Haluksy na stopach – leczenie inwazyjne krok po kroku

Haluksy na stopach – leczenie inwazyjne krok po kroku

Objawowe leczenie haluksów na stopach może obejmować zastrzyki wewnątrzstawowe, cheilektomię, osteotomię Moberga oraz artroplastykę. Wczesne leczenie jest kluczowe dla uniknięcia operacji i innych bardziej inwazyjnych procedur. Pierwszym krokiem w leczeniu haluksów na stopach jest określenie rodzaju dolegliwości i zasięgnięcie porady lekarza specjalizującego się w tym schorzeniu.

Zastrzyki wewnątrzstawowe

Leczenie haluksa sztywnego można osiągnąć na kilka sposobów, od postępowania niechirurgicznego po interwencje chirurgiczne. We wczesnych stadiach choroby, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne mogą złagodzić objawy. W cięższych przypadkach chirurg może wykonać artroplastykę halluksów, która polega na zespoleniu stawu dużego palca. W tej procedurze, uszkodzona chrząstka jest usuwana i mocowana za pomocą płytek i śrub. Zabieg ten pomaga złagodzić ból i zmniejszyć ograniczenia w ruchu dużego palca.

Badanie fizyczne może określić, czy masz hallux rigidus. Chirurg ortopeda zajmujący się stopą i stawem skokowym może zbadać staw MTP, aby określić stopień zaawansowania choroby i czy występują u Ciebie ostrogi kostne. Zdjęcia rentgenowskie są również przydatne w określeniu lokalizacji ostróg kostnych i stopnia zwyrodnienia stawu. Zdjęcie rentgenowskie stóp najlepiej wykonywać przy obciążeniu stopy. Rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa zazwyczaj nie są konieczne.

Podobne treści:  Maść na opuchnięte stopy - czy pomaga?

Cheilektomia

Chociaż fuzja jest powszechną opcją dla ciężkich postaci hallux rigidus, wielu pacjentów niechętnie poddaje się inwazyjnemu leczeniu. Cheilektomia, minimalnie inwazyjna operacja, oferuje kilka zalet w porównaniu z innymi metodami niszczenia stawów. Metoda ta jest bezpiecznym i skutecznym sposobem leczenia hallux rigidus. W przeciwieństwie do fuzji, cheilektomia nie wymaga metalowych implantów i może zapewnić natychmiastową ulgę.

Przed poddaniem się operacji lekarz dokładnie wyjaśni etapy zabiegu. Wyjaśni również możliwe powikłania. Następnie pacjent spotka się z anestezjologiem, który określi, czy operacja będzie wiązała się z jakimkolwiek ryzykiem, czy też nie. W zależności od stopnia zaawansowania problemu, zabieg może zostać przeprowadzony tego samego dnia, co wstępne badanie. Wykonanie cheilektomii jest sprawdzoną na całym świecie operacją w przypadku hallux valgus. Ortopedyczna Gelenk-Klinik w Berlinie, Niemcy, oferuje ten zabieg swoim pacjentom.

Osteotomia Moberga

Osteotomia Moberga to grzbietowa zamykająca osteotomia klinowa paliczka bliższego, zabieg chirurgiczny poprawiający zgięcie grzbietowe i zmniejszający zgięcie podeszwowe u pacjentów z hallux rigidusem stopnia 2 i 3. Zabieg ten może być wykonany metodą otwartą lub MIS. Obejmuje on fiksację przy użyciu zszywki nitinolowej DynaNite (r), śrub Arthrex Compression FT i PT.

Podobne treści:  Objawy grzybicy stóp - przeczytaj przed wizytą u specjalisty

Staw międzypaliczkowy halluksa jest dokładnie badany podczas operacji, aby upewnić się, że nie ma żadnych problemów. Chirurg powinien unikać łączenia stawów MTP i IP. Zapobiega to nieprawidłowym wzorcom chodu po operacji. W rzadkich przypadkach może być wykonana osteotomia akinowa w celu skorygowania paliczka, który jest przesunięty przed stawem śródstopno-paliczkowym.

Artroplastyka

W ostatniej dekadzie coraz powszechniejsze stają się małoinwazyjne metody chirurgiczne. Procedury te są zwykle mniej inwazyjne i powodują mniejszy uraz tkanek miękkich. Operacja haluksów jest doskonałym wyborem dla pacjentów, którzy chcą mieć minimalnie inwazyjną operację, ale nie chcą poddawać się dużemu nacięciu. Jeśli rozważasz operację na ten stan, oto kilka rzeczy do rozważenia.

Jedną z inwazyjnych metod leczenia haluksów na stopach jest operacja. Procedura ta polega na przecięciu grzbietowej kości cheilus i repozycjonowaniu jej w bardziej prawidłową pozycję. Jednakże, procedura ta nie eliminuje podstawowych przyczyn problemu. Zamiast tego koryguje ustawienie dużego palca, zachowując mięsień i ścięgna flexor hallucis brevis.

Podobne treści:  Krem na popękane stopy - stosuj z rozwagą

Leczenie niechirurgiczne

Objawy haluksów na stopach różnią się w zależności od osoby, ale zwykle łatwiej jest je leczyć, jeśli zostaną wcześnie złapane. Pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza, który sprawdzi zakres ruchu stawu i poszuka ostróg kostnych. Jeśli występują ostrogi kostne, konieczne będzie wykonanie zdjęcia rentgenowskiego w celu określenia ich wielkości i lokalizacji. Zdjęcie rentgenowskie najlepiej wykonać w obuwiu i przy obciążeniu chorej stopy. Rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa są rzadko potrzebne.

Niechirurgiczne opcje leczenia obejmują środki przeciwbólowe, okłady z lodu i podparcie łuku. W ciężkich przypadkach może być zalecana operacja. Operacja może obejmować wymianę kości dużego palca lub usunięcie ostróg kostnych. Procedura ta może być bolesna, ale może poprawić funkcję i zmniejszyć ból u większości pacjentów. Leczenie niechirurgiczne może również zapobiec pogorszeniu się haluksa lub konieczności przeprowadzenia operacji. Możesz chcieć wypróbować kilka różnych metod, zanim zdecydujesz się na operację.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *