Wypadanie włosów w młodym wieku – jak się zatrzymać?

Wypadanie włosów w młodym wieku – jak się zatrzymać?

Wypadanie włosów w młodym wieku może być oznaką kilku warunków zdrowotnych. Przyczyny nie zawsze są jasne, ale jest kilka rzeczy, których możesz spróbować, aby zapobiec wypadaniu włosów. Jedną z częstych przyczyn jest trichotillomania, czyli stan, w którym włosy zaczynają się przerzedzać w młodym wieku. Inną częstą przyczyną jest stres, który zmienia funkcjonowanie organizmu. Oprócz tego, jeśli doświadczasz utraty włosów, powinieneś również szukać naturalnego lekarstwa.

Trichotillomania powoduje wypadanie włosów w młodym wieku

Jeśli zauważyłaś, że Twoje włosy wypadają w młodym wieku, możesz mieć zaburzenie znane jako trichotillomania. Trichotillomania to rodzaj zaburzenia, w którym ludzie wyrywają sobie włosy, pozostawiając uszkodzone pasma. Mieszki włosowe mogą stać się uszkodzone i szare, ale w końcu odrosną. Stan ten często występuje cyklicznie i powraca.

Podobne treści:  Jakie są przeciwwskazania do rozjaśniania włosów?

Objawy trichotillomanii zazwyczaj zaczynają się we wczesnych latach młodzieńczych, ale w niektórych przypadkach już w wieku pięciu lat. Stan ten zaczyna się od chęci wyrywania włosów ze skóry głowy, często jako sposób na złagodzenie niepokoju lub stresu. Ten nawyk może również prowadzić do zawstydzenia, co z kolei może podsycać chęć wyrywania włosów. Chociaż wyrywanie włosów jest cechą występującą u obu płci, najczęściej spotykane jest u kobiet.

Jeśli dziecko cierpi na trichotillomanię, może być zawstydzone, gdy chce się z nią pokazać. U małych dzieci może to być mało istotne, ale starsze mogą czuć się zawstydzone i ukrywać utratę włosów – Cytat jest wynikiem analizy zespołu redakcyjnego serwisu Centrum Domu. Może to spowodować obniżenie samooceny, depresję i niepokój. Rodzice mogą być sfrustrowani i źli, ale to nie oni są winni. Karanie za wyrywanie włosów nie zmniejszy tego zachowania. W rzeczywistości może nawet zachęcić dzieci do ukrywania tego przed światem, aby uniknąć zbesztania.

Podobne treści:  Wzmacnianie włosów w domu - kilka sposobów

Przedwczesne łysienie jest oznaką podstawowych warunków zdrowotnych

Istnieje wiele przyczyn przedwczesnego łysienia u mężczyzn. Wiele z nich jest dziedzicznych, w tym łysienie genetyczne. Niektórym przyczynom można jednak zapobiec, np. diecie ubogiej w składniki odżywcze. Palenie papierosów i zły styl życia również mogą powodować utratę włosów. Przedwczesne łysienie powinno być ocenione przez lekarza, ponieważ może być oznaką ukrytego stanu zdrowia.

Podobne treści:  Układanie długich włosów krok po kroku

Wczesne leczenie jest niezbędne, aby zapobiec poważniejszej utracie włosów. Ogólnie rzecz biorąc, 10% mieszków włosowych znajduje się w fazie spoczynku i potrzebuje około sześciu miesięcy, aby się zregenerować. Jeśli leczenie zostanie rozpoczęte odpowiednio wcześnie, przedwczesne łysienie jest odwracalne. Szybka utrata włosów może sprawić, że skóra głowy stanie się widoczna. Jeśli utrata jest poważna, wypadanie włosów może być tak szybkie, że łysa plama pojawia się na całej skórze głowy.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *