Czy istnieje łuszczyca na paznokciach? Domowe sposoby na łuszczycę paznokci

Czy istnieje łuszczyca na paznokciach? Domowe sposoby na łuszczycę paznokci

Zauważasz żółte przebarwienia na swoich paznokciach? Są to oznaki łuszczycy. Stan ten może być bolesny i może powodować pogrubienie paznokcia. Paznokieć może się również podnieść i wytworzyć pod nim pustą przestrzeń. Jeśli nie jest leczona, łuszczyca paznokci może prowadzić do infekcji, która zmienia paznokieć w ciemny kolor. Na szczęście istnieją domowe sposoby, które mogą pomóc.

Zabiegi

Istnieje szereg zabiegów na łuszczycę na paznokciach. Leki bez recepty, takie jak kortykosteroidy i aloes mogą leczyć ten stan – Informacje te zostały zebrane przez kompetentnych specjalistów serwisu Eko Konopie. Kortykosteroidy mogą być również podawane poprzez zastrzyki, które są często bardziej skuteczne niż leki miejscowe. Innym sposobem leczenia łuszczycy paznokci jest terapia światłem ultrafioletowym A.

Terapia systemowa może być odpowiednia, jeśli łuszczyca stawowa i skórna są zaangażowane. Terapia systemowa polega na przyjmowaniu leków, które oddziałują na cały organizm. Często obejmuje połączenie leków immunosupresyjnych i kremów z retinoidami. Leki te są najczęściej zalecane przez dermatologów dla umiarkowanych i ciężkich przypadków łuszczycy paznokci.

Leki miejscowe mogą być nakładane bezpośrednio na paznokcie lub mogą być wmasowywane w łożysko paznokcia. W niektórych przypadkach stosuje się supersilne sterydy miejscowe. Ponadto miejscowo można stosować kalcypotriol (analog witaminy D) i kremy z kortykosteroidami. W jednym z badań oceniano skuteczność tych leków w leczeniu łuszczycy na paznokciach. Badacze zaobserwowali, że pacjenci, którzy stosowali kalcypotriol/kortykosteroidy, byli w stanie osiągnąć 1,6-0,8 NAPSI na koniec badania.

Istnieje wiele różnych terapii dostępnych w przypadku łuszczycy na paznokciach. Najbardziej skuteczne terapie zależą od stopnia zaawansowania choroby i objawów klinicznych. Leczenie łuszczycy na paznokciach może trwać nawet sześć miesięcy, w zależności od ciężkości choroby i QoL pacjenta. Dla osób z ciężkimi przypadkami, terapie systemowe mogą być opcją.

Objawy łuszczycy na paznokciach różnią się w zależności od tego, gdzie choroba dotknęła paznokcie. Jeśli paznokieć jest dotknięty chorobą, może być odbarwiony i może pojawić się na nim łososiowa plama lub objaw kropli oleju. Może również rozwijać wżery lub czerwone plamy w paznokciu. W ciężkich przypadkach paznokcie mogą stać się kruche lub łamliwe, powodując potencjalnie bolesny stan.

Podobne treści:  Złamany paznokieć w środku - co dalej?

Aby zmierzyć nasilenie choroby i ocenić skuteczność leczenia, opracowano wskaźnik Nail Psoriasis Severity Index (NPSI). Indeks ten dzieli paznokieć na cztery kwadranty i przypisuje każdemu z nich ocenę od 0 do 4. Wyniki są sumowane w celu określenia ciężkości choroby. Niski wynik oznacza łagodną łuszczycę na paznokciach, natomiast wysoki wynik oznacza ciężką chorobę.

Przyczyny

Istnieje kilka przyczyn łuszczycy na paznokciach. U niektórych osób dochodzi do przebarwień i wybielenia paznokci. U niektórych mogą również pojawić się czerwone plamy pod paznokciem. Najcięższa choroba może doprowadzić do zapadnięcia się paznokcia. Stan ten może również prowadzić do wtórnych infekcji grzybiczych lub bakteryjnych. Badanie fizyczne może zdiagnozować łuszczycę na paznokciach.

Nieprawidłowe odżywianie może być również przyczyną tego stanu. Złe odżywianie spowoduje, że górne warstwy skóry zostaną dotknięte. Złe odżywianie spowoduje niewydolność innych układów w organizmie, co prowadzi do choroby łuszczycowej. Prawidłowa dieta powinna być zrównoważona, hipoalergiczna i wykluczać pokarmy, które mogą powodować reakcje alergiczne. Pozwoli to na zmniejszenie objawów łuszczycy na paznokciach.

Inną przyczyną łuszczycy na paznokciach jest gromadzenie się gruzu. Z czasem paznokieć oddziela się od łożyska, tworząc kieszeń, w której mogą rozwijać się bakterie. Ta kieszeń służy również jako droga dla infekcji grzybiczych, które mogą się szybko rozprzestrzeniać. Osoby z łuszczycą na paznokciach prawdopodobnie będą miały infekcje grzybicze. U jednej trzeciej pacjentów z łuszczycą paznokci rozwija się zakażenie grzybicze.

Jeśli jesteś zaniepokojony skutkami łuszczycy na paznokciach, ważne jest, aby od razu szukać leczenia. Leczenie powinno skupiać się na leczeniu choroby podstawowej, a nie tylko na tłumieniu objawów. We wczesnych stadiach stan ten nie jest bolesny, ale może prowadzić do poważnych zmian w paznokciach. W ciężkich przypadkach, stan może nawet prowadzić do utraty paznokci całkowicie. W ciężkich przypadkach choroba może nawet uniemożliwić chodzenie, ponieważ utrudnia poruszanie się.

W niektórych przypadkach, pacjenci, u których występuje łuszczyca na paznokciach, mogą szukać leczenia poprzez stosowanie kremu lub maści zawierających kapsaicynę. Należy jednak pamiętać, że maści z kapsaicyną mogą powodować podrażnienie oczu. W ciężkich przypadkach lekarze mogą podawać zastrzyki z leku adalimumab lub etanercept.

Objawy

Istnieją różne sposoby leczenia dostępne dla łuszczycy na paznokciach, w tym leki systemowe i szereg opcji kosmetycznych. Najskuteczniejszą opcją jest chirurgiczne usunięcie zmienionego zapalnie paznokcia, ale musi być ono przeprowadzone ostrożnie, aby zapobiec infekcji. Ponadto, energiczna pielęgnacja paznokci może pogorszyć stan poprzez usunięcie zanieczyszczeń znajdujących się pod paznokciem. Podobnie, lakier do paznokci może ukryć przebarwienia dotkniętego paznokcia, ale należy tego unikać przed udaniem się na kontrolę lekarską.

Podobne treści:  Jak zrobić kwadratowe paznokcie

Onycholiza powoduje oddzielenie się paznokcia od skóry, tworząc szczelinę pod paznokciem. Infekcja zaczyna się zwykle jako biała lub żółta plama na końcu paznokcia i postępuje w kierunku podstawy. Szczelina może ulec zakażeniu i stać się ciemniejsza, ponieważ bakterie kolonizują łożysko paznokcia. U niektórych osób stan ten powoduje podnoszenie się paznokcia, czemu towarzyszy ból.

U niektórych osób może wystąpić biała lub czerwona plama na łożysku paznokcia, która nazywana jest “plamą olejowo-kropelkową”. W tym miejscu może również powstać rozszerzone naczynie krwionośne, zwane krwotokiem odłamkowym. Łuszczyca na paznokciach może również powodować żółto-brązowy kolor na paznokciach. W rezultacie mogą one stać się bolesne i utrudniać poruszanie się.

Zabiegi na łuszczycę na paznokciach zwykle celują w fałdy paznokciowe i łożysko paznokcia, które są przede wszystkim odpowiedzialne za wywołanie choroby. Dzięki złagodzeniu tych tkanek, paznokcie będą rosły lepiej i będą miały mniej cech łuszczycy. Ważne jest jednak, aby skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia, jeśli doświadczasz któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów. I, oczywiście, jeśli cierpisz na łuszczycę na paznokciach, otrzymasz szczegółową listę możliwych sposobów leczenia łuszczycy na paznokciach.

Łuszczyca na paznokciach jest zazwyczaj diagnozowana poprzez badanie fizyczne i przegląd historii choroby. Żadne badania krwi ani badania obrazowe nie mogą dokładnie zdiagnozować tego schorzenia. Lekarz może również pobrać próbkę tkanki z łożyska paznokcia. Podczas biopsji, lekarz zbada powierzchnię paznokcia i zbada ją pod kątem zmian związanych z łuszczycą. Zmiany te obejmują czerwone plamy, grzbiety i poprzeczne rowki.

Domowe sposoby

Istnieje kilka domowych sposobów na łuszczycę, które możesz wypróbować. W przypadku pierwszego z nich, możesz zastosować olej kokosowy na dotknięte obszary. Najlepiej jest delikatnie wmasować olej. Po zakończeniu stosowania oleju, dokładnie opłucz paznokcie wodą. Możesz również użyć aloesu. Oba te naturalne środki są doskonałe na łuszczycę i świetnie nadają się do leczenia popękanej lub suchej skóry.

Podobne treści:  Jakie są różnice między paznokciami żelowymi a akrylowymi?

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego jest również pomocny, ponieważ zawiera właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Może być stosowany do dotkniętego obszaru dla ulgi od objawów łuszczycy paznokci. Innym naturalnym domowym środkiem na łuszczycę na paznokciach jest żel aloesowy. Możesz moczyć swoje paznokcie w żelu kilka razy w tygodniu. Pomoże to wzmocnić Twoje łożysko paznokcia i zmniejszyć objawy.

Innym domowym środkiem na łuszczycę na paznokciach jest olej kokosowy. Jest on naturalnym środkiem nawilżającym i pomoże przywrócić Twojej skórze wilgoć. Ponadto, możesz spróbować kremu z aloesem lub oleju kokosowego, który pomoże zapobiec suchości skóry. Możesz również zastosować krem, który zawiera witaminę C. Te dwa domowe sposoby na łuszczycę na paznokciach mogą pomóc złagodzić objawy i nadać paznokciom piękny nowy wygląd.

Oprócz powyższych domowych środków zaradczych, powinieneś również unikać pocierania paznokci ostrymi przedmiotami. W szczególności unikaj używania materiałów ściernych lub obcinaczek do paznokci, aby oczyścić swoje paznokcie. Może to spowodować uszkodzenie skóry i infekcje. Picking na paznokciach jest kolejnym czynnikiem ryzyka, a to tylko pogorszy objawy. Aby uniknąć uszkodzeń paznokci, zawsze należy poprosić pracownika służby zdrowia lub farmaceutę o polecenie produktów odpowiednich dla Twojego stanu. Upewnij się, że wybierasz produkty, które nie zawierają substancji zapachowych i są gęste.

Niektóre osoby mogą zdecydować się na usunięcie części paznokci chirurgicznie lub chemicznie. Chemiczne usuwanie paznokci zazwyczaj polega na nakładaniu maści na dotknięty obszar przez siedem dni. Chociaż zabiegi te są skuteczne, wyniki mogą być powolne i regeneracja nowego paznokcia może trwać od ośmiu do dwunastu miesięcy. Innym sposobem leczenia jest zastosowanie sterydów bezpośrednio na skórę pod dotkniętym paznokciem. Te zabiegi mogą działać lepiej niż maści lub kremy. Oprócz tych opcji istnieją pewne leki na receptę, które są skuteczne w przypadku łuszczycy paznokci.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *