Peeling a trądzik – czy istnieje korelacja?

Peeling a trądzik – czy istnieje korelacja?

Peelingi chemiczne i złuszczanie skóry to dwa popularne sposoby leczenia trądziku. Zarówno peelingi chemiczne jak i domowe sposoby wykorzystują kwas salicylowy lub nadtlenek benzoilu do leczenia złuszczającej się skóry. Ten artykuł wyjaśni, co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz, który zabieg jest dla Ciebie najlepszy. Peeling skóry jest oznaką nadmiernej ilości bakterii skórnych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, które peelingi chemiczne są najlepszą opcją dla Twojego konkretnego przypadku.

Peelingi chemiczne

Chociaż nie ma bezpośredniego związku między peelingami chemicznymi a trądzikiem, oba zabiegi mogą zmniejszyć produkcję oleju i stan zapalny. Lekki peeling chemiczny spowoduje tylko łagodne podrażnienie. Obszar poddany zabiegowi zagoi się w ciągu siedmiu do 14 dni, a Ty pozostaniesz ze skorupą, która może wyglądać jaśniej lub ciemniej niż zwykle. Średni peeling chemiczny, w którym stosuje się cieńszą substancję chemiczną niż w przypadku głębokiego peelingu, powoduje największy dyskomfort. Po wykonaniu peelingu należy zastosować maść ochronną na obszar poddany zabiegowi, aby zapobiec dalszemu zaczerwienieniu. Zaczerwienienie może utrzymywać się od pięciu do siedmiu dni, a do jego ukrycia można użyć kosmetyków.

Podobne treści:  Jak dbać o skórę, aby zapobiegać jej starzeniu się

Peeling chemiczny może być bardzo bolesny, ale na ogół jego efekty są długotrwałe. Jeśli jesteś początkująca, powinnaś wiedzieć, że w pewnym momencie może być konieczne ponowne wykonanie zabiegu, jeśli po zabiegu pojawi się trądzik. Generalnie zabiegom tym towarzyszą preparaty do stosowania w domu, które pomagają utrzymać czystą i zdrową skórę. Jeśli jednak kiedykolwiek wcześniej miałaś trądzik, powinnaś mieć świadomość, że peelingi chemiczne mogą pozostawić na Twojej skórze blizny lub inne oznaki trądziku i że prawdopodobnie będziesz musiała poddać się im ponownie w przyszłości.

Domowe sposoby na złuszczającą się skórę

Jeśli masz suchą, łuszczącą się skórę, możesz spróbować domowej pasty złuszczającej. Wymieszaj równe części żelu aloesowego i oleju z witaminą E i wmasuj go w dotknięty obszar. Spłucz dokładnie i osusz. Powtarzaj ten proces codziennie. Jeśli łuszcząca się skóra jest spowodowana stanem zapalnym, spróbuj zastosować miejscowo steryd. Leki te pomagają zmniejszyć swędzenie skóry i łagodzą stan zapalny.

Podczas gdy łuszcząca się skóra jest spowodowana przez suchą, łuszczącą się skórę, może również wystąpić jako efekt uboczny złej diety i niewłaściwej ekspozycji na światło słoneczne. Skóra może się złuszczać, gdy zbyt mocno ją opaliłeś. W końcu się zrzuci, ale problem będzie powracał. Unikaj stosowania ostrych lub ścierających produktów na skórę. Dobrym pomysłem jest również stosowanie delikatnych środków oczyszczających.

Podobne treści:  Oczyszczanie skóry głowy za pomocą glinki - czy jest inwazyjne?

Nadtlenek benzoilu

Nadtlenek benzoilu to związek chemiczny, który można znaleźć w wielu dostępnych bez recepty i na receptę preparatach na trądzik. Jest to silny antybakteryjny i złuszczający składnik, który pomaga oczyścić zatkane pory i zapobiega powstawaniu nowych. Jednak nadtlenek benzoilu może być suchy dla skóry i powinien być stosowany tylko zgodnie z zaleceniami dermatologa. Nadtlenek benzoilu na ogół nie jest wskazany w połączeniu z produktami zawierającymi witaminę C, która może nasilić problem.

Nadtlenek benzoilu jest najbardziej skuteczny, gdy jest stosowany w małych ilościach. Jego skuteczność wynosi 50%. Przy prawidłowym stosowaniu nadtlenek benzoilu niezawodnie oczyszcza skórę i zmniejsza widoczność zaczerwienień i stanów zapalnych. Zacznij swój reżim od 2,5% nadtlenku benzoilu i zwiększaj dawkę stopniowo. Gdy zauważysz widoczną poprawę, możesz przejść do stosowania wyższych stężeń produktu.

Kwas salicylowy

Być może słyszałaś o korzyściach płynących z zastosowania kwasu salicylowego i trądziku. Kwas ten jest skutecznym eksfoliatorem, który pomaga otworzyć pory, usuwając w ten sposób martwe komórki skóry. Pomaga również zwiększyć tempo obrotu komórek i produkcję kolagenu. Korzyści te mogą skutkować wyraźniejszą i bardziej młodzieńczo wyglądającą skórą, a także zmniejszeniem blizn potrądzikowych. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić z używaniem produktów z kwasem salicylowym. Jeśli nadal stosujesz leki na trądzik, możesz doświadczyć zaczerwienienia, suchości i podrażnienia.

Podobne treści:  Sok z cytryny na swędzącą skórę głowy - stosuj odpowiednio

W przeciwieństwie do kwasów AHA, kwas salicylowy może wnikać głęboko w pory. Dzięki temu może usuwać zanieczyszczenia, nadmiar sebum i olej. Jest to powód, dla którego powinnaś stosować kwas salicylowy, aby zapobiec pojawianiu się nowych zmian. Jeśli jednak masz zmiany zapalne, kwas salicylowy nic nie zdziała. Dlatego najlepiej stosować go tylko jako środek zapobiegawczy. W przypadku pojawienia się ogniska trądziku należy skonsultować się z dermatologiem.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *