Objawy zielonej bakterii na paznokciach – jak rozpoznać?

Objawy zielonej bakterii na paznokciach – jak rozpoznać?

Istnieje kilka różnych objawów zielonej bakterii na paznokciach. Jednym z pierwszych objawów jest oddzielenie się paznokcia od łożyska. Bakteria, która powoduje zielone lub czarne przebarwienia na płytce paznokcia to Pseudomonas. Może ona rozprzestrzeniać się na inne części ciała. Kilka zdjęć pokazuje objawy zielonej bakterii na paznokciach. Aby leczyć zielone paznokcie, możesz użyć środka czyszczącego, który nie zawiera emolientów. Alternatywą dla alkoholu do wcierania jest ocet, biały ocet, rozcieńczony roztwór wybielacza chlorowego, olejek z drzewa herbacianego, nadtlenek wodoru.

Pseudomonas powoduje niebiesko-zielone lub czarne przebarwienia na płytce paznokcia

Pomimo powszechnego wyglądu, zielone paznokcie nie są spowodowane przez pleśnie lub grzyby. Powoduje je bakteria o nazwie Pseudomonas aeruginosa. Wzrost bakterii nie jest trwały, ponieważ płytka paznokciowa i łożysko nie są wykonane z tego samego materiału. Bakteria może rozwijać się zarówno na naturalnym paznokciu, jak i na łożysku, a w zaawansowanym stadium paznokcie przybierają zielony lub czarny kolor.

33-letnia kobieta zgłosiła się z różnymi odcieniami zielonego przebarwienia na wielu paznokciach. Swoje objawy przypisywała używaniu pieluch. Jednakże posiew zeskrobin z podpaznokci wykazał obecność organizmów drożdżopodobnych. Natomiast w hodowli materiału kazuistycznego spod płytki paznokciowej wyhodowano Candida albicans.

Podobne treści:  Odżywka do paznokci - ranking kosmetyków na 2022 rok

Powoduje on oddzielenie paznokcia od łożyska

Istnieje kilka czynników zwiększających ryzyko rozwoju zielonych paznokci, w tym regularny manicure, długotrwały kontakt z paznokciem oraz urazy paznokcia. Osoby, które uprawiają sporty ekstremalne, takie jak piłkarze, lub które mają osłabione bariery do łożyska paznokcia, są w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju tego stanu. Chociaż może się to wydawać trudne do zdiagnozowania indywidualnie, opcje leczenia obejmują antybiotyki i kremy miejscowe.

Jedną z najczęstszych przyczyn oddzielonych paznokci jest Pseudomonas aeruginosa, rodzaj bakterii w kształcie pręta. Pseudomonas aeruginosa rozwija się w wilgotnym środowisku, w tym w przestrzeni pomiędzy naturalną płytką paznokcia a sztucznym wzmocnieniem paznokcia. Kiedy paznokcie oddzielają się od łożyska, w tej przestrzeni może gromadzić się wilgoć i zanieczyszczenia, co umożliwia rozwój zielonej bakterii.

Może rozprzestrzeniać się na inne części ciała

Jednym z najczęstszych objawów zakażenia paznokci jest zielona narośl na paznokciu. Jest to spowodowane rodzajem bakterii zwanej pseudomonas, która żyje na paznokciu. Jest to powszechny produkt uboczny infekcji i jest zwykle związany z paznokciami, ale może również zainfekować inne części ciała. Ze względu na duże rozpowszechnienie w środowisku, bakteria ta może rozprzestrzeniać się na inne części ciała.

Podobne treści:  Manicure z użyciem frezarki - przeczytaj przed wizytą

Często spowodowane zakażeniem bakterią Pseudomonas aeruginosa, zielone paznokcie mogą być oznaką innych infekcji. Bakterie te mogą powodować stan znany jako zespół zielonych paznokci. Bakterie te powodują odbarwienie paznokcia, ponieważ wytwarzają pigment zwany pikocyjaniną. Pigment ten powoduje, że paznokieć wydaje się zielony. W skrajnych przypadkach, stan ten może rozprzestrzenić się na inne obszary ciała.

Symptomy

Wiele różnych gatunków grzybów i bakterii może powodować zielone plamy na paznokciach, w tym Pseudomonas aeruginosa. Chociaż możliwe jest, że każdy z tych organizmów może być odpowiedzialny za zielone paznokcie, bardziej prawdopodobne jest, że odpowiedzialna jest za to współzakażenie. Pseudomonas aeruginosa wytwarza piocjaninę, pigment, który sprawia, że paznokieć staje się zielony lub ciemnozielony.

Pseudomonas aeruginosa jest najczęstszym patogenem odpowiedzialnym za bakteryjne zakażenia paznokci. Choroba ta charakteryzuje się zielonym przebarwieniem paznokci, które znajduje się pod paznokciami i nie znika po ich umyciu. Może dotyczyć zarówno paznokci u rąk jak i u nóg i jest zazwyczaj bezbolesna, choć może powodować obrzęk i tkliwość wokół paznokcia.

Podobne treści:  Jak podolog może pomóc w przypadku wrastających paznokci

Leczenie

Jeśli masz zieloną plamę na paznokciu, możesz mieć do czynienia z infekcją bakteryjną zwaną pseudomonas. Bakteria ta rozwija się w naturalnej płytce paznokcia, która nie zapewnia jej zrównoważonego środowiska do wzrostu. Zielone plamy na paznokciach mogą pojawić się nawet wtedy, gdy nie stosujesz preparatów wzmacniających paznokcie. W takich przypadkach, aby odsłonić bakterie, należy naruszyć skórę pod płytką paznokcia.

Innym częstym objawem infekcji grzybiczej jest biała lub żółta plama pod paznokciem. Aby stwierdzić, czy masz ten stan, powinieneś odwiedzić dermatologa i zostać przetestowany pod kątem grzyba. Pozostawiony bez leczenia, stan ten może prowadzić do bólu i dyskomfortu, a także trwałego oszpecenia palca. Jeśli nie jesteś w stanie znaleźć leczenia tego schorzenia na własną rękę, możesz zastosować leki na receptę, jednak mogą one powodować szereg niepożądanych skutków ubocznych.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *