Zabiegi białkowe na paznokcie – czy są inwazyjne?

Zabiegi białkowe na paznokcie – czy są inwazyjne?

Leukonychia striata, gatunek Eponychium, oraz kuracja białkowa dla paznokci to powszechne problemy związane z przerzedzającymi się paznokciami. Zabiegi proteinowe mają na celu wyeliminowanie tych problemów, które mogą mieć trwałe skutki. W tym artykule omawiamy zalety i wady zabiegów białkowych i wyjaśniamy, jak działają. Czytaj dalej, aby poznać korzyści i zagrożenia związane z zabiegami białkowymi na paznokcie. Oto kilka najczęstszych pytań i odpowiedzi – Ta sekcja jest wynikiem analizy przeprowadzonej przez redakcję serwisu https://beautyb.pl.

Leukonychia striata

Białe przebarwienia paznokci to częsta dolegliwość o dużej częstości występowania. Biel paznokci może być spowodowana zwykłymi nawykami manicure, może też być oznaką zagrażającej życiu choroby wątroby lub nerek. Dlatego dokładna ocena pacjentów z leukonychią jest konieczna. W artykule opisano patogenezę i cechy kliniczne kilku rodzajów leukonychii.

Najczęstsza postać leukonychii jest wrodzona, ale fizjologiczny mechanizm jej powstawania nie jest jasny. W większości przypadków biała płytka paznokciowa jest po prostu odbiciem światła widzialnego. Niemniej jednak istnieją dowody na to, że jest to zaburzenie paznokci spowodowane predyspozycjami genetycznymi. Przyczyna tej choroby nie jest znana, ale pewnych czynników ryzyka można uniknąć, zapobiegając postępowi schorzenia.

Najskuteczniejszą metodą leczenia leukonychii są niesteroidowe kremy przeciwgrzybicze. Krem można nakładać na zmienione chorobowo miejsce. Zaleca się noszenie rękawiczek ochronnych podczas nakładania lakieru do paznokci. Noszenie rękawiczek zapobiega urazom palca i płytki paznokcia. Oprócz miejscowego roztworu przeciwgrzybicznego, osoba może również zastosować miejscowe leki przeciwgrzybicze. Skuteczną opcją jest również specjalistyczny lakier do paznokci.

Objawy choroby nie zawsze są widoczne, ale mogą obejmować białe linie na paznokciach. Czasami płytka paznokciowa staje się całkowicie biała lub w 50% biała. Inne objawy to upośledzenie słuchu i zapalenie tkanek dziąseł. Wreszcie, warstwa rogowa może stać się gruba. Wskazane jest więc skonsultowanie się w tej sprawie z lekarzem. Jeśli podejrzewasz, że masz tę chorobę, nie zwlekaj z leczeniem. Możesz być zaskoczony wynikami.

Podobne treści:  Jak przestać obgryzać paznokcie

W celu rozpoznania tego schorzenia należy przeprowadzić kompleksowe badanie fizykalne. Można również przeprowadzić bezpośrednie badania przesiewowe, takie jak pełna morfologia krwi i badanie na obecność metali ciężkich. Jeśli leukonychia jest dziedziczna, dodatkowych informacji dostarczy wywiad rodzinny. Rodzinna leukonychia zwykle dotyczy całej płytki wszystkich 20 paznokci. Badania nad genetyką również zostały przeprowadzone. Jedno badanie skupiło się na genie dziedziczonym autosomalnie.

Objawy leukonychii striata obejmują białe plamy na paznokciach. Te białe plamy mogą wystąpić u każdego. Dzieci są znane z tego, że obgryzają swoje paznokcie, co powoduje powstawanie białych plam. Uważa się, że jest to wynik uszkodzenia macierzy paznokcia. Pomimo swojej nieszkodliwej natury, leukonychia striata może wskazywać na chorobę podstawową.

Białawe przebarwienie paznokci znane jako leukonychia jest częstym stanem chorobowym. Często jest ono spowodowane urazem. W przeciwieństwie do leukonychii fałszywej, leukonychia prawdziwa nie blednie pod wpływem nacisku i przemieszcza się wraz ze wzrostem paznokcia. Często jest związana z chorobą Dariera. W rzadkich przypadkach może również wystąpić w obecności stanu zwanego hipoalbuminemią lub przez niektóre antybiotyki lub zaburzenia genetyczne.

Nie ma specyficznego leczenia Leukonychia striata, ale istnieją pewne środki ostrożności, które można podjąć, aby zapobiec temu schorzeniu. Początkowo białe plamy na paznokciach mogą wskazywać na chorobę podstawową. Jednakże, jeśli białe plamy rozwijają się z powodu kontuzji lub urazu, leczenie może być konieczne. W międzyczasie można zapobiegać temu schorzeniu poprzez przestrzeganie kilku prostych zasad. Ten artykuł dostarczy Ci dodatkowych informacji na temat leukonychia striata.

Eponychium

Eponychium jest warstwą ochronną pokrywającą 20% płytki paznokciowej. Chroni ona paznokieć przed zakażeniem i zapobiega wnikaniu bakterii do macierzy paznokcia. Różni się od tkanki pod płytką paznokciową, która nie jest widoczna. Spód fałdu ma lepką konsystencję, a kopanie obcinaczem do paznokci lub innymi narzędziami może spowodować uszkodzenie eponychium.

Podobne treści:  Rozdwajające się paznokcie - musisz to wiedzieć

Macierz paznokcia jest bardzo wrażliwa na przypadkowe urazy i interwencje chirurgiczne. Biopsja podłużna o szerokości większej niż 3 mm prawdopodobnie doprowadzi do trwałej dystrofii i uszkodzenia macierzy. Ponadto bardzo mało wiadomo o prawidłowej tkance macierzy paznokcia. Z tego powodu nie jest dostępne ostateczne leczenie tego problemu. Możliwe jest jednak leczenie białkowe, które nie jest inwazyjne. Metoda ta jest alternatywą dla wycinania płytki paznokciowej.

W badaniu immunohistochemicznym Haneke opisał wykrywalne immunohistochemicznie antygeny. Inwolukryna jest niezbędna do tworzenia otoczki komórkowej w nabłonku rogowaciejącym i jest wysoce pozytywna w macierzy paznokcia. Sciellin i pankornulina były również dodatnio znakowane w warstwie suprabazalnej. Ponadto HHF35 jest uważany za przeciwciało specyficzne dla aktyny i wykazuje słabe barwienie cytoplazmatyczne.

Pierwszym krokiem jest rozpoznanie paronychii. W wielu przypadkach przyczyną zakażenia jest infekcja bakteryjna. Jednak istnieje również grzyb, który może być związany z tym schorzeniem. Na przykład candida jest powszechnym grzybem, który wpływa na płytkę paznokcia. Po postawieniu diagnozy można przejść do leczenia. Jeśli miałeś wcześniejszą infekcję, najlepiej jest jak najszybciej skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia.

Proces nakładania białka nie jest inwazyjny. Jedyna różnica polega na tym, że białko nakłada się na spodnią część płytki paznokcia, która jest otoczona cienką warstwą tkanki zwanej eponychium. Warstwa ta pokrywa paznokieć i chroni go przed uszkodzeniami spowodowanymi przez słońce i inne czynniki. Proces ten pomaga również zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji. Leczenie białkiem Eponychium dla paznokci jest prostą, niską opcją ryzyka dla grzyba paznokci. Nie wiąże się z żadnymi procedurami chirurgicznymi i ma niewielki lub żaden czas przestoju.

Podobne treści:  Wrastający paznokieć po urazie - przeczytaj przed wizytą u lekarza

Aplikacja trwa zazwyczaj od dwóch do czterech tygodni. Czas potrzebny na leczenie zależy od stanu paznokci. Należy pamiętać, że staranny manicure pomoże usunąć niechciane drobinki i sprawi, że zabieg będzie bardziej skuteczny. Staranny manicure sprawi, że paznokcie będą bardziej delikatne i sprawi, że preparat będzie działał skuteczniej. Może to być jednak zabieg inwazyjny. Jeśli nie jesteś pewna co do zabiegu, skonsultuj się z lekarzem lub technikiem paznokci.

Chociaż leczenie paznokci białkiem Eponychium nie jest inwazyjne, nie jest pozbawione ryzyka. Pacjenci, którzy są oporni na standardowe leczenie powinni szukać alternatywnych metod leczenia. Skuteczność leczenia zależy jednak od rodzaju zakażenia. Niektórzy pacjenci mogą nie być w stanie poddać się leczeniu, jeśli ich infekcja nie zostanie właściwie zdiagnozowana. Tak jest w przypadku pacjentów z grzybicą paznokci.

Laseroterapia może zabić patogeny znajdujące się w paznokciu. Nie jest to jednak rozwiązanie trwałe. Do uzyskania pełnych rezultatów może być wymagane kilka sesji. Jest to kosztowna procedura i ma niski wskaźnik wyleczenia. Kilku pacjentów może wymagać więcej niż jednego leczenia. Pomimo tych zagrożeń, zabieg ten jest skuteczną metodą leczenia grzyba powodującego wrastające paznokcie u nóg.

Melanonychia podłużna może nie być rakiem. Siedemdziesiąt siedem procent osób rasy czarnej rozwinie ją do czasu osiągnięcia pięćdziesiątki. W niektórych przypadkach może jednak powodować problemy w otaczających tkankach, takie jak przebarwienia. Podstawowa przyczyna tego schorzenia jest wciąż nieznana. Pacjent może wymagać wykonania biopsji w celu ustalenia przyczyny.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *