Receptory na stopach – dowiedz się, gdzie ich szukać

Receptory na stopach – dowiedz się, gdzie ich szukać

Układ czuciowy stóp obejmuje receptory dotyku i temperatury, mechanoreceptory ruchu i orientacji oraz termoreceptory ciepła obiektów dotykanych przez skórę. Różne rodzaje receptorów są skategoryzowane w zależności od ich lokalizacji na skórze. W tym artykule dowiemy się, gdzie szukać tych receptorów i jak je rozpoznawać.

Mechanoreceptywne aferenty w skórze owłosionej łydki przekazują informacje o orientacji kostki

Ostatnie badania wykazały, że mechanoreceptywne nerwy aferentne w skórze owłosionej goleni i łydki przekazują informacje o orientacji kostki. Odkrycia te mają wpływ na zrozumienie wrażliwości nerwów zaangażowanych w chodzenie, bieganie i skakanie. W szczególności, zapewniają wgląd w to, jak system sensoryczny reaguje na zmiany w orientacji kostki i związek pomiędzy aktywnością aferentną a dotykiem.

Badanie wykazało również, że aferent mechanoreceptywny w łydce ma wyższe progi siły i mniejsze pola receptywne niż aferent w bocznej granicy stopy. W badaniu stwierdzono, że aferenty mechanoreceptywne zlokalizowane w skórze owłosionej łydki mają większy odsetek receptorów SA niż te w skórze gładkiej stopy.

Mechanoreceptory czuciowe w powierzchni podeszwowej stopy

Powierzchnia podeszwowa stopy zawiera unikalne receptory haptyczne, które są niezbędne dla naszego zmysłu ruchu. Podobnie jak w przypadku dłoni, powierzchnia podeszwowa stopy jest gęsto unerwiona przez skórne receptory, które ułatwiają rozróżnianie szczegółów przestrzennych i wywołują większe reprezentacje w korze ruchowej. Powierzchnia podeszwowa stopy zawiera kilka regionów, które są szczególnie wrażliwe na stymulację sensoryczną, np. receptor SA1 w stopie. Receptor SA1 odbiera gładkość i szorstkość powierzchni podeszwowej i pomaga stabilizować stopę podczas chodzenia.

Podobne treści:  Grzybica stóp - rozpoznanie i leczenie stopy sportowca

Receptory te reagują na nieszkodliwe bodźce. Poprzednie badania wykazały, że hipotermia osłabia ich odpowiedź, natomiast podniesiona krawędź ułatwia odczuwanie od granic stabilności podstawy podparcia. Co więcej, związane z wiekiem pogorszenie wrażliwości powierzchni podeszwowej wiąże się ze zmniejszoną wydajnością kroków u starszych dorosłych. Chociaż nie znamy jeszcze dokładnych mechanizmów, które wpływają na te receptory, możemy już teraz przewidzieć, w jaki sposób przyczyniają się one do upośledzenia procesu stąpania u osób starszych.

Termoreceptory wyczuwają temperaturę obiektów dotykanych przez skórę

Termoreceptory na stopach to złożone struktury, które wykrywają temperaturę obiektów dotykanych przez skórę. Komórki te pełnią wiele funkcji i występują we wszystkich częściach ciała. Kiedy pijemy napój gazowany, skóra odczuwa kilka wrażeń. Jednym z odczuć jest to, że puszka jest zimniejsza od powietrza, a innym odczuciem jest to, że puszka jest gładka. Stopy mają wiele rodzajów mechanoreceptorów, w tym mechanoreceptory, które znajdują się w powierzchni skóry.

Podobne treści:  Zrogowacenia na stopach - popularne kosmetyki

Na skórze znajduje się łącznie osiem różnych rodzajów receptorów skórnych. Nazwa konkretnego receptora somatosensorycznego jest zaznaczona w zacienionym zielonym obszarze. Nazwa ta łączy się ze szczegółowym rysunkiem tego konkretnego receptora. Możesz kliknąć na konkretny obszar rysunku, aby dowiedzieć się więcej o tym konkretnym receptorze somatosensorycznym. Możesz dowiedzieć się więcej o każdym typie receptora na skórze odwiedzając poniższą stronę.

Adaptacja do zmiany bodźca

Ludzkie stopy zawierają wiele receptorów, które pozwalają naszemu organizmowi wyczuć zmianę bodźca. Boczna granica i przednia część stopy są obszarami krytycznymi dla tego procesu. W warunkach obciążenia to właśnie te obszary przyjmują największy ciężar. Jednak nadal nie wiemy, gdzie szukać tych receptorów. Jest to fascynujące badanie i pomoże naukowcom dowiedzieć się więcej o tym, jak nasze stopy reagują na różne bodźce.

Receptory dotyku reagują na zmiany w bodźcach. Mogą to być ciepło, zimno, ucisk lub łaskotanie. Receptory te bardzo szybko dostosowują się do zmian bodźców. Im szybciej zmienia się bodziec, tym szybciej nerwy się przystosują. Im wolniejsza reakcja, tym wolniej zareagują na nią komórki nerwowe. Jeśli jesteś ciekawy, gdzie na Twoich stopach znajdują się receptory, spróbuj spojrzeć na mapę swojej stopy.

Podobne treści:  Zabiegi upiększające stopy - ile kosztują?

Ochrona przed urazami

Informacje sensoryczne ze stóp przekazują sygnały do mózgu poprzez nerwy i mięśnie. Wiadomości te potrzebują milisekund, aby dotrzeć do mózgu, który reaguje regulacją mięśni w celu ochrony przed urazami. Ochrona stóp jest niezbędna dla dobrego samopoczucia ludzkiego organizmu. Chroni stopy przed powtarzającymi się siłami uderzenia, które występują podczas chodzenia lub biegania. Zdrowa sieć nerwowa umożliwia stopom przyswajanie i przekazywanie tych informacji sensorycznych.

Receptory wrażliwe na ból w stopach wykrywają bodźce termiczne, mechaniczne i chemiczne i przekazują te sygnały do mózgu. Wywołują one ostry lub tępy ból. Ostre sygnały bólowe zachęcają do szybkiego oddalenia się od szkodliwego bodźca, natomiast tępy ból skłania do unikania zranionego miejsca. Oba odczucia są ważne dla ochrony przed urazami. Aby chronić swoje stopy przed urazami, należy być świadomym tych receptorów i stosować obuwie ochronne oraz edukację.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *