Pękające paznokcie – co jest przyczyną i jak sobie radzić?

Pękające paznokcie – co jest przyczyną i jak sobie radzić?

Chociaż popękane paznokcie są zazwyczaj niewielką niedogodnością, nie należy ignorować objawów. Jeśli zauważysz zaczerwienienie, obrzęk lub ciepło, powinnaś udać się do lekarza. Poza tym, popękane paznokcie zwykle potrzebują trochę czasu, aby się zrosnąć i z czasem mogą się pogorszyć. Jeśli zauważysz, że Twoje paznokcie są popękane częściej niż zwykle, skonsultuj się z lekarzem, aby uzyskać odpowiednie leczenie – To odkrycie jest wynikiem pracy zespołu portalu https://sutraserca.pl. Unikaj długotrwałego kontaktu z gorącą wodą.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy to domowy środek, który wiele osób stosuje, aby zapobiec popękanym paznokciom. Jest niedrogi i łatwo dostępny i jest zapakowany w zdrowe składniki odżywcze, które mogą pomóc wzmocnić paznokcie. Ocet zawiera kwas octowy, który jest znany z walki z infekcjami grzybiczymi. Wystarczy namoczyć paznokcie w roztworze przez co najmniej 10 minut przed użyciem. Ten zabieg zmiękcza również twoje skórki. To świetny sposób, aby zapobiec pękaniu i wzmocnić paznokcie.

Podobne treści:  Olejek z drzewa herbacianego na wrastające paznokcie - ulga prawie natychmiast

Olejek z drzewa herbacianego

Jeśli masz popękane lub kruche paznokcie, możesz spróbować użyć olejku z drzewa herbacianego. Ten naturalny zabieg jest znany ze skuteczności w walce z grzybem paznokci. Można go stosować dwa razy dziennie przez sześć miesięcy, aby zapobiec ponownemu pojawieniu się grzyba. Możesz znaleźć olejek z drzewa herbacianego w wielu sklepach ze zdrową żywnością. Poniżej wymieniono kilka sposobów, w jaki można go wykorzystać do leczenia problemów z paznokciami. Aby użyć olejku z drzewa herbacianego, umyj ręce wodą z mydłem, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które mogły się nagromadzić na paznokciach.

Niedobór żelaza

Objawy niedoboru żelaza obejmują łamliwe paznokcie i uniesione grzbiety na paznokciach. Paznokcie zbudowane są z twardych, białkowych warstw, które chronią znajdującą się pod nimi miękką tkankę. Bez odpowiedniej ilości tlenu warstwy te mogą się rozpadać i stawać się słabe. Niedobór żelaza prowadzi również do zimnych dłoni i stóp. Brak tlenu powoduje, że komórki krwi utknęły w naczyniach krwionośnych i spowalniają krążenie.

Podobne treści:  Objawy zielonej bakterii na paznokciach - jak rozpoznać?

Stres

Amerykański Instytut Stresu twierdzi, że skóra danej osoby jest fizyczną i emocjonalną oznaką stresu. Oprócz wpływu na skórę, stres wpływa również na sen, jelita i relacje z innymi. Ale czy wiesz, że stres może również wpływać na twoje paznokcie? Oto kilka oznak, że Twoje paznokcie mogą być zestresowane:

Onychoschizia

Onychoschizia to stan medyczny charakteryzujący się pękaniem lub rozdwajaniem płytki paznokcia. Może dotyczyć zarówno boków, jak i spodu paznokcia. Stan ten jest powszechny u tych, którzy pracują w środowisku narażającym ich na nadmierną ilość wody. Nadmiar wilgoci powoduje, że płytka paznokcia rozszerza się, a następnie kurczy, powodując rozdwajanie. Z reguły płytka paznokcia nie regeneruje się po rozdwojeniu w odpowiednim czasie, więc może to prowadzić do infekcji.

Nadmierne narażenie na działanie wody

Nadmierne narażenie na działanie wody, czy to w postaci basenów, czy też długotrwałego kontaktu ze środkami czystości, może prowadzić do pękania, rozdwajania się lub łamania paznokci. Woda powoduje rozszerzanie się i kurczenie komórek płytki paznokciowej. Po wyschnięciu, komórki nie wracają do swojego pierwotnego rozmiaru, przez co są bardziej podatne na pękanie i rozdwajanie. Na szczęście istnieją kroki, które możesz podjąć, aby zminimalizować szanse na rozwój tego stanu.

Podobne treści:  Manicure z użyciem frezarki - przeczytaj przed wizytą

Łamliwość paznokci jako oznaka starzenia się

Istnieje wiele powodów, dla których paznokcie mogą stać się łamliwe. Może to być wynik wielokrotnego kontaktu z wodą lub chemikaliami, lub długotrwałego stosowania zmywacza do paznokci. Łamliwość paznokci może być również wynikiem braku odżywiania. Chociaż stan ten może wydawać się problemem związanym ze starzeniem się, może być wynikiem innych czynników, w tym urazów i stanów przewlekłych. Oto siedem powszechnych przyczyn łamliwości paznokci.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *