Paznokieć podwójny – kiedy może wystąpić?

Paznokieć podwójny – kiedy może wystąpić?

Podwójny paznokieć jest częstym schorzeniem, które dotyka paznokci u stóp. Oto przegląd jego objawów, przyczyn i możliwości leczenia. Ważne jest aby pamiętać, że może on wystąpić w każdej rasie. Niemniej jednak można mu zapobiec stosując odpowiednie leczenie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Może to być wada genetyczna. W niektórych przypadkach może być spowodowany przez infekcję lub uraz. Na szczęście istnieje kilka dostępnych metod leczenia, które mogą pomóc Ci całkowicie uniknąć tego zjawiska.

Symptomy

Pacjenci prezentujący objawy podwójnego paznokcia są w wieku od pięciu do 68 lat. Zwykle zgłaszają występowanie tego schorzenia w rodzinie. W wielu przypadkach paznokieć może być tak duży jak cały paznokieć u nogi. Opcją może być chirurgiczne wycięcie. Pacjenci z tym zaburzeniem zazwyczaj doświadczają bólu i obrzęku. Leczenie zależy od rodzaju infekcji. Wycięcie jest zazwyczaj wykonywane u pacjentów z objawami. Pacjent może powrócić do normalnej aktywności fizycznej w ciągu dwóch do trzech tygodni od zabiegu.

Podobne treści:  Jakie są skutki stosowania parafiny na dłonie?

Istnieją dwa rodzaje paronychii, ostra i przewlekła. Paronychia ostra rozpoczyna się zwykle po niewielkim urazie fałdu paznokciowego. Jej skutkiem może być żółtozielona wydzielina. Nieleczona, przewlekła paronychia może trwać miesiącami, a całkowite przywrócenie płytki paznokciowej może zająć nawet rok. W międzyczasie pacjenci powinni utrzymywać swoje ręce w suchości i cieple. Powinni również unikać skubania paznokci.

Przyczyny

Istnieje kilka przyczyn podwójnego paznokcia. Objawy tego problemu mają różne nasilenie i są zależne od szerokości paznokcia i wszelkich innych anomalii stopy. W leczeniu podwójnego paznokcia lekarz może zastosować metody chirurgiczne lub niechirurgiczne sposoby leczenia. Niektórzy pacjenci mogą być w stanie wyleczyć się samodzielnie, ale inni mogą potrzebować pomocy medycznej. Ważne jest, aby znać potencjalne przyczyny tego stanu przed szukaniem leczenia. W tym artykule omówimy najczęstsze sposoby leczenia i ich powikłania.

Podwójne paznokcie są często wynikiem ostrego urazu stopy. W takich przypadkach podwójny paznokieć zwykle pozostaje niezauważony. Chociaż stan ten jest uważany za stosunkowo powszechny, konieczne są dalsze badania w celu zrozumienia jego etiologii. Jeśli zauważysz podwójny paznokieć na palcu u nogi, najlepiej skonsultuj się z lekarzem. Najlepszym sposobem na uzyskanie dokładnej diagnozy jest wizyta u dermatologa. Jeśli stan nie ulegnie poprawie, można spróbować zabiegu chirurgicznego.

Podobne treści:  Maść na wrastający paznokieć - jaką stosować?

Leczenie

Podwójny paznokieć może rozwinąć się w środkowym palcu, jest to stan, który jest rzadki, ale zdarza się. Stan ten jest dziedziczony autosomalnie dominująco i różni się w swojej ekspresji. W większości przypadków powoduje ból i dyskomfort. Badanie histologiczne objawowego pacjenta wykazuje, że jednostka pomocnicza paznokcia jest krótka i mniej rozwinięta niż reszta paznokcia. Palec może być również usunięty chirurgicznie ze względów kosmetycznych, chociaż nie istnieje ostateczne leczenie tego schorzenia.

Dokładna przyczyna podwójnych paznokci u stóp nie jest znana, choć uważa się, że ma ona podłoże genetyczne. Najwcześniejszy znany przypadek odnotowano w Chinach, gdzie zaatakowano ludność Qiang. Kobieta Qiang została dźgnięta w brzuch, a dziecko wyrosło z małą blizną na palcu u nogi. Od tego czasu ten szczególny rodzaj paznokcia obserwowany jest u potomków ludzi Qiang. Schorzenie to może jednak dotyczyć wszystkich ras i grup etnicznych.

Podobne treści:  Przedłużanie paznokci bez nakładania żelu - jak wykonać?

Zapobieganie

Jeśli jesteś zaniepokojony rozwojem podwójnego paznokcia, ważne jest abyś wiedział co zrobić aby temu zapobiec. Podczas gdy paznokieć, który uległ rozdwojeniu lub zrogowaceniu nie jest niebezpieczny, jest on objawem stanu znanego jako ostra paronychia. U tych pacjentów zaleca się stosowanie małego gąbki o podwójnym działaniu w celu zmniejszenia paznokcia. Jeśli ten zabieg nie przyniesie rezultatu, można nałożyć na palec bandaż, aby zapobiec jego dalszemu rozdwajaniu.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *