Czy aloes oczyszcza skórę?

Czy aloes oczyszcza skórę?

Czy znasz zalety aloesu? Roślina ta jest szeroko stosowana ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i łagodzące ból, co czyni ją świetnym wyborem do łagodzenia oparzeń słonecznych. Zawiera również cukry, które odgrywają rolę w gojeniu się ran i syntezie kolagenu. Cukry w aloesie pomagają również wiązać wilgoć ze skórą. Acemannan, inny składnik rośliny, również pomaga w leczeniu suchej skóry.

Skuteczność

Istnieją liczne korzyści płynące ze stosowania aloesu. Jest on stosowany jako środek miejscowo nawilżający i ma właściwości antyrakowe i antybakteryjne. Skuteczność wykazano również w wielu badaniach klinicznych. Najpopularniejsze badania badały jego właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Roślina ta jest również skuteczna w promowaniu zdrowia kości i leczeniu zapalenia stawów. Potrzeba jednak więcej badań, aby ocenić działanie jej składników.

Aloes zawiera ponad 75 różnych związków, w tym witaminy, enzymy i minerały. Jego aktywne składniki to antrachinon (aloina), emodyna (emodina), glukomannany, kwasy tłuszczowe i hormony takie jak gibereliny. Składniki te wspierają układ odpornościowy, wspomagając organizm w walce z infekcjami i wolnymi rodnikami.

Podobne treści:  Jakie kosmetyki stosować na skórę, aby zapobiec starzeniu się

Efekty uboczne

Podczas gdy korzyści płynące z aloesu są liczne, istnieją również efekty uboczne. Ta popularna roślina zawiera antrachinony, które są środkami przeczyszczającymi. Inne składniki aloesu to aloina, emodyna i lupeol, które mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Zawiera również cztery rodzaje kwasów tłuszczowych, w tym beta-sisosterol, cholesterol i kampesterol. Aloes zawiera również gibereliny, które są przeciwzapalne i pomagają w gojeniu się skóry.

Stosowanie aloesu na skórę ma wiele skutków ubocznych, choć ryzyko jest minimalne. Rodzaj użytego aloesu i metoda aplikacji mogą wpływać na ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Chociaż aloes jest ogólnie uważany za bezpieczny do stosowania na skórę, nie powinien być stosowany na rany poparzone lub pooperacyjne. Zmniejsza również zdolność skóry do samoleczenia, dlatego nie jest zalecany dla osób z poważnymi oparzeniami i urazami.

Alternatywy OTC

Istnieje kilka alternatyw OTC dla aloesu dostępnych do oczyszczania skóry. Aloes jest znany z tego, że działa kojąco i chłodząco, i może pomóc w łagodzeniu podrażnień i oparzeń. Dr Mary Stevenson, adiunkt w NYU Langone Health i certyfikowany dermatolog, zaleca stosowanie Cetaphilu lub innego środka do oczyszczania skóry na bazie aloesu. W przeciwieństwie do balsamów, produkty te są gęste i bardziej nawilżające.

Podobne treści:  Pielęgnacja skóry raz w tygodniu - lista kosmetyków

Istnieje jednak kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze alternatywy OTC dla aloesu. Chociaż aloes jest często stosowany jako naturalny środek do oczyszczania skóry, niektóre badania sugerują, że ma on działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego. Efekty te są powszechne i mogą wpływać na jakość życia. Ważne jest, aby porozmawiać z dostawcą opieki zdrowotnej przed użyciem produktu z aloesu do oczyszczania skóry.

Możesz kupić wodę aloesową w drogerii. Alternatywnie możesz zrobić własną, mieszając razem czysty aloes i sok z cytryny. Możesz również dodać wyciśnięty sok z cytryny, aby nadać napojowi aloesowemu smak. Należy jednak pamiętać, że aloes może wywoływać reakcje alergiczne, dlatego przed użyciem jakichkolwiek produktów OTC zawsze skonsultuj się z lekarzem.

Podobne treści:  Ranking peelingów do skóry głowy

Bezpieczeństwo

Chociaż aloes jest ogólnie bezpieczny, gdy jest przyjmowany doustnie w niewielkich ilościach, nie zaleca się jego długotrwałego spożywania. Lateks aloesowy, składnik aloesu, może być rakotwórczy, jeśli jest spożywany w dużych dawkach. Jedno badanie na szczurach wykazało, że aloes powodował guzy jelitowe. Jednak odbarwiony cały liść aloesu nie miał żadnych negatywnych skutków. Oznacza to, że roślina aloesu nie jest niebezpieczna, gdy jest przyjmowana jako dodatek do żywności.

Naukowcy przeprowadzili wiele badań nad właściwościami antybakteryjnymi aloesu i wykazali, że hamuje on wzrost wielu bakterii. W testach in vitro ekstrakt z aloesu hamował wzrost czterech różnych szczepów bakterii: S. aureus, Salmonella spp. oraz Pseudomonas. Ponadto zahamowane zostały bakterie P. aeruginosa i E. coli O157:H7.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *