Mrowienie stóp – co to znaczy? Co jest przyczyną?

Mrowienie stóp – co to znaczy? Co jest przyczyną?

Jeśli masz mrowienie w stopach, być może bierzesz leki na receptę na chorobę taką jak cukrzyca lub zjawisko Raynauda. Inne przyczyny mogą obejmować zwężenie kręgosłupa, zaburzenia związane z używaniem alkoholu lub infekcje. Poniżej wymieniono niektóre wspólne leki, które mogą powodować ten stan. Aby dowiedzieć się więcej, czytaj dalej. Objawy każdego z tych schorzeń są różne. Niektórzy ludzie doświadczają tego stanu tylko od czasu do czasu, podczas gdy inni mogą mieć go przez tygodnie lub miesiące w tym samym czasie.

Zjawisko Raynauda

Osoby z rodzinną historią zjawiska Raynauda są bardziej narażone na ten stan. Chociaż przyczyna nie jest znana, niektóre badania sugerują, że estrogen może być czynnikiem przyczyniającym się do tego zjawiska. Niektóre choroby, takie jak toczeń, mogą również powodować to zaburzenie. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia, czy masz to zaburzenie.

Objawy fenomenu Raynauda obejmują zaczerwienienie, pulsowanie i drętwienie – Cytat reprezentuje spostrzeżenia ekspertów portalu jakpodlaczyc.pl. Mogą one trwać przez kilka minut lub godzin, w zależności od tego, jak poważny jest atak. Twój lekarz spojrzy na historię medyczną i wykona badanie fizyczne, aby wykluczyć wszelkie choroby leżące u podstaw. Chociaż objawy fenomenu Raynauda są często nieistotne, mogą być sygnałem ostrzegawczym, że coś jest nie tak.

Opcje leczenia choroby Raynauda obejmują przyjmowanie leków w celu rozluźnienia naczyń krwionośnych. Pacjenci mogą również nosić samonagrzewające się skarpety lub rękawiczki, które mogą pomóc im utrzymać ciepło. Jeśli te metody nie działają, lekarz może przepisać lek na receptę, aby zmniejszyć objawy. Unikanie wyzwalaczy, które powodują ataki Raynauda jest najlepszym sposobem radzenia sobie z tym stanem. Noszenie ciepłego płaszcza i noszenie mitenek to doskonały sposób na zapobieganie objawom. Podczas ekstremalnie zimnej pogody osoby z tym schorzeniem powinny unikać gwałtownych zmian temperatury.

Diagnoza fenomenu Raynauda może stanowić wyzwanie. Chociaż objawy zaburzenia mogą wydawać się zaskakujące, lekarz często może postawić diagnozę na podstawie objawów i wyników badań. Testy te mogą rozróżnić pierwotną i wtórną formę schorzenia. Lekarz może pobrać próbkę krwi, aby określić, czy pacjent ma to schorzenie.

Zwężenie kręgosłupa

Jeśli doświadczasz mrowienia stóp lub innych objawów neurologicznych, możesz mieć zwężenie kręgosłupa. Twój lekarz może zalecić pewne opcje leczenia, w tym operację. W rzadkich przypadkach, stan ten może być leczony niechirurgicznie. Zwężenie kręgosłupa to stan, w którym rdzeń kręgowy i nerwy są uciskane, powodując ból i trudności w chodzeniu. Inne objawy stenozy kręgosłupa to problemy z funkcjami seksualnymi i kontrolą jelit.

Podobne treści:  Zabieg pedicure dla stóp - co daje?

Pani/Pana mrowienie i drętwienie może być oznaką innego zaburzenia, takiego jak rwa kulszowa, lub uciśniętego nerwu. Jeśli mrowienie lub drętwienie stóp jest uciążliwe, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Chociaż jest mało prawdopodobne, aby uciskany nerw w szyi powodował brak równowagi w chodzie, stan ten może utrudniać chodzenie, a nawet powodować potknięcia.

Oprócz mrowienia stóp i drętwienia, pacjenci ze zwężeniem kręgosłupa mogą również doświadczać bólu i osłabienia w stopie i nodze. Ból podczas stania i chodzenia to częste objawy stenozy kręgosłupa. Ostatecznie, możesz stracić zdolność do kontrolowania swojego pęcherza i wypróżnień. Leczenie chirurgiczne jest dostępne, aby złagodzić ból i drętwienie. Chociaż operacja nie leczy choroby, może pomóc złagodzić objawy, takie jak drętwienie stóp. W niektórych przypadkach pacjenci mogą odczuwać mrowienie i ból podczas chodzenia lub leżenia.

Ból nogi może być również spowodowany uciskiem nerwów kręgosłupa lędźwiowego. Pacjenci z tym schorzeniem często odczuwają ból w jednej lub obu nogach. Może on rozpocząć się jako tępy ból w dolnej części pleców, który promieniuje w dół nogi. Ból nerwów może być również obecny w stopach. W ciężkich przypadkach, pacjenci mogą również doświadczyć osłabienia w jednej lub obu nogach. Czasami ból może pojawiać się i znikać, w zależności od tego, jak dużo aktywności wykonuje osoba cierpiąca.

Cukrzyca

Jeśli doświadczasz mrowienia stóp, możesz zastanawiać się, co się dzieje. Na szczęście jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc sobie złagodzić ból i uniknąć dalszych komplikacji. Jednym z najczęstszych sposobów jest wizyta u lekarza. Lekarz zbada Twoje stopy i przeprowadzi kilka testów, aby określić przyczynę mrowienia. Sprawdzi również, czy nie ma oznak uszkodzenia nerwu.

Twój lekarz prawdopodobnie wykona badanie stóp, aby wykluczyć inne schorzenia. Jeśli Twoje stopy są obolałe lub nie mają takich odczuć jak kiedyś, może to być spowodowane neuropatią, która jest częstym skutkiem ubocznym cukrzycy. Diagnoza neuropatii związanej z cukrzycą zazwyczaj obejmuje podłączenie elektrod do stóp i ciała oraz obserwowanie wysyłanych przez nie sygnałów. Pracownik służby zdrowia może następnie określić zakres uszkodzenia nerwów poprzez analizę fali oscyloskopowej.

Podobne treści:  Jak działają podkładki pod stopy?

Neuropatia cukrzycowa wpływa na nerwy w całym organizmie. Objawy mogą być różne – od ledwo odczuwalnych do ciężkich, powodujących brak tchu. Ból może pojawić się bez żadnego konkretnego bodźca. Może go również wywołać nawet prześcieradło dotykające stóp. Diabetycy muszą ściśle monitorować poziom glukozy we krwi i codziennie sprawdzać, czy ich stopy nie są uszkodzone. Pozostawienie ich bez leczenia może prowadzić do infekcji, a nawet amputacji. Mogą oni potrzebować leków przeciwbólowych, aby złagodzić dyskomfort.

Jeśli podejrzewasz, że masz cukrzycę, badanie cukru we krwi pomoże ustalić, czy to coś innego. Jeśli masz wysoki poziom cukru we krwi, lekarz zaleci przyjmowanie leków, aby go kontrolować. Cukrzycy powinni również monitorować swoje ciśnienie krwi. To pomoże im zapobiec dalszym komplikacjom. Niektóre inne objawy cukrzycy to zmiany w trawieniu, oddawaniu moczu i funkcji seksualnych. Chociaż cukrzyca nie jest poważną chorobą, ważne jest, aby zgłosić się do lekarza, jeśli zauważysz któryś z tych objawów.

Niedoczynność tarczycy

Jeśli cierpisz na mrowienie stóp i nie jesteś pewien, co jest przyczyną objawów, skonsultuj się z lekarzem. Niedoczynność tarczycy wpływa na nerwy i mięśnie w stopach, co może prowadzić do bólu stóp. Z tego powodu ważne jest, aby nosić wspierające buty. Wysokie obcasy i buty z wąskimi noskami mogą powodować obciążenie więzadeł i stawów stóp.

Jeśli odczuwasz drętwienie lub mrowienie w dłoniach i stopach, możesz mieć stan zwany neuropatią obwodową, która wpływa na nerwy w palcach i dłoniach. Inne objawy to ból, drętwienie i osłabienie w dłoniach i nadgarstkach. U niektórych pacjentów występuje również zespół cieśni nadgarstka. Jeśli jednak masz te objawy i nie jesteś pewien, powinieneś skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć inne schorzenia.

Niski poziom hormonów tarczycy powoduje uszkodzenie nerwów. Prowadzi to do mrowienia, drętwienia i bólu, co może prowadzić do plantar fasciitis – bolesnego stanu, w którym nerwy w stopach ulegają zapaleniu. Objawy mogą również prowadzić do komplikacji ciążowych. Kobiety z niedoczynnością tarczycy są bardziej narażone na poronienie, natomiast mężczyźni z tym zaburzeniem zwiększają swoje szanse na przedwczesny poród i śmierć noworodka. Stan ten może również powodować osłabienie kości, co może prowadzić do złamań.

Mrowienie stóp i dłoni może być również objawem innego stanu zdrowia, np. niedoboru witamin lub minerałów. Lekarz może zalecić zmianę diety lub przyjmowanie leków w celu usunięcia przyczyny. Leczenie może również obejmować fizykoterapię. Jednakże, jeśli doświadczasz objawów zarówno w dłoniach, jak i stopach, powinieneś natychmiast skonsultować się z lekarzem. W niektórych przypadkach, niedoczynność tarczycy może prowadzić do śpiączki.

Podobne treści:  Gdzie znajdują się receptory na stopach?

Leki

Jeśli masz mrowienie w stopach, możesz rozważyć wizytę u lekarza. Ten stan jest powszechny i istnieje kilka możliwych przyczyn. Może to być również objaw poważniejszego schorzenia, takiego jak ucisk korzenia nerwowego spowodowany chorobą obejmującą lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Lekarz może przepisać odpowiedni lek, który pomoże opanować objawy i określić najlepszy sposób leczenia.

Być może doświadczasz mrowienia i drętwienia w dolnej części stóp, ale nie jesteś pewien, co jest tego przyczyną. Może to być objaw choroby zwanej stwardnieniem rozsianym, w której układ odpornościowy atakuje część układu nerwowego. Twój lekarz przeprowadzi badanie fizyczne i zbierze obszerny wywiad medyczny. Może również zapytać Cię o Twój styl życia, miejsce pracy, nawyki społeczne i ekspozycję na toksyny. Twój lekarz może również zlecić badania krwi, aby sprawdzić, czy nie występują zaburzenia metaboliczne. Jeśli podejrzewasz zaburzenia neurologiczne, lekarz będzie również szukał przeciwciał w płynie mózgowo-rdzeniowym.

Jeśli objawy występują u Ciebie dłużej niż kilka tygodni, możesz mieć neuropatię obwodową. Ten stan wpływa na nerwy daleko od rdzenia kręgowego, i wpływa na ręce i stopy. Leczenie obejmuje medycynę ratunkową, operację, terapię fizyczną, terapię zajęciową i terapię mowy. Leczenie neuropatii obwodowej zależy od ciężkości stanu. W przypadku braku leczenia, stan może się pogorszyć i doprowadzić do powstania wrzodu na stopie. W ciężkich przypadkach może być konieczna operacja usunięcia chorej stopy.

Inną przyczyną mrowienia stóp jest ucisk rdzenia kręgowego. Stan ten jest zazwyczaj ciężki i dotyczy całego spodu stopy. Badania MRI i EMG mogą określić, czy masz kompresję rdzenia kręgowego. Jeśli masz ten stan, lekarz może przepisać leki przeciwzapalne, terapię fizyczną lub zabieg chirurgiczny, który poszerza przestrzeń między kręgami. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż kilka tygodni, należy zgłosić się do lekarza. Jeśli dolegliwości nie są związane z uciskiem nerwu, możesz mieć zespół cieśni stępu.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *