Brodawki na stopach – skąd się biorą? Jak usunąć?

Brodawki na stopach – skąd się biorą? Jak usunąć?

Jeśli masz brodawki na podeszwach stóp, musisz dowiedzieć się skąd się wzięły i jak je usunąć. Brodawki podłużne są spowodowane przez wirusa brodawczaka ludzkiego. Jest to bardzo powszechne i można je dostać w każdym wieku. Istnieje kilka dostępnych opcji leczenia, w tym domowe sposoby. Oto niektóre z nich – Informacje zostały wyszukane przez zespół portalu Poradnik SEOwca.

Brodawki podłużne to narośl na podeszwie — lub powierzchni podłużnej — Twojej stopy

Pomimo tego, że jest to powszechny problem, brodawki podłużne są bardzo uleczalne. Leczenie brodawki nie obejmuje operacji lub interwencji medycznej, a w łagodnych przypadkach, leczenie domowe może być wystarczające. W ciężkich przypadkach, jednak, podiatrist będzie musiał interweniować. W takich przypadkach konieczne może być zastosowanie leku na receptę.

Brodawki te są spowodowane wirusem brodawczaka ludzkiego, który wnika do najbardziej zewnętrznej warstwy skóry i powoduje, że komórki skóry mnożą się szybciej niż normalnie. W rezultacie tworzą one nienowotworowe narośla, które często są bolesne i nieestetyczne. Brodawka może być w dowolnym miejscu na stopie, a one zwykle pojawiają się w miejscach ucisku. Mogą urosnąć nawet do centymetra średnicy, ale są najbardziej niewygodne, gdy znajdują się w miejscu najbardziej wrażliwym, jak podeszwa stopy.

Podobne treści:  Jak prawidłowo obcinać paznokcie u nóg

Jeśli zauważysz brodawkę podeszwową na swojej stopie, powinieneś odwiedzić lekarza, aby dowiedzieć się, jaki to typ. Narośl może być pojedynczą brodawką lub skupiskiem brodawek. Mogą one wyglądać jak modzele i być odczuwane jako zgrubienie skóry. Możesz również zobaczyć małe czarne kropki, które wskazują na brodawkę plantarną. Są to małe żyłki zaschniętej krwi, które prowadzą do brodawki.

Powoduje je wirus brodawczaka ludzkiego

Wirus brodawczaka ludzkiego powoduje brodawki na stopach. Wyglądają one jak małe narośla na spodzie stopy i mogą mieć czarny punkt w środku. Brodawka może również zawierać małe zakrzepłe naczynia krwionośne. Ludzie z tymi brodawkami mogą doświadczyć wysokiego stopnia zakłopotania i samoświadomości. Zazwyczaj goją się same w ciągu około dwóch lat, ale wskazane jest, aby szukać pomocy medycznej tak szybko, jak to możliwe.

Wirus ten jest obecny w naszym środowisku i rozprzestrzenia się przez pęknięcia skóry. Dzieci i osoby z osłabionym układem odpornościowym są bardziej podatne na zarażenie się tym wirusem. Brodawki mogą pojawić się na twarzy, dłoniach lub stopach. Brodawki te mogą być bezbolesne, ale jeśli są bolesne, należy zgłosić się do lekarza. Należy unikać dotykania stóp ostrymi przedmiotami, takimi jak pilnik do paznokci, ponieważ może to spowodować rozprzestrzenienie się wirusa.

Podobne treści:  Gdzie znajdują się receptory na stopach?

Domowe sposoby

Wiele osób próbowało domowych sposobów na brodawki na stopach, ale mogą one nie być całkowicie skuteczne. Większość środków na kurzajki nie zawiera żadnego leczenia opartego na dowodach, ale wiele osób zgłosiło sukces z nimi. Mimo to, ważne jest, aby spróbować testu płatkowego przed zastosowaniem jakichkolwiek naturalnych środków na brodawki. Jeśli brodawki nie odejdzie po kilku tygodniach lub miesiącach, należy rozważyć konsultację z lekarzem.

Jednym z popularnych domowych środków na brodawki na stopach jest ocet jabłkowy lub olejek z drzewa herbacianego. Chociaż nie przeprowadzono żadnych długoterminowych badań potwierdzających skuteczność tych środków, zarówno olejek z drzewa herbacianego, jak i ocet jabłkowy były badane pod kątem ich właściwości przeciwwirusowych. W badaniu z 2008 roku stwierdzono, że olejek z drzewa herbacianego pomógł usunąć brodawki na palcu dziecka. Brodawki te są spowodowane przez wirus brodawczaka ludzkiego, ten sam typ, który powoduje brodawki na dłoniach i stopach. Niezależnie od tego, czy zastosujesz go bezpośrednio, czy namoczysz w ciepłej wodzie, powinien mieć pozytywny wpływ na brodawkę.

Podobne treści:  Pokrzywka na stopach - przyczyny i zwalczanie

Opcje leczenia

Leczenie brodawek na stopach może obejmować stosowanie leków miejscowych, terapii laserowej i krioterapii. Inną opcją jest chirurgiczne usunięcie. Zabiegi te są bardziej skuteczne niż zabiegi miejscowe, ale wymagają wielu sesji i mogą mieć skutki uboczne. Jednak brodawki usunięte chirurgicznie nie są zalecane dla wszystkich. Jeśli masz brodawki na stopach, powinieneś skonsultować się z lekarzem przed poddaniem się jakimkolwiek zabiegom.

Aby prawidłowo zdiagnozować brodawkę, Twój dostawca usług medycznych musi najpierw zidentyfikować rodzaj brodawki. Podiatra będzie zbadać obszar i wykonać badanie fizyczne, aby określić, czy wzrost jest kurzajka lub kukurydzy. Jeśli brodawka wygląda jak na innej części stopy, lekarz może złożyć go w celu ustalenia, czy jest to kurzajka lub kukurydza. Następnie podolog zaleci sposób leczenia w zależności od rodzaju kurzajki, którą masz.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *