Stłuczony paznokieć – przeczytaj zanim pójdziesz do lekarza

Stłuczony paznokieć – przeczytaj zanim pójdziesz do lekarza

Jeśli masz posiniaczony paznokieć dłużej niż jeden dzień, najlepiej od razu udaj się do lekarza. Złamany paznokieć może uszkodzić nerwy w palcach u rąk i nóg, które są ważne przy chodzeniu i staniu, a także przy podnoszeniu przedmiotów i pisaniu na klawiaturze. Im szybciej podejmiesz leczenie, tym lepiej. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o objawach, diagnozie i możliwościach leczenia.

Krwiak podpaznokciowy

Siniaki są zwykle spowodowane urazem paznokcia i mogą być bezbolesne. Krew jest uwięziona pod paznokciem. Obszar ten może wydawać się niebieski, czarny lub brązowy. Niektóre krwiaki są duże i wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. Czasami obszar ten nie jest bolesny, ale ważne jest, aby zgłosić się do lekarza, jeśli paznokieć jest przebarwiony lub zawiera dużą ilość krwi.

Podczas gdy niewielkie krwiaki podpaznokciowe zwykle goją się bez leczenia, poważne uszkodzenia łożyska paznokcia doprowadzą do złamania lub zniekształcenia paznokcia, co spowoduje trwały ciemny ślad na paznokciu. Zazwyczaj ciemny ślad zniknie w ciągu dwóch do trzech miesięcy w przypadku paznokcia, a w przypadku paznokcia u nogi zajmie to około dziewięciu miesięcy. Jednak poważne uszkodzenie łożyska paznokcia może spowodować jego pęknięcie, brak odrostu lub zniekształcenie. Najlepszym sposobem zapobiegania tego typu urazom jest natychmiastowa wizyta u lekarza.

Podobne treści:  Jaki kolor paznokci do czerwonej sukienki? Kontrastujące kolory

Stłuczony paznokieć

Jeśli masz stłuczony paznokieć, ważne jest, aby jak najszybciej udać się do lekarza. Stłuczenia paznokci są często spowodowane wypadkami. Ich gojenie może trwać miesiącami, a czasem odpadają same. Problem jest spowodowany przez stłuczony nerw, który znajduje się pod paznokciem. Jest to tak zwany krwiak podpaznokciowy. Oprócz bólu, urazy te mogą prowadzić do infekcji.

Na szczęście stan ten jest uleczalny dzięki odpowiedniemu leczeniu. Można zastosować mały otwór w paznokciu, aby umożliwić odpływ płynu, łagodząc ucisk. Z kolei duże stłuczenia mogą wymagać usunięcia paznokcia i naprawy łożyska paznokcia. W niektórych przypadkach część paznokcia może zostać usunięta i zastąpiona specjalnym klejem lub bandażem. Lekarz może również umieścić specjalny materiał na łożysku paznokcia, aby zapobiec infekcji.

Krwawienie pod paznokciem

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jeśli zauważysz plamę krwi pod paznokciem, jest natychmiastowa wizyta u lekarza. Ten objaw nazywa się krwiakiem podpaznokciowym i jest spowodowany krwawieniem pod płytką paznokcia. Jeśli występuje on regularnie, najprawdopodobniej zagoi się sam, ale jeśli zauważysz ciemną plamę, może to świadczyć o czymś innym.

Podobne treści:  Opiłowywanie paznokci na kwadrat - jak to robić poprawnie

Może Cię kusić, aby zakryć ranę, aby uniknąć bólu związanego z siniakiem pod paznokciem, ale najlepiej jest jak najszybciej odwiedzić lekarza. Zakrywanie tego typu urazu może doprowadzić do poważnego uszkodzenia palca lub paznokcia. Uzyskanie leczenia od razu da Ci natychmiastową ulgę w bólu, a także zapobiegnie wszelkim przyszłym problemom.

Opcje leczenia

Spośród różnych opcji leczenia stłuczonego paznokcia u nogi, należy najpierw skonsultować się z lekarzem. Lekarz zbada paznokieć i wykona zdjęcia rentgenowskie, aby wykluczyć złamanie kości. Następnie wyjaśni Państwu dostępne możliwości leczenia stłuczonego paznokcia. Jeśli masz stłuczony paznokieć, nie powinieneś nosić ciasnych butów przez kilka dni. Ponadto należy unikać zbyt forsownych zajęć, dopóki uraz się nie zagoi.

Chociaż objawy stłuczonego paznokcia nie zagrażają życiu, ważne jest, aby jak najszybciej zgłosić się do lekarza. W niektórych przypadkach może to nawet spowodować uszkodzenie nerwów w dotkniętym obszarze. Ponieważ nerwy, które kontrolują nasze palce u rąk i nóg znajdują się na palcach u nóg, stłuczony paznokieć może wpłynąć na naszą zdolność do chodzenia, pisania lub podnoszenia przedmiotów. Aby uniknąć długotrwałych problemów, należy koniecznie zwrócić się do lekarza, jeśli podejrzewasz u siebie stłuczony paznokieć.

Podobne treści:  Przyczyny łamliwych paznokci - poradnik kosmetyczki

Diagnoza

Posiniaczony paznokieć może nie być stanem medycznym zagrażającym życiu. Może pojawić się samoistnie, ale należy zwrócić się do lekarza, jeśli utrzymuje się dłużej niż kilka dni. Nieleczone stłuczenia paznokci mogą spowodować uszkodzenie nerwów. Nerwy w palcach rąk i nóg umożliwiają chodzenie, stanie, podnoszenie przedmiotów, pisanie i wykonywanie wielu innych czynności. Stłuczony paznokieć powinien być jak najszybciej oceniony przez lekarza.

Stłuczony paznokieć u nogi może być dość bolesny i powinieneś skonsultować się z lekarzem, jeśli sprawia Ci ból. Jeśli paznokieć został usunięty, przyłóż kompres z lodu aby zmniejszyć obrzęk. Lekarz może przeprowadzić zabieg chirurgiczny znany jako trepanacja paznokcia, podczas którego mały otwór jest wiercony przez paznokieć w celu odprowadzenia krwi. Zabieg ten może trwać do trzech dni.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *