Jak spowolnić proces siwienia włosów – kilka wskazówek

Jak spowolnić proces siwienia włosów – kilka wskazówek

Zarządzanie stresem jest kluczowym elementem w zapobieganiu przedwczesnemu siwieniu włosów. Możesz stosować techniki takie jak medytacja, uważność, głębokie oddychanie, joga lub ćwiczenia oddechowe, aby zmniejszyć poziom stresu. Aby spowolnić proces siwienia, należy jeść pokarmy o wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, takich jak witamina C, witamina E i karotenoidy. Dodatkowo, powinnaś przyjmować codziennie multiwitaminę, która dostarcza niezbędnych witamin i minerałów dla zdrowych włosów. Witamina B12 i wapń są ważne dla zapobiegania przedwczesnemu siwieniu.

Witamina B5 odwraca siwienie włosów

Jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnego siwienia jest niedobór witaminy B12. Wysoki poziom homocysteiny we krwi prowadzi do produkcji nadtlenku wodoru, który wybiela włosy i powoduje ich siwienie. Zwiększając ilość witaminy B12 w swojej diecie, możesz pomóc spowolnić proces siwienia. Jeśli obawiasz się przedwczesnego siwienia, możesz również przyjmować suplement witaminy B12, aby mu zapobiec. Dzienna dawka 2,4 mcg jest zalecana dla większości dorosłych.

Podczas gdy ten suplement może pomóc spowolnić proces starzenia, nie jest to niezawodny sposób na zapobieganie przedwczesnemu siwieniu. Brakuje powtarzalnych danych, aby poprzeć to twierdzenie. Ostatecznie, odwrócenie siwienia włosów może wymagać bardziej złożonego podejścia. W międzyczasie możesz spróbować zastosować niektóre z tych wskazówek, aby poprawić zdrowie swoich włosów. Możesz również spróbować wmasować olej emu w skórę głowy, aby pomóc w odmłodzeniu mieszków włosowych i komórek produkujących pigment.

Podobne treści:  Botox na włosy - co daje?

Zmiany w stylu życia

Genetyka odgrywa dużą rolę w kolorze włosów i ich siwieniu. W jednym z ostatnich badań naukowcy zidentyfikowali gen IRF4 jako winowajcę. Same geny nie są w stanie kontrolować koloru włosów, ale mogą wpływać na tempo siwienia. Wprowadzając zmiany w stylu życia, możesz spowolnić proces siwienia. W tym artykule przedstawimy kilka najskuteczniejszych metod zapobiegania i spowalniania siwienia włosów.

Chociaż siwienie jest procesem naturalnym i nieuniknionym, niektórzy ludzie zaczynają siwieć znacznie wcześniej niż zwykle. Stosowanie kosmetyków przeciwstarzeniowych może zwiększyć niepokój związany ze starzeniem się i doprowadzić do przedwczesnego siwienia. Nie jest rzadkością, że włosy zaczynają siwieć już w wieku 20 lat. Choć jest to norma, kobiety mogą zdecydować się na zmianę stylu życia, aby spowolnić proces siwienia. Wprowadzając kilka z tych zmian stylu życia, możesz znacznie zmniejszyć tempo siwienia.

Dieta

Zdrowa dieta jest skutecznym sposobem na spowolnienie procesu siwienia. Dostarcza ona organizmowi składników odżywczych, witamin i minerałów, których potrzebuje do produkcji zdrowych komórek włosów. Spożywaj różnorodne zielone warzywa liściaste, kolorowe owoce oraz orzechy i nasiona. Pokarmy te są bogate we flawonoidy, które spowalniają siwienie włosów. Flawonoidy znajdują się w dużych ilościach w kolorowych owocach, warzywach i ciemnej czekoladzie. Dodatkowo można je znaleźć w ziołach i cebuli.

Podobne treści:  Kręcenie włosów domowymi metodami - poradnik

Fundacja LiveStrong zaleca stosowanie diety bogatej w witaminę B-12 i witaminę E. Inne produkty zawierające witaminę B12 to brokuły, szpinak i brukselka. Nasiona słonecznika są bogate w witaminę B6, folian i inne minerały. Ponadto, pij dużo wody, aby pomóc wchłonąć witaminy i minerały znajdujące się w tych pokarmach. Unikaj jednak spożywania zbyt dużej ilości śmieciowego jedzenia, kawy i cukru. Pozbawiają one organizm niezbędnych składników odżywczych i zwiększają ryzyko przedwczesnego siwienia.

Stres

W jednym z ostatnich badań stwierdzono, że stres może faktycznie spowolnić proces siwienia włosów. Naukowcy przeprowadzili eksperymenty na myszach pod wpływem trzech różnych rodzajów stresu. Stres zmniejszył liczbę komórek macierzystych melanocytów, kluczowego czynnika w procesie siwienia włosów. Jednak stres osłabił również układ odpornościowy, co sprawiło, że niektóre myszy posiwiały przed ukończeniem 30 roku życia. Sugeruje to, że inne czynniki, takie jak starzenie się, mogą odgrywać większą rolę w tym procesie.

Chociaż zmniejszenie stresu nie zapobiegnie siwieniu, może zdecydowanie spowolnić ten proces. Niektóre badania sugerują, że stres może nawet zapobiegać siwieniu włosów u osób w średnim wieku, ponieważ został powiązany z podwyższonym poziomem kortyzolu, hormonu produkowanego przez współczulny układ nerwowy. Kiedy jesteśmy zestresowani, zakończenia nerwowe komórek macierzystych mieszków włosowych wytwarzają adrenalinę, która je aktywuje. Te komórki macierzyste migrują do wyższych rejonów skóry, gdzie obumierają.

Podobne treści:  Układanie włosów kręconych - kilka wskazówek

Trwałe farby

Stosowanie trwałej farby do włosów może opóźnić proces siwienia. Jednak musi być ona stosowana regularnie, ponieważ siwe włosy stają się odporne na farbę. Poza tym, że jest to drogie, może być również frustrujące i mylące. Oto kilka wskazówek, jak opóźnić proces siwienia:

Po pierwsze, zawsze myj włosy przed farbowaniem. Barwnik nie może wniknąć, jeśli włosy są brudne. Dlatego należy odczekać co najmniej 12 godzin przed farbowaniem włosów. Nie należy również myć włosów szamponem bezpośrednio po farbowaniu. Jeśli musisz umyć włosy, pamiętaj, aby używać zimnej wody. Pomoże to zachować kolor włosów na dłużej. Staraj się też myć włosy rzadziej. Codzienne mycie włosów pozbawia je olejków i kolorów. Zamiast tego, spróbuj zainwestować w suchy szampon.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *