Rekonstrukcja paznokcia – jak to zrobić – krok po kroku

Rekonstrukcja paznokcia – jak to zrobić – krok po kroku

Rekonstrukcja paznokcia to zabieg chirurgiczny polegający na zastąpieniu paznokcia u nogi. Jest on zazwyczaj konieczny, gdy łożysko paznokcia zostało całkowicie usunięte. Rekonstrukcja może trwać do jednego dnia i raczej nie trwa dłużej. Dzieje się tak dlatego, że łożysko paznokcia jest zbudowane ze skóry, która stale zrzuca i wydziela oleje. Dlatego też żywica do paznokci nie może połączyć się ze skórą. Dlatego też do założenia sztucznego paznokcia stosuje się hipoalergiczny klej.

Leczenie laserowe powoduje mniejszy ból i szybszy powrót do zdrowia

Oprócz tego, że pacjenci doświadczą mniejszego bólu i czasu rekonwalescencji, terapia laserowa ma również inne zalety. MLS Laser Therapy wykorzystuje skupione światło do energetyzowania komórek, zwiększania krążenia w kontuzjowanym obszarze i zmniejszania bólu. Terapia laserowa jest szybką, bezbolesną procedurą, która wspomaga gojenie i zmniejsza stan zapalny. Terapia ta jest bezpieczna i ma niewiele skutków ubocznych. Większość pacjentów odczuwa jedynie ciepłe, kojące uczucie, co może być wystarczające, aby uczynić ją atrakcyjną dla osób o wrażliwej skórze.

Chociaż zabieg wiąże się z pewnym ryzykiem, ma liczne zalety. W porównaniu ze standardową procedurą, chirurgia laserowa powoduje mniejszy ból i szybszy powrót do zdrowia. Ból podczas operacji jest znacznie zmniejszony, a często wymagany jest krótszy pobyt w szpitalu. Zabieg laserowy prowadzi również do mniejszego krwawienia i obrzęku niż tradycyjna operacja. Okres rekonwalescencji jest krótszy, a pacjent może szybciej powrócić do normalnej aktywności. Chociaż procedura jest nadal uważana za kosmetyczną, jest to świetna alternatywa dla chirurgii paznokci.

Zabieg laserowy zmniejsza grubość leczonego paznokcia i poprawia jego wygląd. Procedura jest bezbolesna i pacjenci mogą wrócić do normalnych czynności w ciągu tygodnia. Chociaż zabieg nie jest konieczny z medycznego punktu widzenia, wiele osób odnotowało szybszy czas powrotu do zdrowia. Dla pacjentów, którzy nie tolerują okładów z lodu lub leków doustnych, alternatywą mogą być płynne leki przeciwgrzybicze, takie jak Penlac. Zatwierdzony przez FDA doustny Lamisil ma 66% wskaźnik sukcesu, ale wymaga badań krwi i może powodować uszkodzenie wątroby.

Podczas gdy tradycyjne procedury, takie jak leki doustne, są bolesne, terapia laserowa jest szybka i skuteczna. Celuje ona w grzyby w łożysku paznokcia i zabija je. Gdy grzyb jest już martwy, łożysko paznokcia regeneruje się w zdrowy paznokieć. W przeciwieństwie do leków doustnych, terapia laserowa nie wymaga znieczulenia. Zabieg laserowy może poprawić zdrowie stóp, jednocześnie zmniejszając ból i szybciej odzyskując zdrowie. Większość lekarzy używa lasera z typowymi protokołami i ustawieniami.

Podobne treści:  Przyczyny łamliwych paznokci - poradnik kosmetyczki

Operacja wrastającego paznokcia to trwałe usunięcie paznokcia

Jeśli cierpisz z powodu wrastającego paznokcia, istnieje kilka opcji chirurgicznych, które mogą pomóc. Podczas gdy leczenie zachowawcze może być wystarczające w łagodnych przypadkach, poważny wrastający paznokieć może wymagać pomocy podologa. Chirurdzy ci wykonują zabiegi mające na celu wyeliminowanie problemu w sposób trwały. Istnieje kilka korzyści wynikających z poddania się zabiegowi chirurgicznemu wrastających paznokci, a procedura ta jest bezpieczna i stosunkowo niedroga.

Podczas gdy wrastający paznokieć może być bardzo niewygodny i stanowić niedogodność kosmetyczną, jest on często bolesny i może prowadzić do infekcji. Leczenie wrastającego paznokcia polega na usunięciu chorego paznokcia i naprawieniu okolicy palucha za pomocą szwów. Po zabiegu pacjenci powinni unikać noszenia butów przez następne 10 do 14 dni. Niektórzy pacjenci mogą jednak po tym czasie nadal mieć problemy z noszeniem butów. Pierwszy opatrunek stosowany po operacji wrastającego paznokcia jest nie przylegający i sterylny. Opatrunek powinien być zmieniany dwa razy dziennie przez pierwsze dwa dni. Po czternastu do szesnastu dniach szwy zostaną usunięte.

Po tym zabiegu pacjenci są instruowani, aby nosić sterylny opatrunek i zakładać na palec u nogi nie przylegającą gazę. Powinni również przyjmować leki przeciwbólowe. Aspiryna, ibuprofen lub naproksen są doskonałe do łagodzenia bólu. Po operacji stopa powinna być uniesiona i nie powinna się ruszać. Wygodna para butów jest również zalecana w celu zmniejszenia obrzęku i bólu.

Chirurgiczne leczenie wrastającego paznokcia polega na usunięciu części bocznej paznokcia i odcięciu uszkodzonego łożyska paznokcia. Podczas zabiegu palec zostanie znieczulony środkiem znieczulającym, a wrastająca część zostanie odcięta od łożyska paznokcia. Następnie lekarz za pomocą specjalnych narzędzi oddzieli paznokieć od jego łożyska. Chirurg wykona pionowe cięcie od strony wrastającego paznokcia aż do skórki i usunie ten fragment. Jeśli obie strony są wrastające, usunięty zostanie cały paznokieć.

Paznokcie żelowe są dobrym rozwiązaniem dla długotrwałych manicure

Jeśli chcesz utrzymać swój manicure przez długi czas, możesz rozważyć zakup paznokci żelowych. Trzeba jednak uważać na proces ich usuwania. Jeśli nie chcesz ryzykować uszkodzenia łożyska paznokcia, możesz namoczyć opuszki palców w acetonie przez 15 minut. Możesz również umieścić folię aluminiową nad palcami, aby zapobiec uszkodzeniu ich przez aceton. Pamiętaj, aby po usunięciu preparatu dokładnie umyć ręce, aby uniknąć dalszego uszkodzenia paznokci.

Podobne treści:  Czy trzeba często robić sobie manicure? Kosmetolog odpowiada

Podczas gdy promienie UV są niebezpieczne, światła LED są mniej szkodliwe dla skóry. Sprawdź czy Twój ulubiony lakier jest kompatybilny z lampami LED. Noszenie rękawiczek podczas procesu aplikacji pomaga chronić dłonie. Podczas wykonywania manicure żelowego możesz nosić rękawiczki lub skarpetki ochronne, aby chronić swoje dłonie i otaczającą je skórę. Paznokcie żelowe są zazwyczaj trwałe przez dwa do trzech tygodni. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy pozostawić dwutygodniową przerwę pomiędzy kolejnymi zabiegami, aby paznokcie mogły się zregenerować.

Proces nakładania lakieru żelowego jest podobny do tego, który stosuje się przy zwykłym manicure. Najpierw nakładana jest baza, a następnie kolor. Kolor ten jest następnie utrwalany pod lampą UV aby “utwardzić” go na paznokciu. Po nałożeniu, każda nowa warstwa lakieru żelowego musi zostać utrwalona pod lampą UV przez około 30 sekund do dwóch minut. Manicure żelowy to świetna opcja dla tych, którzy chcą mieć długotrwały manicure.

Głównymi wadami paznokci żelowych są cena i czas potrzebny na ich wykonanie. Warto jednak rozważyć zalety w porównaniu z wadami. Manicure żelowy jest droższy i bardziej czasochłonny, ale zapewnia piękny manicure przez dłuższy czas. Paznokcie żelowe również nie odpryskują i nie łuszczą się, a niewiele jest innych produktów dostępnych obecnie na rynku, które nie mają tego minusu.

Przygotowanie paznokcia do rekonstrukcji

Przygotowanie paznokcia przed zabiegiem rekonstrukcji paznokcia jest bardzo podobne do nakładania lakieru. Różnica polega na tym, że w rekonstrukcji paznokcia używa się żelu, który jest utwardzany przez światło UV. Celem tego zabiegu jest stworzenie sztucznego paznokcia, który wygląda jak najbardziej naturalnie. Zabieg wymaga kilku kroków, które powinny być wykonane przez podologa przed zabiegiem.

Przed zabiegiem lekarz oczyści wrastający paznokieć i znieczuli go zastrzykiem znieczulającym. Następnie skóra zostanie nacięta od jednego centymetra powyżej górnej krawędzi paznokcia, biegnąc równolegle do cięcia. Następnie należy wykonać drugie nacięcie po skośnej granicy tkanki miękkiej otaczającej wrastającą część paznokcia. Klin ten zawiera tkankę zapalną i powinien zostać usunięty.

Zabieg rekonstrukcji paznokcia może zakryć brzydkie, niezdrowe paznokcie. Zabieg wymaga minimalnego bólu i jest łatwy do wykonania. Po zabiegu, zrekonstruowany paznokieć potrzebuje od sześciu do dwunastu tygodni aby odrosnąć i jest z reguły identyczny z oryginalnym paznokciem. Jest to również doskonała opcja na specjalne okazje takie jak wesela, studniówki i inne wydarzenia gdzie paznokieć u nogi stanowi problem.

Podobne treści:  Onycholiza paznokci - na czym polega procedura usuwania?

Przygotowanie do zabiegu rekonstrukcji paznokcia jest identyczne jak w przypadku fenolizacji. Rozpoczyna się od usunięcia płytki paznokciowej, a następnie na odsłoniętym obszarze wykonuje się rozległy kiretaż. Proces ten może trwać nawet do czterech miesięcy, a pacjent przez cały czas trwania zabiegu musi kilkakrotnie odwiedzać podologa. Po zagojeniu paznokieć może potrzebować od trzech do czterech miesięcy na regenerację.

Nakładanie zrekonstruowanego paznokcia

Jeśli Twój naturalny paznokieć u nogi został całkowicie usunięty w wyniku urazu lub kontuzji, rekonstrukcja paznokcia może być dla Ciebie korzystnym rozwiązaniem. Dzięki temu zabiegowi powstaje elastyczny i trwały paznokieć, który nie wpływa na zdrowie naturalnego paznokcia. Zrekonstruowany paznokieć będzie przylegał do płytki paznokciowej za pomocą hipoalergicznego kleju. Podolog najpierw usunie wszelkie dodatkowe paznokcie lub zgrubienia powstałe w wyniku urazu. Podolog spiłuje również powierzchnię paznokcia, tak aby miał on szorstką powierzchnię zewnętrzną.

Po zakończeniu rekonstrukcji można na zrekonstruowany paznokieć nałożyć lakier. Zabieg ten jest podobny do nakładania zwykłego lakieru do paznokci. Niektórzy decydują się na pokrycie zrekonstruowanego paznokcia kolorem szelakowym. Zapobiegnie to wchłanianiu wody przez zrekonstruowany paznokieć i zapewni naturalny wygląd paznokci. Ważne jest, aby dokładnie przestrzegać instrukcji na butelce, aby nie ryzykować zakażenia krzyżowego.

Przed założeniem nowego paznokcia należy dokładnie przygotować zrekonstruowany paznokieć. Naturalny paznokieć musi zostać oczyszczony, a skórki usunięte. Jeśli rekonstrukcja dotyczy procesu żelowego lub półtrwałego, należy przygotować naturalny paznokieć. Paznokieć będzie musiał zostać przycięty i wydłużony. Nowy paznokieć utrzyma się do sześciu do ośmiu tygodni. Rekonstrukcji nie należy stosować dłużej niż 8 tygodni, ponieważ nie można zagwarantować jej długowieczności.

Po rekonstrukcji paznokcia, podniesiony paznokieć zabezpiecza się nylonowym 5-0 prostym szwem przerywanym. Po tym na nowo naprawiony paznokieć nakłada się opatrunek wiązany i maść z antybiotykiem. Procedura ta jest skuteczna w przypadku dużych obszarów ubytku łożyska paznokcia. Może jednak nie być odpowiedni dla pacjentów z licznymi urazami palców. Przed poddaniem się temu zabiegowi warto omówić z lekarzem specyfikę swojej sytuacji.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *