnętrznej warstwy skóry i infekuje ją. Raz w organizmie, brodawki nie są rakowe, ale może być bolesne i niewygodne. Większość brodawek na stopach ma charakter nienowotworowy i jest wywoływana przez jeden ze 100 szczepów wirusa HPV – Te słowa pochodzą od redaktora strony gralawar.pl.

Brodawki znajdujące się na spodzie stóp są powszechnie nazywane brodawkami plantacyjnymi. Mają one różną wielkość i są zazwyczaj grubymi naroślami przypominającymi modzel. Chociaż nie są to zmiany nowotworowe, mogą powodować zakłopotanie i poczucie niepewności. Brodawki rosną do wewnątrz, a skóra wokół nich staje się gruba i szorstka, podobnie jak modzel. Wirus infekuje zewnętrzne warstwy skóry i wrasta w strefę podbicia stopy.

Podobne treści:  Masaż stóp - rozwiązanie wielu problemów

Ponieważ są one powszechne wśród diabetyków, możesz być w grupie zwiększonego ryzyka rozwoju brodawek podłużnych. Jeśli masz skłonność do rozwoju brodawek plantarnych, powinieneś skonsultować się z lekarzem w celu podjęcia właściwego leczenia. Ważne jest, aby być traktowane wcześnie – brodawki roślinne mogą stać się bolesne, a nawet utrudniać zdolność do chodzenia lub stać normalnie. Jeśli masz cukrzycę, pamiętaj o konsultacji z lekarzem.

Zakażenie HPV

Chociaż brodawki na palcach są częstą przypadłością, istnieją pewne środki ostrożności, które możesz podjąć, aby zapobiec rozwojowi brodawek. Wirus HPV jest przenoszony przez kontakt wtórny. Może rozprzestrzeniać się poprzez kontakt z przedmiotami takimi jak ręcznik i podłoga w łazience. Często dzieci zarażają się brodawkami z basenów i lokalnych ośrodków rekreacyjnych.

Osoby, które mają brodawki okołopaznokciowe mogą uznać je za dość niepokojące. Mogą mieć problemy z chodzeniem i przenoszeniem przedmiotów, co może utrudniać codzienne życie. Mogą czuć się niepewnie i mieć lęki społeczne. Chociaż stan jest powszechne, może powodować wiele niepokoju i strachu. Istnieje jednak wiele opcji leczenia, które mogą wyeliminować brodawki na palcu, w tym środki domowe.

Najczęstszym sposobem leczenia brodawek na palcu u nogi jest ich usunięcie. Musisz zachować suche stopy i unikać dotykania brodawki innej osoby. Pilnik do paznokci może rozprzestrzeniać wirusa. Podczas leczenia mogą pojawić się niewielkie blizny. Zakażenie może również prowadzić do raka HPV, ale istnieje szczepionka, która może pomóc obniżyć ryzyko. Ważne jest, aby odwiedzić swojego lekarza, aby zapobiec nawrotom.

Podobne treści:  Rany na stopach - jaka maść na gojenie?

Naturalne środki zaradcze

Istnieje wiele naturalnych środków zaradczych na brodawki na palcu. Jednym z nich jest stosowanie olejków eterycznych. Nałożone na brodawkę, olejki te zabiją bakterie odpowiedzialne za brodawkę. To może potrwać do trzech tygodni, aby wyeliminować kurzajki. Być może trzeba będzie zastosować olejki codziennie dla najlepszych wyników. Jeśli nie chcesz używać olejków eterycznych, możesz również wymieszać kilka kropli soku z cytryny, wody i oleju czosnkowego. Tę mieszankę należy nakładać na dotknięty obszar nocą przez co najmniej dwa tygodnie.

Innym sposobem leczenia jest nakładanie miodu bezpośrednio na dotknięty obszar. Miód jest silnym środkiem przeciwwirusowym, ponieważ zawiera enzymy, które rozkładają martwą tkankę. Ponadto, jest naturalnie kwaśny, co powoduje odciąganie nadmiaru wilgoci z tkanek. Miód manuka jest wytwarzany z miodu produkowanego przez pszczoły, które żywią się rośliną manuka, która jest znana ze swoich korzyści leczniczych. Olejek z drzewa herbacianego to kolejny popularny środek do leczenia brodawek.

Podobne treści:  Nadmierna potliwość stóp - dlaczego występuje?

Nawroty

Najlepszym sposobem zapobiegania nawrotom brodawek na stopie lub palcu u nogi jest ich wczesne leczenie. NLPZ mogą być stosowane w celu zmniejszenia stanu zapalnego, który jest ważną częścią odpowiedzi immunologicznej na zakażenia brodawek. NLPZ mogą być również stosowane w celu złagodzenia bólu związanego z usunięciem brodawki. Pacjenci powinni dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza. Aby uzyskać najlepsze wyniki, brodawki powinny być usunięte w ciągu dwóch do czterech lat.

Zapobiegając nawrotom brodawek, należy unikać bezpośredniego kontaktu z zainfekowanymi miejscami. Należy pamiętać o dokładnym umyciu rąk po dotknięciu dotkniętych miejsc. Kolejną rzeczą, którą powinieneś zrobić jest przestrzeganie zasad higieny stóp. Upewnij się, aby zmienić skarpetki i buty, gdy są one mokre. Unikaj dotykania brodawek, gdy są mokre. Robiąc to, unikniesz rozprzestrzeniania się brodawek i utrzymasz je z dala od skóry.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *