Jakie są skutki uboczne farbowania włosów? Jak ich uniknąć

Jakie są skutki uboczne farbowania włosów? Jak ich uniknąć

Zanim zafarbujesz włosy, warto wiedzieć, jakie skutki uboczne mogą wystąpić. Mogą one obejmować od reakcji alergicznych po łamliwość włosów. Aby uzyskać więcej informacji, należy skonsultować się z lekarzem. Trwałe farby do włosów są również związane z rakiem, rakiem pęcherza i reakcjami alergicznymi. Jednak większość z tych skutków ubocznych nie jest tak poważna jak ryzyko zachorowania na raka. Poniżej przedstawiono kilka środków ostrożności, które możesz podjąć, aby uniknąć tych problemów.

Trwałe farby do włosów mogą powodować raka

Jedno z badań sugeruje, że używanie trwałych farb do włosów może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka. Według badaczy, ekspozycja na farbę do włosów jest związana ze zwiększonym ryzykiem raka piersi i raka jajnika. Badanie sugeruje również większe ryzyko wystąpienia raka skóry, zwłaszcza czerniaka. Chociaż ryzyko jest niewielkie, wyniki powinny ostrzec Cię przed potencjalnym ryzykiem związanym ze stosowaniem trwałej farby do włosów. Badanie wskazuje również, że stosowanie trwałych farb do włosów może zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworów jajnika, piersi i skóry.

W badaniu wykorzystano dane pochodzące od 46 000 kobiet w wieku od 35 do 74 lat. Naukowcy przeanalizowali dane z ankiet dotyczących stosowania farb do włosów i prostownic i śledzili kobiety przez osiem lat. Stwierdzili, że te kobiety, które miały ciemne lub czarne włosy, miały wyższe ryzyko zachorowania na raka piersi i jajnika. Nie było jednak istotnego związku między kolorem włosów a ryzykiem raka u kobiet o naturalnie jasnych lub średnich włosach. Z tych powodów badanie sugeruje również, że trwałe farby do włosów mogą nie powodować raka, ale kolor włosów danej osoby może przyczyniać się do ryzyka.

W niedawnym badaniu 46 709 kobiet, naukowcy stwierdzili, że kobiety, które regularnie używały trwałych farb do włosów były o 9% bardziej narażone na rozwój raka piersi niż te, które tego nie robiły. Chociaż nie było to znaczące, badacze zauważyli, że kobiety o kolorowych włosach były bardziej narażone na rozwój raka piersi niż te o białych włosach. Badanie wykazało również, że kobiety o czarnych włosach częściej używały trwałych farb niż kobiety białe. Jednak kobiety, które używały tylko tymczasowych lub półtrwałych farb do włosów nie miały zwiększonego ryzyka.

Podobne treści:  Jak zakręcić włosy na noc w domu za pomocą kilku wygodnych narzędzi

Substancje chemiczne zawarte w trwałych farbach do włosów mogą być wchłaniane przez skórę lub wdychane przez powietrze. Niektóre farby do włosów zawierają substancje chemiczne, które nie są szkodliwe dla organizmu, ale istnieją obawy dotyczące skutków ekspozycji. Ludzie, którzy pracują w fabrykach farb do włosów są bardziej narażeni niż ci, którzy po prostu farbują włosy od czasu do czasu. Z tego powodu większość obaw związanych z farbami do włosów skupia się na tych, którzy pracują z tymi produktami.

Mogą powodować reakcje alergiczne

Istnieje kilka możliwych skutków ubocznych farbowania włosów, które mogą prowadzić do reakcji alergicznych. Należą do nich reakcje przypominające zapalenie skóry, które zwykle występują na twarzy, rękach lub szyi. Oprócz pokrzywki lub zgrubienia skóry, reakcje alergiczne mogą powodować pręgi i obrzęki. Objawy te mogą być bardzo frustrujące, ale istnieją również sposoby, aby ich uniknąć. Aby uniknąć tych problemów, należy poznać najczęstsze skutki uboczne i starannie wybrać bezpieczny kolor.

Farby do włosów często zawierają substancje chemiczne, które mogą podrażnić Twoją skórę lub wywołać reakcję alergiczną. Jednym z nich jest PPD, który znajduje się również w tymczasowych tatuażach i tuszu do drukarek. PPD może powodować reakcję alergiczną na wrażliwej skórze, ale nie jest to jedyny składnik farb do włosów. Parafenylenodiamina jest powszechnym alergenem i może powodować poważne reakcje. Niektórzy ludzie są bardziej wrażliwi na PPD niż inni, a to może prowadzić do poważnych reakcji alergicznych.

Chociaż u niektórych osób może wystąpić reakcja alergiczna na farbę do włosów, u większości z nich pojawia się ona w ciągu dwóch do trzech dni od ekspozycji. Anafilaksja jest poważną reakcją, która może wymagać leczenia ratunkowego. Nieleczona anafilaksja może spowodować poważny obrzęk, śpiączkę, a nawet śmierć. Kontaktowe zapalenie skóry jest mniej poważną reakcją, ale może powodować zaczerwienienie i pęcherze. Zwykle jest wywoływane przez kontakt alergenu ze skórą.

Podobne treści:  Fryzjerzy mają lekarstwo na przetłuszczające się włosy

Istnieją dwa główne rodzaje reakcji alergicznych na farbę do włosów. Niektórzy ludzie są wrażliwi na PPD, który powoduje podrażnienie i swędzenie skóry. Osoby uczulone na PPD mogą mieć suchą wysypkę, oraz czerwoną, opuchniętą twarz. Reakcje te mogą mieć różne nasilenie i mogą wystąpić od razu lub kilka dni po kontakcie. Łagodna reakcja może być leczona przez umycie włosów ciepłą wodą i łagodnym mydłem, ale poważniejsze reakcje mogą wymagać pomocy medycznej.

Mogą powodować łamliwe włosy

Nadużywanie produktów do koloryzacji włosów może prowadzić do łamliwych i suchych pasm. Substancje chemiczne zawarte w produktach do koloryzacji włosów pozbawiają je naturalnych olejków i wilgoci, przez co stają się szorstkie, suche i pozbawione blasku. Często osoba czuje się zmuszona do farbowania włosów co sześć tygodni, ale to tylko przedłuża problem. Stosowanie wazeliny na włosy może pomóc zminimalizować przebarwienia.

Używając farby do włosów, zawsze należy przeprowadzić test płatkowy przed farbowaniem włosów. Dzięki temu sprawdzisz, czy Twoje włosy są podatne na skutki uboczne farby do włosów. Ponadto, upewnij się, że farbujesz włosy profesjonalnie. Użycie niewłaściwych produktów spowoduje uszkodzenie włosów i skóry głowy. Staraj się farbować włosy w dobrze wentylowanym i oświetlonym miejscu. Słaba wentylacja może prowadzić do podrażnienia oczu i nosa. Wybierz renomowaną markę, która używa bezpiecznych substancji chemicznych, które nie spowodują uszkodzeń.

Substancje chemiczne zawarte w farbie do włosów mogą u niektórych osób wywołać silne reakcje alergiczne. Głównym winowajcą jest parafenylenodiamina. Osoby z tą alergią doświadczają swędzenia, łuszczenia się skóry wokół oczu i obrzęku skóry głowy. Chemikalia zawarte w farbach do włosów pozbawiają włosy wilgoci i oddzielają łuski naskórka, czyniąc je suchymi i łamliwymi. Skutkuje to łamliwymi włosami, które są trudne do opanowania.

Mogą powodować raka pęcherza

Naukowcy znaleźli dowody na to, że barwniki stosowane w koloryzacji włosów mogą zwiększać ryzyko wystąpienia raka pęcherza u ludzi. Barwniki te zawierają składniki zwane arylaminami. Te substancje chemiczne są wchłaniane przez skórę podczas normalnego użytkowania, a następnie wydalane z moczem lub pęcherzem. Obecnie farby do włosów są stosowane przez miliony ludzi na całym świecie. Szacuje się, że około jedna na trzy kobiety i jeden na dziesięciu mężczyzn regularnie farbuje włosy. W badaniu zauważono również, że jeśli jesteś fryzjerem, to jesteś narażony na większe ryzyko zachorowania na raka pęcherza niż gdybyś nim nie był.

Podobne treści:  Jak nawilżyć suche włosy Czym nawilżyć suche włosy? Kilka prostych sposobów

W jednym z badań stwierdzono, że kobiety, które regularnie farbują włosy styliści stosujący trwałe farby mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka pęcherza. Chociaż w badaniu nie stwierdzono ogólnego związku między farbami do włosów a rakiem pęcherza, to wykazano zwiększone ryzyko wśród kobiet w wieku powyżej 15 lat, które używały farb. Ponadto nie stwierdzono statystycznie istotnych różnic pomiędzy mężczyznami i kobietami, którzy farbowali włosy przez 10 lat lub dłużej. Może to wynikać z faktu, że mężczyźni częściej niż kobiety używają trwałych farb.

Chociaż badania dotyczące ryzyka związanego z używaniem farb do włosów były niespójne, niektóre badania sugerują zwiększone ryzyko wystąpienia pewnych rodzajów raka u osób, które je stosują. Jednak inne badania nie znalazły związku. Najsilniejsze dowody pochodzą jednak z badań, które dotyczyły ryzyka raka pęcherza moczowego u osób regularnie używających farby do włosów. Chociaż osoby, które regularnie farbują włosy mogą być narażone na zwiększone ryzyko, nie oznacza to, że ktokolwiek powinien powstrzymać się od używania farby do włosów, aby uzyskać pożądany wygląd.

Naukowcy z University of Southern California School of Medicine przeanalizowali dane dotyczące ryzyka wystąpienia raka pęcherza moczowego w zależności od koloru i częstotliwości stosowania farby. Badacze dostosowali się do innych zmiennych, takich jak status palenia i wiek. Badacze stwierdzili również, że mężczyźni częściej niż kobiety zgłaszali, że w ich rodzinie pierwszego stopnia wystąpił rak pęcherza moczowego. Ponadto osoby z rakiem pęcherza były starsze i miały niższy poziom wykształcenia niż osoby bez choroby. W badaniu stwierdzono również, że kobiety, które regularnie farbowały włosy, miały zwiększone ryzyko zachorowania na raka pęcherza moczowego niż kobiety bez raka.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *