Zabieg elektrostymulacji włosów – jak to działa?

Zabieg elektrostymulacji włosów – jak to działa?

Prądy elektryczne, które są aplikowane na skórę głowy, nazywane są “czynnikami regenerującymi włosy”. Odpowiadają one za ożywienie wygasających mieszków włosowych i produkcję grubszych i dłuższych włosów. Jeśli jednak zastanawiasz się, jak działa ten zabieg, musisz zrozumieć podstawowe zasady i możliwe skutki uboczne. Zabieg dostępny jest w różnych formach, takich jak stymulacja skóry głowy, m-ESD, czy impulsy elektryczne o niskiej częstotliwości.

m-ESD

M-ESD jest urządzeniem, które składa się z TENG, wielokierunkowego przetwornika pełniącego funkcję generatora impulsów elektrycznych oraz interdigitowanych elektrod opatrunkowych. Urządzenie sprzyja odrastaniu włosów poprzez zwiększenie wydzielania komórek i poprawę unaczynienia. Terapia nie jest jednak odpowiednia dla osób, które łysieją już od kilku lat. W celu określenia skuteczności tego urządzenia przeprowadzono badania kliniczne na ludziach.

Niedawno wydanym przepisom FDA towarzyszyła seria publicznych komentarzy od różnych interesariuszy. Chociaż agencja przeprowadziła dokładny przegląd dostępnych danych i zwróciła się o wkład do wielu zainteresowanych stron, to otrzymane komentarze również zostały uwzględnione. Zaktualizowała ona swoje oceny niektórych źródeł. W tych uwagach uwzględniono obawy wyrażone w ostatnim liście z uwagami FDA. Oprócz odniesienia się do tych obaw, FDA wzięła pod uwagę uwagi otrzymane w publicznym dokumencie i wspomniane wcześniej komentarze.

Podobne treści:  Wspomaganie wzrostu włosów witaminami - lista najlepszych

Impulsy elektryczne o niskiej częstotliwości

Naukowcy opracowują obecnie urządzenie, które może dostarczać impulsy elektryczne o niskiej częstotliwości w celu stymulacji mieszków włosowych bez wywoływania nieprzyjemnych skutków ubocznych, takich jak zwiększony niepokój lub depresja. Urządzenie nosi nazwę LaserCap i jest nieco większe od typowej czapki z daszkiem. Naukowcy mają nadzieję rozpocząć badania na ludziach do przyszłego roku. Technologia jest obecnie dostępna tylko w laboratorium i ma kilka zalet w porównaniu z innymi metodami leczenia utraty włosów.

Oprócz promowania wzrostu włosów, stymulacja elektryczna o niskiej częstotliwości może być dyskretna i opłacalna. Urządzenie wykorzystuje elektrody i baterie, a bezprzewodowy plastikowy plaster umieszczany jest na skórze głowy. Impulsy wyzwalają wzrost nowych włosów i reaktywują uśpione mieszki włosowe. Urządzenie działa poprzez przechwytywanie energii wytwarzanej przez ruch głowy i przekształcanie jej w impulsy elektryczne.

Stymulacja elektryczna

Optymalne warunki stymulacji elektrycznej do wzrostu włosów mogą być inne w tkankach ludzkich i zwierzęcych. Niemniej jednak, zabieg może stymulować wzrost włosów poprzez indukowanie ścieżki sygnalizacyjnej znanej jako kinaza Wnt/b-katenina w mieszkach włosowych. Sygnały te regulują wiele czynników zaangażowanych we wzrost włosów. Jednak dokładny mechanizm, w jaki stymulacja elektryczna wywołuje wzrost włosów jest nadal nieznany. Może ona jednak działać poprzez regulację wielu czynników.

Podobne treści:  Sposoby na ukrycie siwych włosów - kilka porad

Badania wykazały, że m-ESD ma znaczący wpływ na regenerację włosów. Zespół badawczy był w stanie stymulować wzrost włosów poprzez wyzwalanie dwóch czynników wzrostu włosów u nagich myszy. Badacze zauważyli, że m-ESD promuje proliferację włosów w znacznie szybszym tempie niż grupa kontrolna i znacznie skrócił czas trwania leczenia. Ponadto, leczenie indukowało odrost włosów, zmniejszając ich utratę w eksperymencie. Dlatego też stymulacja elektryczna do wzrostu włosów jest skuteczną metodą leczenia przerzedzających się włosów.

Trauma

Jednym z najczęstszych skutków ubocznych leczenia elektrostymulacją włosów traumą jest odczuwanie bólu lub cierpienia. Podczas wstrząsu odbiorca doświadcza subiektywnego stresu, formy cierpienia, które jest większe, gdy odbiorca nie kontroluje wstrząsu lub rozwija fobię przed przyszłymi wstrząsami. Nie jest znany parametr elektryczny, który może powodować traumę, ale reakcja odbiorcy na wstrząs może być czynnikiem.

Podobne treści:  Jak spowolnić proces siwienia włosów - kilka wskazówek

Wyniki

Terapia elektrostymulacji włosów stymuluje wzrost mieszków włosowych w celu pobudzenia odrostu włosów. Metoda ta ma jednak pewne ograniczenia. Zabieg nie jest skuteczny u osób, które łysieją od dłuższego czasu. Aby uzyskać pozytywne rezultaty, włosy muszą być w fazie anagenu. Na szczęście obecnie możliwe jest zastosowanie elektrostymulacji do poprawy wyglądu mieszków włosowych.

Impulsy elektryczne są aplikowane na skórę głowy szczura w celu stymulacji mieszków włosowych. Zabieg ten stymuluje odrastanie włosów poprzez ożywienie wygasających mieszków włosowych, co skutkuje pełniejszymi, dłuższymi włosami. Impulsy elektryczne są nieinwazyjne i mogą trwać do sześciu miesięcy. Na ten zabieg mogą zdecydować się osoby, które próbowały innych metod odrastania włosów i nie chcą nosić peruki.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *