Choroby skóry stóp

Choroby skóry stóp

Prawdopodobnie widziałeś nie gojące się owrzodzenie stopy lub ranę, ale nie jesteś pewien, czy to czerniak, czy inny rodzaj raka skóry. Jeśli po kilku tygodniach rana nie goi się, powinieneś udać się do dermatologa na dalsze badania. Te nowotwory skóry są trudne do wykrycia i mogą być trudne do leczenia. Dermatolog z certyfikatem zarządu będzie w stanie zauważyć te choroby za pomocą zdjęć.

Objawy

Łuszczyca jest przewlekłą niezakaźną chorobą zapalną, która powoduje grube, czerwone, łuszczące się plamy na stopach i kolanach. Objawy różnią się w zależności od rodzaju choroby. Niektórzy pacjenci mają pojedynczą, symetryczną łatę łuszczycy, podczas gdy inni mogą mieć dwa lub więcej różnych typów zmian. W każdym z tych przypadków, pacjent doświadczy czerwonej, łuszczącej się, bolesnej skóry.

Wysypka na stopach może być spowodowana przez wiele różnych rzeczy, od reakcji alergicznej po infekcję. Ponieważ różne rodzaje wysypek na stopach mają podobne objawy, właściwa diagnoza jest niezbędna do podjęcia odpowiedniego leczenia. Wiele nieszkodliwych wysypek na stopach można leczyć w domu, ale ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli wysypka rozprzestrzenia się na inne obszary ciała. Kontaktowe zapalenie skóry, występuje, gdy substancje chemiczne lub alergeny uszkadzają zewnętrzną warstwę skóry.

Infekcje na stopach mogą być spowodowane przez wiele różnych przyczyn, w tym genetykę, klimat, dietę i stres. Regularne nawilżanie skóry bezzapachowymi balsamami i unikanie drapania pomoże zmniejszyć objawy. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić leki zwalczające infekcję lub wykonać zabieg chirurgiczny w celu odprowadzenia ropy. Jeśli stan jest wystarczająco poważny, dermatolog może wykonać specjalistyczny zabieg w celu odprowadzenia ropy.

Zakażenie grzybicze może powodować pęcherze, zaczerwienienie, łuszczenie się skóry na stopach. Może swędzieć i kłuć, podrażnia skórę, dlatego grzyby rozwijają się w ciepłym, wilgotnym środowisku. Chociaż stopa atlety jest powszechną infekcją skóry, może być zaraźliwa i musi być leczona tak szybko, jak to możliwe, aby uniknąć poważnych konsekwencji. Nieleczona infekcja może się rozprzestrzeniać i powodować nieprzyjemny zapach.

Diabetycy są szczególnie podatni na infekcje stóp. Infekcje stóp mogą prowadzić do amputacji nogi, stopy lub palca. Suche, popękane pięty są objawem poważniejszego schorzenia i powinny być leczone kremem lub maścią przeciwgrzybiczą. W cięższych przypadkach, doustne leki przeciwgrzybicze mogą być potrzebne. Objawy chorób skóry na stopach są różne. Na szczęście większość przypadków jest uleczalna i ustępuje w ciągu kilku dni.

Podobne treści:  Zimne stopy - przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Brodawki i grzybica paznokci to kolejne przykłady chorób skóry, które dotykają stóp. Brodawki, podobnie jak grzybica paznokci, są wywoływane przez wirus brodawczaka ludzkiego i zazwyczaj nie mają charakteru nowotworowego. Brodawki mogą być usunięte przez dermatologa. Oprócz brodawek i pęcherzyków, grzybica może dotyczyć paznokci i powodować białe lub kruche łuszczące się plamy.

Liszajec jest przenoszony przez kontakt z owrzodzeniami osób zakażonych. Najczęściej występuje u dzieci i niemowląt. Grzybica to choroba zakaźna, która rozprzestrzenia się poprzez kontakt skóra do skóry, ale może również rozprzestrzeniać się poprzez zakażone zwierzęta i przedmioty. Gont to choroba wywoływana przez ten sam wirus, który powoduje ospę wietrzną. Podczas gdy większość chorób skóry jest łagodna, kilka z nich może być poważnych i wymagać pomocy medycznej.

Przyczyny

Istnieje wiele różnych rodzajów zaburzeń skóry stóp. Mogą one być trudne do zdiagnozowania, zwłaszcza przy współistniejących czynnikach. W niniejszym artykule dokonano przeglądu częstych chorób skóry stóp, ich czynników etiologicznych i postępowania. Wymienione choroby skóry stóp są powszechne i stanowią znaczne wyzwanie diagnostyczne i zarządcze. Ponadto mogą one prowadzić do znacznego dyskomfortu. W niniejszym artykule omówione zostaną różne rodzaje chorób skóry stóp, w tym ich objawy i sposoby leczenia. Ponadto omówione zostaną podstawowe czynniki fizjologiczne, które mogą przyczynić się do ich wystąpienia.

Egzema jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, która może wystąpić na stopach. Objawy tej choroby obejmują od swędzącej, ciężkiej, suchej skóry do grubych, białych i czerwonych plam. Może dotyczyć całego ciała, w tym skóry twarzy. W ciężkich przypadkach może powodować zmiany atrytyczne kości. W ciężkich przypadkach schorzenie może prowadzić do wielu innych powikłań. Choroby skóry stóp powinny być leczone jak najszybciej, aby zapobiec powikłaniom.

Powszechne wysypki na stopach można leczyć za pomocą leków na receptę lub dostępnych bez recepty. W ciężkich przypadkach leczenie może wymagać wizyty u dermatologa. Pomóc może również codzienne nawilżanie skóry balsamem lub kremem. Należy również unikać drapania dotkniętego obszaru, ponieważ może to spowodować otwarcie skóry. Zawsze, gdy się kąpiesz, upewnij się, że nosisz buty, które są szerokie i płaskie. Jeśli dojdzie do skaleczenia, pamiętaj, aby przykryć chore miejsce bandażem.

Podobne treści:  Przyczyny powstawania czerwonych plam na stopach

Infekcje grzybicze są powszechne na stopach. Stopa sportowca, znana również jako grzybica stóp, jest jedną z takich dolegliwości. Zwykle objawia się jako czerwona, łuszcząca się wysypka między palcami lub w przestrzeni między palcami. W niektórych przypadkach może nawet rozprzestrzenić się na całą stopę. Stopa atlety jest zakaźna i może rozprzestrzeniać się poprzez buty lub ręczniki.

Infekcje na stopach mogą mieć różny charakter, od stopy atlety po infekcje skóry. Grzyby i bakterie rozwijają się w ciepłych, wilgotnych miejscach, więc jeśli nosisz buty przez długi czas, jesteś bardziej narażony na rozwój cellulitis. W większości przypadków, grzyby i bakterie powodują nieprzyjemny zapach w dotkniętym obszarze, ale mogą być spowodowane przez inne warunki, takie jak wrastające paznokcie. Właściwe leczenie jest niezbędne, więc nie czekaj!

Diabetycy są szczególnie podatni na infekcje stóp. Oprócz wyżej wymienionych chorób skóry, infekcje stopy cukrzycowej mogą zagrażać życiu i prowadzić do amputacji stopy. Sucha, popękana pięta może również wskazywać na coś poważniejszego, np. podagrę. Podagra jest chorobą zapalną, która dotyka stawu dużego palca. Zazwyczaj zaczyna się od silnego bólu i obrzęku. Może być trudna do leczenia, ale miejscowe leki przeciwgrzybicze są pomocne w leczeniu objawów.

Leczenie

Leczenie chorób skóry stóp wymaga podejścia wielodyscyplinarnego. Skóra stóp jest szczególnie charakterystyczna – jej warstwa rogowa jest dziesięciokrotnie grubsza niż na pozostałej części ciała. Stopa stoi również przed wyjątkowymi wyzwaniami fizjologicznymi i środowiskowymi. Niniejszy artykuł zawiera przegląd typowych prezentacji dermatologicznych dotyczących stóp. Dostarczy on również przydatnych informacji osobom, które nie są pewne co do wyboru odpowiedniego rodzaju leczenia dla ich schorzenia. W kolejnych rozdziałach omówimy, czego należy szukać i jak ustalić, który dermatolog będzie najbardziej odpowiedni dla pacjenta.

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną skóry, która może dotyczyć każdej części ciała. Choroba ta może powodować łuszczące się, czerwone, a czasem grube białe plamy. Może dotyczyć podeszwy stopy, kolan lub skóry głowy. Może również prowadzić do zmian atretycznych w kościach. Ludzie mogą również doświadczyć reakcji alergicznych na niektóre substancje, takie jak proszek do prania i nikiel. Ponadto, ludzie mogą mieć reakcje na niektóre leki.

Podobne treści:  Podagra na stopie - z jakiej choroby się wywodzi?

Istnieje kilka rodzajów infekcji bakteryjnych skóry. Najczęstsze z nich to gronkowce i paciorkowce. Bakterie te mogą zaatakować wierzchnie warstwy skóry lub mieszki włosowe. Mogą również rozprzestrzeniać się po całym organizmie. Najlepszym sposobem leczenia tych bakterii jest przyjmowanie antybiotyków. Ogólnie rzecz biorąc, zakażenie ustępuje samoistnie, ale często dochodzi do nawrotów. W leczeniu tych infekcji skuteczne są różne nieantybiotykowe miejscowe środki antyseptyczne. Produkty te obejmują roztwory jodu, pirytionian cynku i fiolet gencjany.

Różne rodzaje chorób skóry stóp mogą mieć różne sposoby leczenia. Leczenie każdego rodzaju choroby skóry stóp będzie zależało od konkretnego organizmu, który zakaża stopę. Podolog będzie w stanie zalecić najbardziej odpowiedni sposób postępowania w oparciu o swoją diagnozę. Dr Teimouri, podolog w Moon Twp, leczy wiele z najczęstszych chorób skóry stóp. Na przykład, leczy on ropnie, które mogą powodować ból, obrzęk i stan zapalny.

Innym przykładem choroby skóry stóp jest stopa sportowca. Jest to wysypka zapalna, która występuje na podeszwie i między palcami. Skóra może być łuszcząca się, swędząca, a nawet pokryta pęcherzami. Stopa atlety może dotyczyć całej stopy i może być przenoszona z osoby na osobę poprzez wspólne obuwie lub ręczniki. W każdym z tych przypadków konieczne jest jak najszybsze podjęcie leczenia.

Ogólne podejście do leczenia zapalenia skóry na stopach polega na unikaniu pewnych czynników wyzwalających i drażniących, co może obejmować obuwie. Jeśli stan utrzymuje się, a przyczyna nie jest jasna, wskazane może być wykonanie skórnych testów płatkowych. Wstępne badania powinny obejmować zeskrobiny grzybów w celu wykluczenia grzybicy. Po zidentyfikowaniu przyczyny może być konieczne leczenie. Jeśli wysypka utrzymuje się, konieczne może być zastosowanie antybiotyków.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *