Zanim zaczniesz walczyć z podagrą w stopie, musisz najpierw zrozumieć, czym jest ten stan i jak go leczyć. W tym artykule omówione zostaną Objawy, Przyczyny i Leczenie. Dowiesz się również o lekach dostępnych w celu obniżenia poziomu kwasu moczowego. Leki te mogą zmniejszyć objawy, ale mogą również spowodować bardziej poważne ataki podagry. Dlatego należy je przyjmować tylko po konsultacji z lekarzem.
Objawy
Objawy podagry w stopach i innych stawach mogą być nagłe, ciężkie lub nawracające. Warunki te mogą być osłabiające i mogą trwać przez kilka dni lub tygodni. Jeśli podejrzewasz, że doświadczasz tych objawów, powinieneś skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać dokładną diagnozę. Podagra jest bolesnym, wyniszczającym stanem, który wymaga leczenia medycznego w celu złagodzenia objawów. Istnieje kilka czynników ryzyka rozwoju podagry, dlatego pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem, gdy tylko poczujesz jakiekolwiek objawy podagry.
Lekarz może przepisać niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) w celu złagodzenia bólu i stanu zapalnego. Leki te mogą pomóc zmniejszyć tworzenie się tophi, czyli kredowych guzków powstałych z kryształów kwasu moczowego. Pacjenci mogą również skorzystać z odpoczynku, podniesienia dotkniętej stopy i zastosowania lodu na palec. Przykładanie okładów z lodu do chorego miejsca przez 20-30 minut dziennie może pomóc zmniejszyć stan zapalny i złagodzić ból.
Najlepszym sposobem zapobiegania podagrze jest unikanie picia alkoholu. Alkohol zwiększa poziom kwasu moczowego w organizmie i może zwiększyć ryzyko rozwoju podagry. Ponadto, alkohol jest silnie żrący dla stawów. Może również powodować problemy z nerkami. Na przykład, osoby z chorobą nerek lub niewydolnością nerek są bardziej narażone na rozwój podagry. Podczas gdy spożywanie alkoholu jest szkodliwe dla organizmu, niskotłuszczowe produkty mleczne i warzywa mogą pomóc kontrolować poziom kwasu moczowego we krwi. Mogą one jednak nie być wystarczające do zmniejszenia ryzyka wystąpienia podagry.
Jeśli cierpisz na podagrę w stopie, ważne jest, aby od razu zgłosić się do podologa, aby zapobiec powikłaniom. Podczas gdy ataki podagry najczęściej dotykają dużego palca u nogi, mogą one również wystąpić w innych stawach, w tym w łokciach, kolanach i kostkach. Nawet bursa nad łokciem może rozwijać się w innych stawach. Twój podolog może pomóc Ci zdecydować, które stawy są najbardziej zagrożone podagrą.
Leczenie
W zależności od stopnia zaawansowania choroby, leczenie może być prowadzone przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub reumatologa. W niektórych przypadkach lekarze pierwszego kontaktu mogą leczyć podagrę bez skierowania. Lepiej jednak zgłosić się do reumatologa, gdy nie można postawić diagnozy, poziom kwasu moczowego jest wysoki, pacjent nie ma pewności co do skuteczności danego leku lub gdy atak utrzymuje się mimo leczenia. Należy również pamiętać, że niektóre leki mogą wywoływać skutki uboczne, dlatego przed przepisaniem jakiegokolwiek leku lekarz musi być świadomy wszelkich znanych problemów.
Dla niektórych osób atak podagry może być dość bolesny, ograniczając ich zakres ruchu i wpływając na ich styl życia. Często osoby te mogą w ogóle nie odczuwać bólu, ale nadal odczuwają znaczny dyskomfort i ból stawów. Objawy mogą utrzymywać się przez wiele tygodni bez jednoznacznej diagnozy, co sprawia, że ważne jest, aby jak najszybciej udać się do lekarza. Na podagrę dostępne są różne leki, w tym kortykosteroidy i leki.
Chirurgia jest możliwą opcją leczenia podagry w stopie. Ta metoda leczenia jest stosowana najczęściej, gdy na stopie znajduje się duża kępa kryształów kwasu moczowego. W tych przypadkach, kryształy moczanu może wybuchnąć na powierzchni skóry i prowadzić do zakażenia, które mogą śledzić z powrotem do kości. Pacjenci mogą odczuwać ból podczas chodzenia lub noszenia butów.
Ćwiczenia są kolejnym ważnym czynnikiem w leczeniu podagry. Regularne ćwiczenia mogą zmniejszyć ilość kwasu moczowego we krwi, a działania o niskiej intensywności są lepsze dla stawów. Lekarz zajmujący się podagrą może również przepisać badanie krwi w celu zmierzenia poziomu kwasu moczowego. Tkanki zapalne mogą prowadzić do kryształów w dotkniętym stawie, powodując ból. Leczenie podagry w stopie może obejmować lek przeciwzapalny, taki jak ibuprofen lub acetaminofen. Czasami, steryd może być przepisany jako zastrzyk lub tabletka.
Przyczyny
Podagra to stan, w którym kryształy kwasu moczowego gromadzą się w stawach. Tworzą one małe grudki zwane tophi, które mogą być obecne w dowolnym miejscu na ciele, ale najczęściej rozwijają się w łokciach, stawach rąk i stawach stóp. Podagra jest spowodowana nadmiernym poziomem kwasu moczowego we krwi i w stawach. Ten nadmiar kwasu moczowego gromadzi się w stawach, powodując obrzęk i ból.
Objawy podagry w stopie różnią się w zależności od osoby, ale zazwyczaj obejmują nagły, silny ból w stawie. Może ona wystąpić w każdym stawie stopy, ale najczęściej występuje w dużym palcu. Podczas gdy objawy podagry mogą być podzielone na pięć kategorii, następujące są niektóre wspólne przyczyny bólu palców. Ból palców może utrudniać chodzenie, stanie lub wykonywanie normalnych codziennych czynności.
Jeśli ból jest silny, możesz zastosować lód w tym miejscu, aby zmniejszyć obrzęk. Lodu nie należy jednak przykładać bezpośrednio do skóry. Zamiast tego można stosować okłady z lodu zawinięte w ręcznik do herbaty. Alternatywnie, można podnieść dotkniętą stopę lub nogę za pomocą klatki łóżka. Okłady z lodu powinny być stosowane przez dwadzieścia minut na raz i powinny być utrzymywane powyżej poziomu serca. Można również zastosować niesteroidowy lek przeciwzapalny, aby złagodzić ból, ale należy pamiętać, że niesteroidowe leki przeciwzapalne mają niebezpieczne skutki uboczne.
Najlepszym sposobem leczenia podagry jest zapobieganie nasilaniu się jej objawów. Na szczęście podagra nie jest tak poważna jak inne formy zapalenia stawów, a leczenie jest dostępne dla osób z tym schorzeniem. Dowiedzenie się więcej o objawach podagry jest niezbędne do leczenia choroby. Jeśli nie traktować podagrę wcześnie, może spowodować dalsze uszkodzenia ciała i stawów. Jeśli chodzi o zapobieganie podagrze w stopie, należy stosować dietę o niskiej zawartości puryn.
Leki obniżające poziom kwasu moczowego
Leki obniżające poziom kwasu moczowego w organizmie są często przepisywane w celu leczenia podagry. Powszechne leki na podagrę obejmują allopurynol, febuksostat i probenecid. Chociaż leki te mogą pomóc w łagodzeniu objawów, mogą również powodować zaostrzenia, dlatego ważne jest, aby współpracować z lekarzem w celu ustalenia najlepszego planu leczenia dla danego schorzenia. Niektóre zmiany w stylu życia pomogą zapobiec atakom podagry, w tym utrata wagi i ograniczenie alkoholu i żywności zawierającej puryny.
Pomóc może miejscowy zastrzyk. Zaletą takiego postępowania jest uniknięcie ryzyka zakażenia stawu. Na dotknięte chorobą miejsce można również zastosować miejscowy lód, choć nie zaleca się stosowania go przez dłuższy czas. Podniesienie nogi może również pomóc złagodzić objawy. Lekarz może również przepisać lek przeciwzapalny, jeśli stan chorobowy rozwinął się na tyle, że konieczna jest operacja.
Zdjęcia rentgenowskie będą również wykorzystywane do diagnozowania podagry. Zdjęcie rentgenowskie może pokazać nadżerki, torbiele i inne cechy podagry. Zdjęcie rentgenowskie ujawni lokalizację zbiorów kwasu moczowego. Lekarz będzie również zapytać o wszelkie historii kamieni nerkowych. Pacjent z podagrą i kamieniami nerkowymi najprawdopodobniej będzie wymagał szybszego i bardziej agresywnego obniżenia poziomu kwasu moczowego.
Ponadto w jednym z ostatnich badań stwierdzono związek między masą ciała a poziomem kwasu moczowego. Osoby z wyższym BMI mają większe ryzyko rozwoju podagry. Ponadto w badaniach stwierdzono związek między wysokim poziomem kwasu moczowego a zespołem metabolicznym, który obejmuje otyłość brzuszną, wysoki poziom trójglicerydów i niski poziom cholesterolu HDL. Ten ostatni stan zwiększa ryzyko rozwoju podagry.
Operacja na podagrę
Istnieje wiele korzyści z operacji na podagrę w stopie. Może ona wyeliminować ból i przywrócić normalną ruchomość stawów. Jeśli choroba pozostaje nieleczona, może się zaostrzyć, co powoduje zwiększone ryzyko powikłań. Tophi, które są duże guzki kryształów kwasu moczowego, może złamać otwarte, powodując silny obrzęk i zakażenie. Takie tofi są zwykle usuwane chirurgicznie. Jeśli nie zostaną usunięte, może zaistnieć konieczność zespolenia chorego stawu w celu ograniczenia ruchu i zapewnienia ulgi.
Chociaż zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą potencjalnie zachorować na podagrę, choroba ta występuje częściej u mężczyzn. Mężczyźni są dziewięciokrotnie bardziej narażeni na wystąpienie tego schorzenia niż kobiety. Podagra występuje jednak rzadko u kobiet przed menopauzą. Niektórzy naukowcy uważają, że estrogen zwiększa wydalanie kwasu moczowego z krwi i obniża jego stężenie w moczu. Jednak kobiety mogą mieć zwiększone ryzyko rozwoju podagry, jeśli są predysponowane genetycznie.
Chociaż podagra może wystąpić w każdej części ciała, jest najbardziej rozpowszechniona w stopie i sprzyja stawowi skokowemu, który znajduje się u podstawy dużego palca. Inne zaatakowane stawy to kostka, kolano, łokieć i torebka stawowa pokrywająca łokieć. W ciężkich przypadkach, stopa może wymagać operacji. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem natychmiast po rozpoczęciu objawów.
Po postawieniu diagnozy podagry można ustalić plan leczenia. Jeśli pacjent ma uszkodzone kości, może być konieczna długoterminowa terapia. Celem terapii jest zmniejszenie całkowitego poziomu kwasu moczowego w organizmie. To powoduje, że kwas moczowy przemieszcza się ze stawów, co skutkuje zmniejszeniem ataków podagry i mniejszą liczbą tophi. Najlepszym sposobem leczenia podagry jest operacja stopy, ale powinna być ona przeprowadzona dopiero po wypróbowaniu przez pacjenta wszystkich innych metod leczenia.
Podobne tematy