Kiedy stosuje się maści sterydowe na skórę?

Kiedy stosuje się maści sterydowe na skórę?

Maści sterydowe są powszechnym sposobem leczenia stanów zapalnych skóry. Zazwyczaj stosuje się je na zmienioną zapalnie skórę raz lub dwa razy dziennie. Zamiast nakładać maść na całe ciało, najlepiej jest nałożyć niewielką ilość na dany obszar i wcierać ją aż do zniknięcia. Po zakończeniu należy dokładnie umyć ręce, aby zapobiec wszelkim skutkom ubocznym.

Częste skutki uboczne

Miejscowe maści sterydowe są powszechnie stosowane w celu zmniejszenia stanu zapalnego. Jednak długotrwałe stosowanie może prowadzić do skutków ubocznych, w tym zwiększonego ryzyka reakcji alergicznych i uszkodzenia skóry. Działania niepożądane związane z miejscowymi sterydami obejmują zaczerwienienie, ścieńczenie skóry, łatwe powstawanie siniaków, rozstępy i rozszerzenie powierzchniowych naczyń krwionośnych – Sekcja jest rezultatem analizy redakcyjnej portalu https://ogrodyzimowe24h.pl. Niektóre maści sterydowe są również toksyczne dla narządów wewnętrznych. Te kremy i maści steroidowe zawierają duże stężenia substancji chemicznej znanej jako dihydrokortyzon.

Maści te są zwykle stosowane raz lub dwa razy na dobę. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy nałożyć niewielką ilość na obszar skóry objęty stanem zapalnym. Należy unikać nakładania kremu liberalnie na całe ciało. Należy go wmasować w skórę aż do wchłonięcia. Zawsze należy umyć ręce po użyciu miejscowych produktów sterydowych. Ponadto, nadmierne stosowanie miejscowego sterydu może powodować zaćmę i jaskrę.

Miejscowe maści sterydowe są dostępne w różnych mocach. Na przykład łagodniejsze maści sterydowe należy stosować na twarz, natomiast umiarkowanie silniejsze maści sterydowe należy stosować tylko na obszary o grubszej skórze, takie jak ręce i nogi. Gruba skóra na dłoniach i podeszwach stóp wymaga zwykle bardzo silnych maści sterydowych. Kurs leczenia może trwać od siedmiu do czternastu dni. Jeśli zapalenie nie ustępuje, może utrzymywać się przez długi czas, sprawiając dziecku dyskomfort.

Oprócz trądziku, miejscowe maści sterydowe mogą spowodować ustąpienie dyskotekowych zmian skórnych. W niektórych przypadkach jest to spowodowane utratą kolagenu podtrzymującego wokół naczyń krwionośnych. W przeciwieństwie jednak do sterydów ogólnoustrojowych, miejscowe maści sterydowe na skórę mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju dyskoidalnych zmian skórnych.

Sterydy miejscowe mogą powodować wiele działań niepożądanych, w tym nudności i wymioty. Miejscowe maści steroidowe są zwykle stosowane tylko raz lub dwa razy dziennie i są uważane za bezpieczniejsze przy krótkotrwałym stosowaniu. Jednak, gdy konieczne jest wielokrotne stosowanie, maści sterydowe mogą powodować poważniejsze skutki uboczne niż pomagają w łagodzeniu objawów.

Podobne treści:  Jakich produktów używać do profesjonalnego oczyszczania skóry głowy

Bezpieczeństwo

Maści sterydowe są nakładane na skórę raz lub dwa razy dziennie. Aby określić prawidłową dawkę, należy nałożyć niewielką ilość na obszar objęty chorobą. Nigdy nie nakładaj więcej niż jest to potrzebne. Może być konieczne nałożenie kremu lub maści na większą powierzchnię. Należy pamiętać o dokładnym umyciu rąk po aplikacji. Sterydy miejscowe są bezpieczne do stosowania w czasie ciąży. Dawkowanie dla dzieci i dorosłych jest inne, ale łagodne sterydy miejscowe są zazwyczaj bezpieczne.

Sterydy miejscowe mają różne siły działania, a niektóre powinny być stosowane tylko na skórę. Ponieważ sterydy miejscowe mogą różnić się siłą działania, można je podzielić na łagodne, umiarkowane, silne i bardzo silne. Hydrokortyzon krem 1% jest łagodnym sterydem miejscowym. Silny steryd jest bardziej narażony na skutki uboczne, dlatego przed jego użyciem najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Maści sterydowe są często przepisywane na skórę, szczególnie dla dzieci. Chociaż są one ogólnie bezpieczne, niektórzy ludzie nadal mają obawy. Rodzice, którzy rozważają stosowanie sterydów, powinni zasięgnąć porady lekarza dermatologa. Chociaż nie zaleca się stosowania kremów sterydowych na skórę u dzieci poniżej drugiego roku życia, wiele badań wskazuje, że mogą one powodować istotne skutki uboczne.

Sterydy miejscowe są powszechnie przepisywane przez dermatologów w celu leczenia różnych schorzeń na skórze. Chociaż mogą być przydatne, niosą ze sobą również wiele działań niepożądanych, w tym związanych z długotrwałym stosowaniem i powtarzaniem krótkich kursów silniejszych sterydów. Sterydy miejscowe są najbardziej skuteczne przy krótkotrwałym stosowaniu i powinny być indywidualnie dobrane do danego schorzenia. Pomimo możliwości wystąpienia działań niepożądanych, sterydy miejscowe są nadal stosunkowo bezpieczną opcją leczenia niektórych chorób skóry.

Podczas gdy wiele zagrożeń związanych z miejscowymi sterydami jest niewielkich, nadal stanowią one istotne ryzyko dla dzieci. Ze względu na duży stosunek powierzchni do masy ciała niemowlęta są szczególnie podatne na działania niepożądane. Jeśli zapalenie nie ustępuje, może to pozostawić dziecko w ciężkim stanie przez długi czas. Również wiele miejscowych maści sterydowych zawiera silny steryd i może powodować działania niepożądane, gdy są stosowane nieprawidłowo.

Podobne treści:  Koreańska procedura oczyszczania skóry twarzy - jak to wygląda?

Skuteczność

Miejscowe sterydy mogą być skuteczne w leczeniu różnych chorób skóry, ale ich stosowanie powinno być ograniczone do obszaru, na którym występuje schorzenie. W zależności od ciężkości schorzenia, słabsze sterydy mogą być stosowane na większe obszary, natomiast umiarkowane lub silne sterydy powinny być zarezerwowane dla małych obszarów lub do krótkotrwałego stosowania. W leczeniu długoterminowym nie należy stosować bardzo silnych sterydów, ponieważ może to zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Kortykosteroidy miejscowe są stosowane od ponad 60 lat w leczeniu zapalnych chorób skóry i są na ogół skuteczne w tłumieniu objawów choroby. Ich skuteczność jest jednak ograniczona, a próby zwiększenia ich siły działania wiązały się z nasileniem działań niepożądanych. Z tego powodu ich stosowanie powinno być ograniczone i selektywne, z zachowaniem ostrożności, zwłaszcza u dzieci. Ponadto nie powinny być stosowane częściej niż jest to konieczne w leczeniu wyprysku.

Ilość powierzchni skóry jest również czynnikiem wpływającym na ryzyko wchłaniania ogólnoustrojowego. Skóra, która jest cienka i zmieniona zapalnie jest bardziej podatna na wchłanianie. Ponadto steroidy mogą zwiększać ryzyko wystąpienia działań ogólnoustrojowych, do których należą: alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, pokrzywka, granuloma gluteale infantum i trądzik różowaty. W niektórych przypadkach steroidy mogą powodować ścieńczenie skóry, które może się cofnąć w ciągu czterech tygodni po zaprzestaniu leczenia.

Pomimo tego ryzyka, miejscowe steroidy są ważnymi lekami w zapalnych chorobach skóry i zapaleniu skóry. Aby uniknąć niepożądanych skutków ubocznych, należy stosować słabsze preparaty i tylko wtedy, gdy stan zapalny jest bardzo silny. Siła działania każdej cząsteczki steroidu różni się w zależności od miejsca na ciele. Jeśli cząsteczka steroidu jest silniejsza, może być lepszym wyborem dla danej choroby.

Miejscowe leki steroidowe są zwykle dostarczane w kremach, żelach lub maściach. Chociaż mają one mniej tłuste właściwości niż lotiony i maści, są lepsze w przypadku zmian suchych lub sączących się. Mogą być jednak mniej skuteczne w przypadku stanów zapalnych skóry głowy i nie powinny być stosowane przez dłuższy czas. Najczęściej stosowanymi na skórę sterydami są hydrokortyzon i propionian klobetazolu.

Podobne treści:  Mezoterapia igłowa - czym jest ten zabieg - kiedy zalecany?

Działania niepożądane maści sterydowych

Chociaż miejscowe maści sterydowe są bezpieczne w użyciu, nie są odpowiednie dla wszystkich rodzajów skóry. Maści sterydowe o wysokiej sile działania częściej powodują działania niepożądane, zwłaszcza jeśli masz wrażliwą skórę. Niezależnie od rodzaju sterydu, który wybierzesz, przed jego użyciem koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Oto kilka środków ostrożności, które powinieneś podjąć podczas stosowania tego leczenia:

Sterydy stosowane miejscowo mogą dostać się do krwiobiegu. Jednak niewielkie ilości nie powodują znaczących skutków ubocznych. Jednak duże dawki miejscowych maści sterydowych mogą powodować problemy ze wzrostem u dzieci. Dlatego dzieci powinny być ściśle monitorowane pod kątem wzrostu. W rzadkich przypadkach wysoki poziom hormonów może spowodować rzadki problem zwany zespołem Cushinga. Pełna lista możliwych działań niepożądanych maści steroidowych jest dostępna w etykiecie.

Najczęstsze działania niepożądane miejscowych kremów steroidowych dotyczą skóry. Mogą one obejmować swędzenie, pieczenie i wysypkę przypominającą trądzik. Inne częste działania niepożądane to czerwone pajączki, nadmierne owłosienie i ścieńczenie skóry. Mniej powszechne, ale wciąż możliwe, kremy steroidowe mogą powodować niewydolność nadnerczy, co może skutkować ciężką hipokalcemią i obrzękami.

Sterydy stosowane miejscowo są najbardziej skuteczne w przypadku wilgotnych obszarów ciała. Lotiony, podobnie jak cienkie kremy, mogą być również stosowane na owłosione obszary, takie jak skóra głowy. U osób z egzemą, miejscowe leczenie sterydami jest często stosowane, gdy skóra jest szczególnie sucha lub podrażniona. Celem leczenia jest jak najszybsze wyeliminowanie zaognienia.

Miejscowe sterydy są silnymi lekami stosowanymi do krótkotrwałego stosowania na skórę. Mogą być stosowane raz lub dwa razy dziennie i są bezpieczne w krótkoterminowym schemacie. Jednak długotrwałe stosowanie tych produktów może prowadzić do skutków ubocznych i innych komplikacji. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego problemu jest zasięgnięcie porady lekarza przed nałożeniem jakichkolwiek leków na skórę.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *