Rozdwajające się paznokcie – musisz to wiedzieć

Rozdwajające się paznokcie – musisz to wiedzieć

Jeśli cierpisz na rozdwajające się paznokcie, prawdopodobnie czytałeś już o niektórych z powszechnych przyczyn rozdwajania się paznokci. Należą do nich stres i niedobór witamin z grupy B. Istnieje jednak również wiele innych przyczyn, w tym nadmierna ekspozycja na wilgoć, stres i stały nawyk skubania. Na szczęście istnieje wiele naturalnych sposobów leczenia rozdwajania się paznokci, w tym suplementy diety, które mogą leczyć rozdwajanie się paznokci i promować ich wzrost.

Niedobór witamin z grupy B

Niedobór witaminy z grupy B może prowadzić do łamliwych paznokci. Witamina ta jest niezbędna dla zdrowych paznokci. Pokarmy bogate w tę witaminę obejmują mięsa organiczne, mleko, jaja, orzechy włoskie, migdały i nasiona. Te pokarmy są szczególnie korzystne dla paznokci, ponieważ zawierają duże ilości witamin z grupy B. Niedobór tej witaminy jest również znany jako przyczyna bardziej miękkich paznokci. Witamina B znajduje się w takich pokarmach jak ryby, orzechy i awokado.

Niedobór tej witaminy może powodować rozdwajanie się paznokci. Onychorrhexis charakteryzuje się podłużnymi grzbietami i wgłębionymi rowkami. Przyczyną może być niedobór witaminy B2 i B3. Inne przyczyny koilonychii to nietolerancja laktozy, leki oraz dieta uboga w witaminy. Niedobór tych witamin może prowadzić do wielu innych schorzeń, takich jak zapalenie gardła, wrzody aftowe i zapalenie błony śluzowej jamy ustnej.

Niedobór żelaza jest częstą przyczyną rozdwajania się paznokci. Żelazo jest niezbędne dla organizmu do dostarczania tlenu do komórek i utrzymania zdrowych paznokci. Osoby z niedoborem żelaza często mają grzbiety na paznokciach. Dlatego pomocne mogą być płatki śniadaniowe wzbogacone żelazem. W przypadku niedoboru żelaza, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem i zastosować plan leczenia niedoboru witamin.

Niedobór biotyny występuje rzadko. W takich przypadkach suplementy biotyny mogą pomóc wzmocnić kruche paznokcie i pobudzić je do wzrostu. Oprócz biotyny, witamina B12 i folian są niezbędne dla zdrowych paznokci. Obie witaminy pomagają organizmowi wchłaniać żelazo, a niedobór witaminy B12 może prowadzić do niebieskich lub brązowych paznokci. Folian, który jest również ważny dla wzrostu paznokci, wspiera zdrowe czerwone krwinki i przyczynia się do rozwoju komórek.

Nadmierne narażenie na wilgoć

Rozdwajające się paznokcie to powszechne schorzenie, znane również jako onychoschizia. Są one spowodowane nadmierną ekspozycją na wodę. Nadmierna ekspozycja powoduje, że komórki paznokcia rozszerzają się, a po wyschnięciu nie mogą się z powrotem skurczyć do normalnego rozmiaru. Jeśli masz skłonność do rozdwajania paznokci, warto skonsultować się z lekarzem w celu dalszej diagnostyki. Oprócz nadmiernej ekspozycji na wodę, wielokrotne używanie lakieru do paznokci i innych produktów do pielęgnacji może również powodować rozdwajanie się paznokci.

Podobne treści:  Jak zrobić paznokcie hybrydowe

Aby zapobiec rozdwajaniu się paznokci, unikaj środowiska, które je powoduje. W miarę możliwości noś gumowe rękawiczki i chroń dłonie przed wilgocią. Możesz stosować preparaty utwardzające paznokcie, aby zwiększyć ich trwałość. Możesz też spróbować usunąć nadmiar wilgoci z paznokci. Należy jednak uważać, aby nie skubać paznokci, ponieważ może to spowodować infekcje. W przypadku wystąpienia rozdwojonych paznokci należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i podjąć leczenie.

Innym czynnikiem ryzyka rozdwajania się paznokci jest nadmierna ekspozycja na wodę. Ludzie z mokrymi stopami są bardziej podatni na ten problem. Ci, którzy często biegają w deszczu lub pływają w kałużach są narażeni na rozwój tego problemu. Nadmierna ekspozycja na wodę może również osłabić paznokieć i spowodować jego rozdwajanie. Ponadto, zbieranie i obgryzanie paznokci może sprawić, że paznokcie będą słabe. Profesjonalista będzie mógł zdiagnozować dla Ciebie ten problem i pomóc Ci w jego zapobieganiu.

Oprócz nadmiernej ekspozycji na wodę, inne czynniki, które mogą powodować łamliwe paznokcie to nieodpowiednia dieta, odwodnienie i niedobory żywieniowe. Ważne jest, aby unikać tych czynników, jeśli chcesz zapobiec rozdwajaniu się paznokci. Pamiętaj również o częstym i dokładnym myciu rąk, ponieważ może to spowodować wysuszenie skóry. Oprócz rąk, powinnaś również unikać nadmiernej ekspozycji na wodę, ponieważ substancje chemiczne zawarte w tych produktach mogą powodować łamanie się paznokci.

Stres

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się, czy stres może powodować rozdwajanie się paznokci, nie jesteś sama. Amerykański Instytut Stresu wymienia liczne objawy stresu w organizmie. Od skóry po jelita, paznokcie mogą pokazywać skutki stresu. Poznaj oznaki stresu na paznokciach od dwóch dermatologów. Oto kilka sposobów na radzenie sobie ze stresem i uzyskanie silnego, zdrowego zestawu paznokci. Te objawy mogą być dość przerażające, ale nie musisz jeszcze rezygnować z paznokci.

Po pierwsze, zastanów się nad swoją dietą. Czy masz skłonność do rozdwajania się paznokci? Jeśli tak, upewnij się, że dobrze się odżywiasz i pijesz wystarczająco dużo wody. Pij dużo wody, aby uniknąć przesuszenia. Unikaj też używania paznokci do otwierania rzeczy. Zamiast tego używaj innych narzędzi do ich otwierania. Zdrowe łożysko paznokcia jest błyszczące i równe. Rozdwojone paznokcie są często spowodowane wilgocią w dłoniach. Narażenie na działanie wody może osłabić paznokcie, a grzyb może zaatakować skórę wokół nich. Częste używanie lakieru do paznokci może powodować ich rozdwajanie.

Podobne treści:  Jak przedłużyć paznokcie w domu

Inną ważną przyczyną rozdwajania się paznokci są urazy. Osoby, które wykonują ciężkie prace ręczne mogą doświadczać ich regularnie. Jeśli jednak potrafisz zapobiec rozdwajaniu się paznokci, jesteś na dobrej drodze. Paznokcie zbudowane są z keratyny, białka znajdującego się w skórze. Rozdwojone paznokcie pojawiają się, gdy te obszary są uszkodzone, więc dbaj o nie. Możesz też im zapobiegać, używając rękawiczek i kleju do paznokci. Jeśli jednak masz regularnie rozdwojone paznokcie, najlepiej unikaj noszenia tych przedmiotów podczas pracy lub zabawy.

Dermatolog może również pomóc Ci w radzeniu sobie z tym stanem. Wiele produktów do pielęgnacji skóry może leczyć objawy, ale po prostu maskują one główną przyczynę. Zarządzanie stresem jest dobrym sposobem na uniknięcie rozwoju rozdwajania się paznokci. Dr Guanche sugeruje jogę, medytację, a nawet rozmowę z przyjaciółmi. Pies też może pomóc, więc poświęć trochę czasu na spędzenie jakościowego czasu ze swoim psem, a zobaczysz różnicę. Jeśli masz problemy ze znalezieniem sposobów radzenia sobie ze stresem, znajdź swoje szczęśliwe miejsce i uczyń z niego rutynę.

Ciągłe skubanie

Przymus ciągłego skubania łożyska paznokcia może uszkodzić skórę, a stan ten znany jest jako dermatillomania. Zaburzenie to jest zwykle diagnozowane u nastolatków, ale może również dotknąć dorosłych. Osoby dotknięte tym zaburzeniem najprawdopodobniej cierpią z powodu stanu wyzwalającego. Dermatillomania dotyka 2% populacji w dowolnym momencie i 5,4% populacji w pewnym momencie ich życia. Powoduje kompulsywne skubanie skóry i często jest tak nieświadome, że ludzie nawet nie zdają sobie sprawy, że to robią.

To zaburzenie polegające na wybieraniu skóry występuje, gdy ktoś wielokrotnie wybiera swoją skórę, nawet na zdrowej skórze. Często skupiają swoją uwagę na plamach, płatach suchej skóry i strupach. Wybieranie może prowadzić do powstania nowych ran lub ponownego otwarcia starych, co może być bolesne i prowadzić do powstania blizn. W ciężkich przypadkach osoba może potrzebować przeszczepu skóry lub leczenia antybiotykami.

Traumatyczne wydarzenia mogą również prowadzić do rozdwojenia paznokcia. Urazowe zdarzenie może spowodować rozdwojenie paznokcia w poziomie lub w pionie. Rozdwojenie paznokcia może nastąpić w wyniku samookaleczenia, np. zahaczenia paznokciem o drzwi, uszczypnięcia go pod ciężkim przedmiotem lub otarcia. Ludzie mogą również powodować uszkodzenia łożyska paznokcia poprzez ciągłe skubanie. Ciągłe skubanie może również prowadzić do infekcji grzybiczej, która może zmienić strukturę łożyska paznokcia i uczynić go słabszym.

Aby zapobiec temu schorzeniu, najlepiej odwiedzić lekarza, jeśli rozdwojony paznokieć jest poważny. On lub ona może pomóc w naprawie rozdwojonego paznokcia lub zająć się jego przyczyną. Środki stylu życia, które mogą pomóc w zapobieganiu temu schorzeniu obejmują noszenie rękawic podczas pracy z ostrymi chemikaliami i unikanie lakierów do paznokci. Jeśli jednak stan ten będzie się utrzymywał, być może trzeba będzie rozważyć zastosowanie roztworu utwardzającego paznokcie. Pomoże to uniknąć sytuacji, w której rozdwajające się paznokcie staną się przeszkodą w codziennym życiu.

Podobne treści:  Jak przedłużyć paznokcie bez użycia żelu

Onychoschizia

Jeśli jesteś stale narażony na działanie wody, Twoje paznokcie mogą w końcu popękać i rozdwoić się. Stan ten znany jest jako onychoschizia i może być spowodowany przez kilka różnych czynników. Jeśli często moczysz stopy w wodzie, istnieje większe prawdopodobieństwo, że Twoje paznokcie będą się rozdwajać. Dzieje się tak dlatego, że komórki Twoich paznokci mają w sobie zbyt dużo płynu, co sprawia, że rosną zbyt szybko i nie mogą się skurczyć z powrotem do normalnego rozmiaru. Istnieje jednak lepszy sposób, aby zapobiec rozdwajaniu się paznokci.

Jeśli nie możesz powstrzymać rozdwajania się paznokci, najlepszym sposobem na ich naprawę jest przycięcie ich do odpowiedniej długości. Możesz również użyć kleju do paznokci lub jedwabnych chustek do paznokci aby je naprawić. Jeśli masz dużą ilość rozdwojonych paznokci, możesz chcieć odwiedzić lekarza. Jeśli rozdwojony paznokieć stanie się zbyt zły, może być konieczne założenie szwów lub usunięcie paznokcia. Następnie paznokieć zostanie ponownie przyklejony za pomocą kleju lub szwów.

Niektóre inne możliwe przyczyny rozdwojonych paznokci to łuszczyca, zaburzenia tarczycy i niedobór witamin. Czasami łuszczące się paznokcie są oznaką niskiego spożycia białka lub braku żelaza. W niektórych przypadkach rozdwojenia mogą być znakiem, że Twój organizm potrzebuje suplementów żelaza lub magnezu. Jeśli nie czujesz, że któraś z tych rzeczy jest przyczyną łamania się paznokci, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.

Niedobór jednej lub więcej witamin z grupy B może być również przyczyną rozdwajających się paznokci. Biotyna jest jedną z witamin z grupy B, która jest ważna dla zdrowego wzrostu paznokci. Chociaż nie powinieneś mieć niedoboru tej witaminy, powinieneś unikać używania ostrych lakierów do paznokci lub stosowania ostrych produktów do pielęgnacji paznokci. Stosowanie środków nawilżających i suplementów biotyny może pomóc w zapobieganiu rozdwajaniu się paznokci.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *